Segman Atma Nedir?

Aracın belli bir sistemde çalışması için düzenli olarak bakımı yapılmalı ve temel parçalarda sorunlar varsa kısa sürede giderilmelidir. Özellikle motor, şanzıman, vites, pistonda meydana gelen arızalar aracın performansının düşmesine ve yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Aracın sistemli şekilde çalışmasını sağlayan pistonlar bulunur. Pistonlar içten yanmalı araba modellerinde yer alır ve bu pistonların ucunda segman adı verilen halkalar vardır. Bu halkalara piston halkası da denilir.

            İçten yanmalı araçların içindeki motorlar piston halkaları içerir. Bu halkalara segman adı verilir ve aracın sistemli bir şekilde çalışmasını sağlar. Segman ne işe yarar? Motor tarafından tüketilen yağ miktarı ve yağ basıncını düzenlemeye yardımcı olan temel otomobil parçalarından biridir. Segman atma durumu bu halkalarda meydana gelen aşınma ya da sorunlardır. Piston halkaları zarar görür ya da aşınırsa motorda ciddi problemlere yol açar. Segman parçası uygun fiyatlıdır ancak uygulaması zor olduğu için değişimi biraz maliyetlidir.

 

Segman Nedir ve Nasıl Çalışır?

            Araçlarda içten yanmalı modellerde hava ve yakıtın birbirine karıştığı yanma odası bulunur. Hava ve yakıt karıştığı anda basınç pistonları hareket ederek aşağıya doğru iner ve krank mili dönmeye başlar. Yanma odasında olan basınç pistonların aşağı inmesini sağlar. Segman yakıt kaçırmaması için sızdırmaz halka görevi görür. Sık kullanılan araçlarda bu halkalarda aşınma görülür ve sızdırmazlık özelliğini yitirmeye başlar. Segman zarar gördüğünde yanma odasına yağ sızmaya başlar ve basınç kaybının oluşmasına neden olur.

Segman Arıza Belirtileri Nelerdir?

            Segman arıza sorunlarını sürücü otomobilde oluşan belirtilerden anlayabilir. Böyle durumlarda sürücüler mutlaka teknik servisten yardım almalı ve sorun büyümeden çözmelidir. Segman arıza belirtileri şunlardır:

Araçtan çok fazla yoğunlukta duman çıkması motorda ya da segmanda oluşan problemi gösterir. Motor yağının yanma odasına girmesi egzozdan yoğunlaşmış şekilde duman oluşmasına neden olur. Eğer segmanlar zarar gördü ya da aşındıysa motor yağı yanma odasına sızar ve duman çıkararak arıza belirtilerini gösterir.

Motor yağı, kronk ve pistonlara yağ göndererek tekrar kartere döner. Segmanda sızdırma problemi varsa motor yağı yakmaya başlar. Bu durum araç motor yağının eksilmesine neden olur.

Sürücü gaz pedalına bastığında yavaş şekilde hızlanıyorsa piston segmanları kaçırıyor anlamı taşır. Motorun çalışması için kompresyon basıncının oluşmaması hızın artmasını engeller.

Segmanlarda kaçırma olayı görülmesi otomobillerin performansının düşmesine neden olur. Otomobilin çalışması için gerekli basıncın yetersiz oluşu hareketi zorlaştırır ve aracın hızlanmasını önler. Aynı zamanda araç kullanırken rampa çıkmakta zorlanılıyorsa piston segmanı kaçırdığını gösteren belirtiler arasındadır.

Segmanlar zarar görürse motor yağının yanma odasına girmesi daha yüksek sıcaklıkta motorun yanmasına neden olur. Motor içine sızan yağın hemen yanmaması segmanların zarar görmesinden kaynaklanır. Yanmayan yağlar emme manifoldundan yukarıya doğru hareket ettirilmesini sağladığı için yağ filtresi hızlı bir şekilde yağlanır.

Segman Atma Nedir? İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle