Araç Değer Kaybı Tahsilatı Nasıl Yapılır?


ARACIMA AKŞAM PARK HALİNDE İKEN ÇARPMIŞLAR. ARAÇ KAZA DEĞER KAYBI TAZMİNATI TALEP EDEBİLİR MİYİM?

Kaza çift taraflı olmalıdır. Tek taraflı kazalar ile çarpan kişinin belli olmadığı durumlarda oluşan hasarlar değer kaybı tazminatı talebine konu edilememektedir.

ARACIMIN KAPUTUNDA DAHA ÖNCEKİ BİR KAZADA HASAR MEYDANA GELMİŞTİ. ŞİMDİ YİNE AYNI BÖLGEDEN HASAR ALDI. ARAÇ DEĞER KAYBI TALEBİNDE BULUNABİLİR MİYİM?

Aracınızda oluşan hasarlı bölgeye ilişkin değişen/onarılan parçanın daha önce başka bir kaza nedeniyle hasar görmemiş olması gerekmektedir.

KAZA YAPTIM. KUSURUN TAMAMI KARŞI TARAFTA. YALNIZ ARACIM BİRAZ ESKİ. 175.000 KM.DE . NE YAPABİLİRİM? DEĞER KAYBI İSTEYEBİLİR MİYİM?

01.06.2015 tarihinde yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları Ek-1 de 165.000. km üzerindeki araçlarda değer kaybı oluşmayacağı belirtilmektedir. Bu nedenle aracınızın kilometresi de önem taşımaktadır.

KAZA YAPTIK, ARACIM ONARILDI VE SATIŞINI YAPTIM. ACABA BU KAZAYA İLİŞKİN DEĞER KAYBI TAZMİNATI TALEP EDEBİLİR MİYİM?

Yasal müracaat tarihinden önce araçta mülkiyet değişikliği yapılmamış olmalıdır. Eğer satıştan önce müracaattta bulunmamış iseniz bu talepte bulunmanız mümkün değildir.

DEĞER KAYBI TESPİTİ RAPORU ALINDIKTAN SONRA TAHSİLAT NE KADAR SÜREDE GERÇEKLEŞEBİLİR?

Hukuki süreçlerle ilgili kesin bir süre verilmesi gerçekçi olmayabilir. Ancak takip edilecek sürecin türüne göre 1 ay ile 6 ay arasında sonuçlanacağı öngörülebilir.

KAZA TESPİT TUTANAĞINDA % 25 ORANINDA KUSURLU OLDUĞUM BELİRTİLMİŞ. TALEPTE BULUNABİLİR MİYİM?

Kaza oluşumunda tarafınıza verilen kusur oranı da önem taşımaktadır. Eğer kaza sizin kusurunuz ile oluşmuşsa talepte bulunmanız mümkün değildir. Örneğin kaza sonucu araçta 1000 TL’lik değer kaybı oluşmuşsa ve siz % 25 oranında kusurlu iseniz, 750 TL’lik değer kaybı başvurusunda bulunabilirsiniz.

ARACIMA ÇARPTILAR. KAPORTA BOYASI YAPILDI, TAMPON DEĞİŞTİ. BU HASARLARDAN DOLAYI DEĞER KAYBI TAZMİNATI TALEP EDEBİLİR MİYİM?

Aracınızda meydana gelen plastik parça hasarları, tampon,cam, mekanik, lastik, elektrik-elektronik hasarları ve döşeme hasarları ve vidalı aksamın değiştirilmesi ile onarımın yapılabildiği hasarlar değer kaybı hesaplamasının dışında tutulmaktadır. Tüm bu hususlar uzman sigorta eksperlerinin incelemesi ile belirlenmektedir.

DEĞER KAYBI TAZMİNATI KAVRAMINI YENİ YENİ DUYMAYA BAŞLADIK. BUNDAN TAKRİBİ OLARAK 2,5YIL ÖNCESİNDE ARACIMA ÇARPTILAR, BEN KUSURLU DEĞİLİM. TALEPTE BULUNABİLİR MİYİM?

Kaza tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde yasal talepte bulunmanız gerekirdi. Bu süre geçtikten sonra yapılan başvurular zamanaşımı nedeniyle reddedilecektir.

KARŞI TARAFIN TAMAMEN KUSURLU OLDUĞU BİR KAZA YAŞADIK. ARACIM ONARILDI. DEĞER KAYBI TAZMİNATI TALEP EDEBİLECEĞİMİ SÖYLEDİLER. ACABA BU İŞLEMLER İÇİN NE KADAR MASRAF YAPMAM GEREKİR?

Değer kaybı talebinin hiç bir sürecine ilişkin olarak yapılacak tüm masraflar tarafımızca karşılanmakta, sizden masraf olarak hiçbir ödeme alınmamaktadır.

X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
X
1

Araç

2

Ekspertiz

3

Fiyatla

4

Tamamla
ARAÇ BİLGİLERİ
Model Yılı
Marka
Model
Yakıt Tipi
Kasa Tipi
Vites Tipi
Model Uzantısı
Kilometre
Hasar Kaydı Tutarı