Volkswagen Şarj İstasyonlarında Eski Bataryaları Kullanacak

2 Ağustos 2022 Salı

 

Elektrikli otomobil üretimi ve satışına ilişkin veriler her geçen gün daha iyiye gidiyor. Yakın geleceğin otomobilleri olarak lanse edilen elektrikli araçlara ilişkin çalışmalar her geçen gün daha da hız kazanıyor. Özellikle Tesla şirketinin elektrikli otomobil üretimine başlaması ile diğer dünya devi otomotiv firmaları da elektrikli otomobil üretimine ilişkin planlarını güncellemek zorunda kalmıştı. Elektrikli otomobil piyasasından en yüksek payı almak isteyen firmalar bu doğrultuda kendilerine 2025 ve 2030 yıllarını orta vadeli hedefler olarak belirledi. Bu tarihlere daha varmadan birçok otomotiv devi var olan modellerinin elektrikli versiyonlarını üretmeye başlarken aynı zamanda yeni modelleri de tamamen elektrikli üretmek amacıyla çalışma yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Global otomotiv sektöründe elektrikli otomobillere ilişkin yaşanan bu gelişmeler, otomobil satışlarındaki istatistiksel verilere de yansıdı. İçten yanmalı motorlara olan ilgi varlığını devam ettirse de aslında otomobil tutkunlarının büyük bir bölümü de elektrikli ve hibrit tasarıma sahip modellere yöneldi. Elektrikli otomobil sektöründeki en büyük sorun ise şimdilik elektrikli otomobillerde kullanılan batarya sistemleridir. Elektrikli otomobillerde kullanılan bataryaların kalitesi, meydana gelen arızalanmalar ve üretilen batarya sayısındaki azalmalar şimdiden sorun olmaya başladı.

Elektrikli otomobil sistemlerinde kullanılan batarya çeşitleri ile telefon ve benzeri ürünlerde kullanılan batarya çeşitleri benzer özelliklere sahip. Her iki batarya çeşidi de belli bir müddet kullanıldıktan sonra gücünde ve kalitesinde azalma yaşar. Telefon bataryalarında yaşanan kalite düşüklüğü ve azalması telefon kullanım süresini kısıtladığı gibi elektrikli otomobillerde kullanılan batarya çeşitlerinde de yaşanan bu azalmalar araçların sürüş kalitesini ve varış menzilin düşürmektedir.

Elektrikli araçların bataryalarına kullanımdan kaynaklı bu kalite düşüklüğü ve azalma büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Kalitesi düşen ve azalan bu bataryaların değişimi gerçeklese de bu eski bataryalar varlığın devam ettiriyor. Bir atık ve tehlike olarak biriken bu eski bataryaların gelecekte büyük bir sorun oluşturmasının önüne geçmek amacıyla çalışmalar yürütülüyor. Otomotiv firmaları sadece elektrikli otomobil ve bataryası üretmekle yetinmiyor. Bu doğrultuda ilk kapsamlı çalışma yapan Alman otomotiv devi Volkswagen oldu.

Alman otomotiv devi Volkswagen batarya değişim ve şarj istasyonlarında eski bataryaları kullanmak için çalışma başlattı. Şimdilerde VW tarafından Zwickau fabrikasında kurulan Güç Depolama Konteynırı (PSC) 96 adet ID.3 ve ID.4’ten alınan kullanılmış bataryalarından oluşturularak geniş ve kapsamlı bir çalışmanın ilk adımları atılıyor. Gerçekleşen bu çalışmanın sonucunda kurulan konteynır toplam 570 kWh’lık güç depolayabilecek. İlk etapta Volkswagen firmasının elektrikli otomobil fabrikasında kurulan güç konteynırı 150 kW’lık şarj istasyonlarını destekliyor ve enerji dalgalanmalarını engelleyerek gelecek adına umut veriyor.

Kullanılan bu yöntemin amacı eski ve kalitesi düşmüş bataryaların bir powerbank sistemi gibi kullanılmasını sağlamak. Bu eski bataryalar ne kadar işlemden geçerse geçsin standart bir elektrikli otomobilde şimdilik kullanılacak kaliteye ulaştırılamıyor. Kullanılan bu sistem ile eski bataryalar elektrikli otomobil batarya sistemi dışına atılarak bir atık ve tehlike oluşturmasının önüne geçiliyor. Eski bataryaların b,r araya getirilmesi ile bir nevi yüklü miktarlarda kW depolayan piller oluşturuluyor.

Volkswagen firma mühendisleri tarafında n geliştirilen bu güç konteynırı ile birlikte hızlı şarjın olmadığı noktalarda hızlı şarj hizmeti sunulması sağlanacak. Bu sunulan hızlı şarj sistemi ile aynı zamanda fiyatlardan tasarruf da edilecek. Bu çalışmaların ne kadar değerli ve yerinde olduğunu ortaya koyabilmek amacıyla sizlere Volkswagen firması tarafından yapılan açıklamayı aktarıyoruz. Volkswagen:

"Yeni PSC’nin en büyük avantajı hızlı şarj altyapısının ve düşük kapasiteli şebeke bağlantısının olduğu yerlerde bile kurulabilmesidir.

Büyük bir pil depolama ünitesi olan PSC, bir trafo istasyonuna uygun maliyetli bir alternatif sunuyor. Elektrik şebekesine aşırı yük bindirmeden kısa sürede büyük miktarlarda enerji sağlanmasına olanak tanıyor. Diğer bir avantajı ise enerjinin geçici olarak depolanmasına izin vermesidir. Aksi takdirde, hiçbir araç şarj olmuyorken bile bekleme işlemi sırasında ortaya çıkacak yüksek temel maliyetlerden kaçınılmalıdır."

Yapılan açıklamaya göre hem doğaya zarar verme ihtimaline dönüşmesi muhtemel olan batarya atıkları bu şekilde aktif kullanılarak doğa korunacak hem de birçok hızlı şarj istasyonu olmayan alana hızlı şarj imkanı sunulacak. Aynı zamanda ücret konusunda da tasarruf sağlayan bu çalışmanın kısa sürede yaygınlaşması elektrikli otomobil sektörü için büyük bir gelişme olacak.  Bu sistemin amacı 10 yıldan uzun süre kullanılan ve az kapasiteye sahip bataryalar geri dönüşüme gitmeden değerlendirmek ve istasyonların kurulum maliyeti azaltmak olarak açıklandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Volkswagen Şarj İstasyonlarında Eski Bataryaları Kullanacak İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR

Volkswagen Yorumları

Misafir
14.08.2022
Volkswagen T-Roc için yapılmış
kullanım kitapı konuları düzgün anlatmıyor
Misafir
14.08.2022
Volkswagen T-Roc için yapılmış
2021 model t-roc aldım bagajda lamba var .100 km de şehir içinde ortalama 10 litre yakıyor.araçtan şu ana kadar memnunum.
Misafir
12.08.2022
Volkswagen Caravelle için yapılmış
Benim turbo arizasi verdi deyistirdim ama ıšık hala yaniyor araba cekisten düsüyor
Misafir
06.08.2022
Volkswagen Caddy için yapılmış
2021 model var kullanıyorum sınıfın en güzel aracını yapmış teşekkür ederiz fosfogen çok şaşirtı bizleri 5
Misafir
03.08.2022
Volkswagen Caddy Cargo için yapılmış
fren sistemi çok sağlam
Misafir
03.08.2022
Volkswagen Passat Variant için yapılmış
çokk kullanışlı bir araç tam bir aile aracı
Misafir
03.08.2022
Volkswagen Crafter Panelvan için yapılmış
geniş yan sürgülü kapısı ve yüksek tavanı sayesinde ticari araçlar arasına en kullanılşı olanı bence o
Misafir
03.08.2022
Volkswagen Transporter Panelvan için yapılmış
yükseklik ayarlı farları elektrik kumandalı ön camları ile güzel bir ticari araç
Misafir
03.08.2022
Volkswagen Tiguan Allspace için yapılmış
dokunmatik klima özelliği dijital ekranların dokunmatik hassasiyeti çok hoş
Misafir
03.08.2022
Volkswagen Touareg için yapılmış
her kesime hitap eden geniş bir araç
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement