Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Kia Elektriğe 25 Milyar Yatırım Yapacak

Kia Elektriğe 25 Milyar Yatırım Yapacak

2020 yılına girdiğimiz bu günlerde elektrikli otomobil piyasası da iyiden iyiye kaynamaya başladı. Toyota, Tesla ardından Alman otomotiv devleri sırası ile elektrikli otomobil piyasasına giriş yapmaya başladı. Öyle ki ülkemiz de elektrikli otomobil deryasına katılan ülkeler arasında yerini aldı.  Haliyle pasta büyük olunca pastadan dilim almak çok kıymetli. Ancak Toyota ve Tesla markaları lektrikli otomobil piyasasında bir adım önce görünse de Türkiye de üreteceği yerli otomobil ile bu piyasayı kolay kolay bırakacağa benzemiyor.

Elektikli otomobil için yatırım yapan birçok marka var elbette. Bazı ülkeler otomobilin kendisi için yatırım yaparken bazıları batarya için yatırım yapmaya başladı.

Örnek verecek olursak otomotiv sektöründe son 2 yılın en önemli gelişmelerinden biri Volkswagen makasının elektrikli modellerinin üretimi için Almanya'daki fabrikalarını acil bir şekilde elektrikli altyapısına uydurması olabilir. Bu şekilde yapılandırılan fabrikalarında Alman grup ülkemizde de çok tercih edilen Passat ve Skoda Superb modellerinin üretimi için gün saymaya başladı bile. Yeni tesis için marka Doğu Avrupa kıtasında bir yer aradığı sebebi ile "Türkiye" alternatifler arasında ilk sırada yer aldı. Volkswagen Turkey şirketi kuruldu ve CEO Türkiye'ye geldi gitti. Bunun üzerine bir açıklama yapıldı.

Yukarıda Volkswagen markasının elektrikli otomobil piyasasında ne denli tutunmaya çalıştığının ispatı var aslında. Ancak bunun dışında da birçok marka elektrikli otomobil piyasasının daimi üyelerinden olabilmek için her geçen gün çalışamaya devam ediyor. Öyle ki Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkiye’de elektrikli otomobiller konusunun ele alındığı ulusal bir ölçekte yapılan araştırma, ülkemiz halkının elektrikli araç satın almak istediğini kanıtlar nitelikte.. Araştırma sonuçlarına bakılacak olursa ülkemizde elektrikli araç sayısı dört yıl içinde 56 kat artarak 140 bine, şarj istasyonu sayısı ise beş yıl içerisinde 35 kat artarak 14 bine ulaşacak. Araştırma, elektrikli araçların ülkemizde yaygınlaşması için teşvik mekanizması geliştirilmesinin gerekliliğini de vurguluyor.

İlginizi Çekebilir: Bugatti, Yeni Hiper Otomobilini Üstü Örtülü Olarak Gösterdi

Yukarıda yapılan araştırma kapsamında kapsamında coğrafi bilgi sistemi üzerinde çalışılarak güneş destekli şarj istasyonları ve otoparkları için kurulum analizine de yer verildi. Türkiye için güneş sahaları ve güneş potansiyeli de araştırmaya dahil edilerek şebeke ile bağlantıya sahip ve güneş potansiyeli yüksek noktalar belirlendi. Karayolları haritasının da dahil edildiği ve elektrikli araçların ortalama menzillerinin hesaplandığı etkinlikte çıkarılan optimum konumlar sayesinde, elektrikli otomobillerin Türkiye çapında mesafe kat ederken şarjları bitmeden nerelerde şarj istasyonu kurulabileceğinin haritasına da yer verildi. Hazırlanan coğrafi bilgi sistemi haritası, elektrik şarj istasyonlarının ve otoparkların güneş enerjisi kullanarak nerelerde kurulabileceği de tüm sektör için detaylı oalrak incelenerek sonuca varıldı.Bu etkinlik sektör için rehber görevi görecek.

Kia elektrikli otomobil, mobil hizmetler, bağlanabilirlik ve otonom sürüş gibi birçok konu içeren yeni 'Plan S stratejisi kapsamında 2025 yılına kadar bu sektörde 25 milyar dolar yatırım yapacak.Ülkemizde Anadolu Grubu çatısı altında faaliyetlerini sürdürmeye devam eden Kia markası geleneksel motorlu taşıtlara odaklanan bir iş modelinden elektrikli araçlar ve kişiselleştirilmiş ulaşım çözümlerine odaklanan bir iş modeline geçiş yapacak adımlar atmaya devam ediyor. KIA yetkilileri bu kapsamda, elektrikli ve otonom araçlar ile ulaşım hizmetleri olmak üzere iki aşamalı geçişi hedefleyen ‘Plan S’ stratejisini kamuoyu ile paylaştı.

 ‘Plan S’ stratejisi detaylarına bakacak olursak 25 milyar dolar yatırım yapacak olan Kia markası 2025 yılına kadar 11 elektrik model daha geliştirmeyi ve küresel elektrikli araç pazarında yüzde 6.6 pazar payı elde etmeyi ve satışlarının yüzde 25’inin elektrikli araçlardan sağlanmasını da hedefleri arasına koymuş gibi görünüyor. KIA markası ayrıca, 2026 yılına kadar güçlenmesi beklenen elektrikli araç pazarında da yıllık 500 bin elektrikli araç satışını kendine hedef olarak belirlemiş durumda.

Kia markası elektrikli araç üretimi ve satışındaki bu hedefleri ile birlikte yeni iş modelinin bir parçası olarak elektrikli araç tabanlı ulaşım hizmetleri sunmayı da amaçlıyor. Ayrıca çevre kirliliği gibi küresel kent sorunlarının da çözümünde de öncü rol oynayacağı belirtiliyor.

‘Plan S’ kapsamındaki ilk elektrikli aracını 2021 yılında geliştirecek olan KIA yetkilileri ilk olarak crossover silüetinde bir elektrikli otomobil üretmeyi amaçlıyor. Tek bir şarj ile 500 km menzil mesafesi üzerine çıkacak olan araç  , 20 dakikanın altında hızlı şarj özelliği ile de kullanıcılarının göze modellerinden bir tanesi olacak gibi görünüyor. Kia markası 2022 senesinden itibaren SUV ve MPV modellerle  elektrikli ürün gamını genişletmeyi dekendine amaç edinmiş durumda. 2025 yılına kadar 11 modelden oluşan elektrikli ürün ailesine kavuşacak marka teknolojisi ile birlikte  birlikte büyüyen Y kuşağı ve teknoloji ile doğan Z kuşağı için stratejisini geliştiren KIA markasına elektrik araç pazarında liderliğin yolunu açıyor diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Volkswagen T-Cross, 1.5 Benzinli Motor Seçeneğine Kavuştu

Daima ileriye dönük çehresi ile ‘Plan S’ kapsamında 11 elektrikli model geliştirecek olan Kia, 2022 yılına  kadar ise SUV satışlarının toplam satışlarında yüzde 60 pay* almasını öngörüyor. ‘Plan S’ ile geleceğin ulaşım yöntemlerine ve elektrikli araç teknolojisine yatırımlarını hızlandıracak olan KIA markası bu şekilde gelişmiş pazarlardaki toplam satışlarının yüzde 20’sini elektrikli araçlardan sağlamayı amaçlıyor.

Siz de sitemiz üzerinden tüm marka ve model araçlar için fiyat teklifi alabilir, araç karşılaştırmaları yapabilir ve size uygun sıfır km araca bayiye gitmeden sahip olabilirsiniz.

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
Advertisement Advertisement Advertisement