Herkesin Bilmesi Gereken 10 Trafik Kuralı

Trafik kuralları akan trafiği düzenleyerek yolcuların sağlıklı bir şekilde ulaşım ihtiyacını karşılamasını sağlar. Özellikle yeni sürücüler bazı kuralları daha detaylı bilmeli ve trafikte uygulamalıdır. Böylece panik olmadan daha rahat bir şekilde araç kullanabilir ve akan trafiğe uyum sağlayabilir. Sürücüler trafik kurallarına uymadığı zaman yaptırım uygulanır ve para cezası uygulanır. Trafik düzeni ve can güvenliği için sürücüler kurallara uymak zorundadır. Herkesin bilmesi gereken önemli trafik kuralları şunlardır:

 

1.     Araçla Sağa Dönülürken Yaya Geçiyorsa Yol Verilmeli

Araçlar seyir halindeyken sağa dönülecekse yaya geçidi ya da ya da yaya yol geçişi için bekleniyorsa yol verilmelidir. Trafik ışığının olmadığı yerlerde yol geçiş hakkı yayanındır.

2.     Yaya Geçitlerinde Yavaşlamak Gerekir

Yaya geçidi olan yerlerde özellikle okul, hastane gibi mekânlardan geçerken yavaşlamak gerekir. Aniden yaya çıkma durumunda yavaşlayabilmek için sürücü kontrolü kaybetmemek için yaya geçitlerine yaklaşırken hızını azaltmalıdır.

3.     Takip Mesafesine Uyulmalı

Akan trafikte özellikle yoğun ve karışık trafik saatinde mutlaka öndeki araç ile takip mesafesini korumak gerekir. Aynı zamanda şerit takibine dikkat edilmeli ve öndeki araç ile belirli bir mesafe olması öndeki otomobil fren yapma durumunda sizin de kontrollü bir şekilde durarak kaza yapmayı önler. Özellikle takip mesafesine kış aylarında daha çok dikkat edilmeli ve kaza riskini azaltmalıdır.

4.     Tek Yönlü Yollarda Tabelalardan Yardım Alınmalı

Az şeritli ve tek yönlü yollarda bazı yerlerde dönüşler yasak olabiliyor. Aynı zamanda akıcı trafik için öndeki araç takip edildiği için geçiş yapılamaz ve tehlikelidir. Bu nedenle tabelaların ne anlama geldiği bilinmeli ve tabela yönlendirmelerinden yararlanılmalıdır.

5.     Alkol Aldıktan Sonra Araç Kullanılmamalı

Sürücüler alkol aldıktan sonra otomobil kullanmamalıdır. Alkollü araç kullanmak hem sürücü, yolcu ve trafikteki diğer yolcuların can güvenliğini tehlikeye atar. Alkol dikkat eksikliğine ve direksiyon hâkimiyetinin kaybolmasına neden olur. Gidilecek yere taksi ya da alkol almayan kişilerden arabalarını kullanmaları rica edilmelidir.

6.     Aşırı Hızdan Kaçınılmalı

Hız sınırları genellikle yolculukta tabelalarda gösterilir ve hız sınırları Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir. Akıcı trafikte özellikle takip mesafesi korunmalı ve çok yüksek hızlarda araç kullanılmamaya dikkat edilmelidir.

7.     Şeritte Kalmaya Özen Gösterilmeli

Kazaları önleyen en önemli faktör araçların şerit takibi yapmasıdır. Özellikle manevraları dönerken ya da şerit değiştirirken sürücüler direksiyona hâkim olmalı ve kendi şeritlerinden ilerlemelidir. Çok şeridi olan yollarda genellikle sağ şerit tercih edilmeli ve diğer araçlar sollanmamalıdır. Sollama yapma durumunda tekrar sağ şeride geçilmelidir. Sağ şeritte emniyet şeritleri bulunur ve geçiş üstünlüğü bulunan araçlara yol verilmelidir.

8.     Hatalı Sollamalar Yapılmamalı

Hızlı ve akıcı bir trafikte sollama yapmak hem sürücü hem de yolcular için tehlikeli bir hamledir. Ölümlü kaza nedenleri genellikle hatalı ve hızlı sollamalardan kaynaklanır. Gidilecek mekana geç kalınabilir ancak can güvenliğini tehlikeye atacak durumlardan kaçınmak gerekir.

9.     Gereksiz Yere Korna Çalınmamalı

Gereksiz yere korna çalmak gürültü kirliliğine neden olabilir ve sürülerin panik olmasına ve kaza yapmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle sadece gerekli durumlarda kornaya basmak gerekir.

10.  Trafik Sigortası Yapılmalı

Aracın trafiğe çıkabilmesi için sigorta yaptırmak zorunludur. Trafik sigortası araç sigortasıdır ve araç herhangi durumda kaza yaptığında aracın güvencesidir. Sigorta şirketleri belli bir sınıra kadar kazayı karşılar ve kendi politikalarını uygular. Ancak her araç sigorta yaptırmak zorunda olduğu için taksit ya da peşin olarak kullanıcı ödeme yapabilir.

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Trafik Kuralı İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
X
1

Araç

2

Ekspertiz

3

Fiyatla

4

Tamamla
ARAÇ BİLGİLERİ
Model Yılı
Marka
Model
Yakıt Tipi
Kasa Tipi
Vites Tipi
Model Uzantısı
Kilometre
Hasar Kaydı Tutarı