Sıfıraraçal.com
0 - 4
1 - 4
2 - 4
3 - 4

Mazda

Mazda Markası Hakkında Genel Bilgiler

Kuruluşu: 1920

Kasa Tipleri: Binek Araçlar

Mazda Marka Tarihçesi

Mazda Motor Corporation veya orijinal adıyla Matsuda Kabushiki-kaisha, Hiroşima, Japonya temelli bir Japon otomobil markasıdır. 2005 itibariyle, firma yılda yaklaşık 800.000 otomobil üretmektedir. Mazda Ford bünyesinde üretimine devam etmektedir.Ford'un Mazda üzerindeki hissesi %33,7 dir.Auto Alliance isimli bir firma vasıtası ile Tayland&

#39;a Ford ile ortak ticari modeller üretmektedir.Ford Ranger ve Mazda B 2500 bunlardan biridir.1990'lı yıllarda bir çok Kia modeline parça ve teknoloji tedarik etmiştir.Şirketin ürettiği en bilinen modellerden biri MX5 Miata isimli modeldir.Aynı zamanda bu model dünyanın en çok satılan cabriosu olarak Guinnes Rekorlar Kitabına da markanın adını yazdırmıştır.

 

1920 yılında Toyo Cork Kogyo Co. olarak doğan Mazda, bir takım tezgahı üretim tesisi olarak başladı ancak hızla araç üretmeye başladı. Mazda-Go adı verilen ilk Mazda arabası, 1931'de ortaya çıktı ve bir yıl sonra Çin'e ihracat yapmaya başladı. Bu, Mazda fabrikaları tüfek üretmeye başladığında İkinci Dünya Savaşı patlak verene kadar üretimde olan tek otomobildi.

Savaştan sonra, Mazda fabrikasının bir kısmı kısa bir süre Hiroşima eyaleti olarak hizmet etti. Üretim ve ihracat 1949'da aynı 3 tekerlekli kamyonla yeniden başladı. İlk 4 tekerlekli kamyon, 1958'de tanıtılan Mazda Romper'dı.

İlk binek otomobil 1960 yılında Mazda R360 Coupe ile geldi. Mazda'nın yabancı bir şirketle ilk ortaklığı, 1961'de döner motorlar ürettiği ve geliştirdiği NSU/Wankel ile olan ortaklığıydı. Bu, Mazda'yı diğer Japon şirketlerinden ayırmak için yapıldı. Diğer şirketler (NSU ve Citroen) 70'lerde tasarımdan vazgeçtiğinden, bugüne kadar Mazda Wankel döner motorların tek üreticisidir.

Mazda modelleri güçlü ancak hafif araçlar olarak hızla bir isim kazandığı için karşılığını aldı. Mazda için en başarılı seri, sonunda şirketin gelişmesine yol açan R100 ve RX modelleri olacaktı.

1970'den itibaren Mazda, otomobilleri için en büyük pazar olan Amerika Birleşik Devletleri'ne bakmaya başladı. Mazda Kuzey Amerika Operasyonları adı altında bir Kuzey Amerika şubesi açtı ve kazanan tarife sahip olduğunu kanıtladı. Aslında Mazda modelleri o kadar başarılıydı ki şirket döner motora dayalı bir kamyonet bile üretti.

1973 ve petrol krizi ile Mazda'nın kullandığı susuz döner motorlar satışlarda düşüşe neden oldu ama Japon şirket pistonlu motorlardan tam anlamıyla vazgeçmediği için arabalarında 4 silindirli bir model kullanabildi. Daha küçük Familia serisi ve Capella doğdu.

Ancak Mazda, sportif otomobillerinden vazgeçmek üzere değildi ve ana akımın dışında otomobiller üretecek paralel bir tesis geliştirmeye karar verdi. 1978'de çok sportif RX7'yi ve daha sonra RX8'i buldular. Pistonlu motor ayrıca Mazda'nın Mazda MX-5 veya Miata serisinde yer aldı.

1979'da Ford Motor Company, şirketin finansal düşüşünden sonra %27 hisse ile Mazda'ya yatırımcı oldu. Daha sonra, 80'lerde Ford, Laser ve Escort modelleri için Familia serisi platformunu kullanmanın yanı sıra Flat Rock, Michigan'da yeni Probe ve Mazda fabrikasını inşa etmek gibi birkaç ortak girişimin ardından şirketin %20'sini daha fazla satın aldı.

1990'lar, Amerikalılar tüm faydaları elde ederken, Japonlar için kötü bir yatırım olduğu ortaya çıkan 1991 Explorer'da Ford ile başka bir ortak girişimle başladı. Alternatif motor tasarımlarına olan hayranlığının ardından Mazda, 1995 yılında Miller çevrimli motoru geliştirmeye başladı. 1990'ların

ikinci kısmı, Ford'un şirketin %39,9'unu satın aldığı 1997'deki mali krizle birlikte Japonlar için o kadar karlı olmadığını kanıtladı. . O andan itibaren, iki marka arasındaki işbirliği yoğunlaştı, motor tasarımını ve hatta bazı platformları paylaştı (Mazda Tribute ile Ford Escape ve Mazda Axela ile yeni nesil Ford Focus).

Mazda gelecek için hidrojenle çalışan bir araba geliştirerek ileri görüşlü ve deneysel teknolojisini sürdürmeyi amaçlıyor. Prototip şimdiye kadar 200 kilometrelik bir özerkliğe ulaştı.


Bugün Mazda Modelleri Türkiye'de yaygın olarak kullanılan araçlar arasına girmeyi başardı. Mazda Fiyat Listesi sürekli güncellenen ve oldukça kullanışlı olan modelleriyle, görsel ve yazılı medya aracılığıyla yaptığı Mazda Kampanyaları'yla adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Türkiye pazarındaki yerini korurken Sıfır Mazda Fiyatları'nın pazarda rekabet edilebilir olmasına büyük katkı sağladığını bilen firma üretimazda yaptığı tüm modelleri'nin fiyatlarını piyasa koşullarına denk tutmaya gayret ediyor.

Mazda Haberleri

Tüm Mazda Haberini Gör
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle