Sıfıraraçal.com

Türkiye'nin En Çok Satılan Modeli SUV Olacak

26 Ocak 2023 Perşembe

 

2000 yılından bu yana aralıksız bir şekilde üretilen ve toplam üretimin yüzde 35'i olarak karşımıza çıkan Fiat Doblo modelini İspanya'daki Vigo tesisine kaptıran Tofaş için oldukça önemli bir açıklama geldi. Fiat CEO'su Olivier François, Tofaş markasının ürettiği ve ülkemizde Fiat Egea, Avrupa'da ise Tipo ismi ile karşımıza çıkan otomobilin yeni neslinde bir crossover modeline dönüşecek. François, "Eğer Avrupa ve Güney Amerika ürün serilerimizi birleştirmezsek, Fiat'ın sürdürülebilir bir şekilde kârlı hale gelmesinin hiçbir yolu yok." İfadelerini kullandı. Fiat Egea modelinin yeni neslinde Fiat markasının varlık gösterdiği 2 farklı kıtada da aynı gövde ile karşımıza çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fiat Chrysler (FCA) ve PSA grubunun 2021 yılında birleşerek Stellantis markasını kurmasının ardından, Fiat marka otomobillerin üretimini gerçekleştiren Bursa'daki Tofaş fabrikasının geleceği oldukça merak ediliyor. Bursa'daki fabrikada 20 yıldan bu yana üretimi süren Fiat Doblo modelinin üretiminin, Stellantis'in aynı segmentinde diğer araçlarının üretiminin gerçekleştiği İspanya'ya kaydırılmasının ardından merak yerini spekülasyonlara bıraktı.

Hatırlandığı üzere 2000 senesinde bu zamana kadar 2 milyondan fazla Fiat Doblo üretimi gerçekleştiren Tofaş, geçtiğimiz sene de toplam üretimin yüzde 35'ine yakınını Fiat Doblo modeli için ayırmıştı.

Haziran 2022 tarihinde Doblo modelinin İspanya'da üretileceğinin paylaşılması sonrası aradan geçen 7 ay boyunca modelin yerine Tofaş'a nasıl bir görev verileceği halen belirsizliğini koruyor. Bu konu Türk otomotiv sanayisinin gündeminin ilk sırasında yer alıyor.

Tofaş fabrikasının yakın bir dönemde nasıl bir görev üstleneceği henüz netleşmedi. Fiat CEO'su Olivier François'den bu konu hakkında açıklamalar geldi.

İngiliz küresel bir otomotiv yayın organına açıklama yapan François, Tofaş tarafından üretilen ve Türkiye'de Fiat Egea, Avrupa'da ise Tipo ismi ile banttan inen otomobilin yeni neslinde bir crossover olarak karşımıza çıkabileceğini ifade etti.

François, "C segment hatchback modelimizin yeni neslini 2025'te göreceksiniz. Tipo'yu (Egea) yenilememiz gerekiyor. Artık tüm üreticilerin yaptığı gibi, otomobilimiz geleneksel segmentasyonları aşacak. Yani biraz SUV benzeri olacak, ama yenilikçi bir şekilde" ifadelerini kullandı.

Yeni Fiat Egea modelinin yalnızca elektrikli olarak karşımıza çıkma ihtimali olduğunu belirten François, bu konuda esnek davranabileceklerini belirterek, "Piyasayı takip etmek ve müşterileri dinlemek zorundayız. Fakat batarya maliyetleri istediğimiz kadar hızlı düşmüyor." şeklinde görüş bildirdi.

Bilindiği üzere; Fiat, Avrupa ve Güney Amerika'da farklı altyapılara sahip farklı otomobilleri ile karşımıza çıkıyor. Ancak yeni Fiat Egea modelinin Fiat markasının satış yaptığı tüm ülkelerde aynı gövde tipi le karşımıza çıkacağının da altını çizelim.

Bu konuda biz net mesajlar sunan Fiat CEO'su Olivier François, "Eğer Avrupa ve Güney Amerika ürün serilerimizi birleştirmezsek, Fiat'ın sürdürülebilir bir şekilde kârlı hale gelmesinin hiçbir yolu yok" ifadelerini kullandı.

SUV gövde tipi le yenilenen Egea'nın, PSA raflarından alınan ve Peugeot, Opel, Citroen gibi markaların otomobillerine can veren CMP platformu üzerine yükseleceğinin de altını çizelim.

Bir başka açıdan baktığımız zaman yeni Egea modelinin tasarımında Citroen C5 Aircross ve Fiat markasının Latin Amerika'da satılan modeli Pulse'dan detaylar taşıyacağının da altını çizelim. Bunun dışında Yeni Egea modelinin SUV olarak satışa sunulması sonrası hatchback, sedan ve station wagon gövde tiplerinin son bulacağı düşünülüyor.

Tofaş markasının Bursa'da üreterek Avrupa ve Amerika'ya ihraç ettiği Fiat Egea, 2015 yılında karşımıza çıktı. Otomobil, 2020 yılında makyaj operasyonu ile karşımıza çıkarken, makyaj sonrası bu otomobiller arasına yerden yüksek Cross bir model eklendi. Avrupa'daki satışları 2016 yılında 125 bin adet olarak karşımıza çıkan otomobilin, aradan geçen bu zaman diliminde kıtadaki satışları biraz azaldı. İngiliz yayın organında yer alan bir yazıda Stellantis'in, Fiat Doblo markasını İspanya'nın Vigo kentindeki fabrikasına taşıması sonrası Bursa'daki Tofaş fabrikasında doğan kapasite boşluğunun da altı çizildi.

Fiat Doblo’nun Yerini Doldurabilir

Fiat CEO'sunun yeni Egea açıklaması sonrası Tofaş'taki Doblo boşluğunun nasıl doldurulacağına yönelik bir açıklama olmadığını ifade edelim. Bu konuda Stellantis cephesinden halen bir açıklama gelmedi. Ancak yeni Fiat Egea modelinin Fiat CEO'su Olivier François'in işaret ettiği gibi, artık tamamen küresel bir model olarak karşımıza çıkacak. Tofaş markasının daha fazla Fiat Egea üreteceğinin de altını çizelim. Fiat, Latin Amerika'da Egea dâhil Avrupa'da satılan tüm modleleri satışa koymuş değil.

Kompakt SUV Pulse, Fiat Egea ile benzer ölçülerde bir sedan modeli olan Cronos, bir SUV-coupe olan Fastback isimli modelleri ile karşımıza çıkıyor. Cronos modelinin aynı Fiat Egea gibi bir hatchback gövdesi yer alıyor.

Tüm bunların sonucunda hem yüzde 12 ile Türkiye'nin en çok satılan otomobili Fiat Egea modelinin geleceği, hem de fabrikadaki kapasite boşluğunun nasıl dolacağını bizler de merak ediyoruz. Tofaş hareketli günler geçirebilir. Bekleyip göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Siz de araç karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara tek bir tıkla göz atabilir ve dilediğiniz araçları anında karşılaştırabilirsiniz.

Sitemiz üzerinde sıfır araç kampanyalarına yer verildiğini de belirtelim. Siz de tek bir tıkla sıfır araç kampanyalarına ulaşabilir ve anında size özel ve ücretsiz fiyat teklifi oluşturabilirsiniz.

Türkiye'nin En Çok Satılan Modeli SUV Olacak İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR

Fiat Yorumları

Misafir
14.03.2023
Fiat Egea Cross için yapılmış
2021 egea cross araç kullanıyorum kullanımı rahat keyifli ben şahsım adına çok memnunum
Misafir
12.03.2023
Fiat Egea Cross için yapılmış
Allah herkese gönlünce versin
Misafir
12.03.2023
Fiat Egea için yapılmış
Mükemmel
Misafir
10.03.2023
Fiat Ducato Kamyonet için yapılmış
Bu aracın çift tekerli olanı var mi
Misafir
07.03.2023
Fiat Egea Cross için yapılmış
2022 model egea cross street aldım 9.000 km de aracın şehir içi kullanımı çok güzel pamuk gibi , ancak uzun yolda hızlanmak biraz uzun süruyor. Ama oda sorun değil agresif kullanıcı değilseniz çok makul. Benimde sormak istediğim street paket sonradan street plus özelliklerine beyiden ücreti karsiliginda plus pakete yukseltilebiliyormu? (Hız sabitleme, medya gibi özelliklere kavuşmak için) syg.
Misafir
07.03.2023
Fiat Egea Cross için yapılmış
2022 model egea cross street aldım 9.000 km de aracın şehir içi kullanımı çok güzel pamuk gibi , ancak uzun yolda hızlanmak biraz uzun süruyor. Ama oda sorun değil agresif kullanıcı değilseniz çok makul. Benimde sormak istediğim street paket sonradan street plus özelliklerine beyiden ücreti karsiliginda plus pakete yukseltilebiliyormu? (Hız sabitleme, medya gibi özelliklere kavuşmak için) syg.
Misafir
07.03.2023
Fiat Ducato Van için yapılmış
17metre küp dukato sıfır fiyatı nekadar r acaba
Misafir
07.03.2023
Fiat Egea için yapılmış
1.6 Multijet lange paketini 2016 yılından beri kullanıyorum sadece km bakimlarina götüyorum Allah a şükür daha bir sıkıntısını görmedim çokta memnunum ezberleri bozuyor
Misafir
05.03.2023
Fiat Egea Cross için yapılmış
Şubat ayında İstanbul'da galeriden sıfır aldım gayet güzel memnunum bu piyasaya göre alınabilcek hem uygun hem SUV modeli.
Misafir
04.03.2023
Fiat Egea Cross için yapılmış
arba bulmuyoruz hibrit neye gitsek yok deniliyor bayileriniz ne zamn gelcek 4 aydir arbasisiz Türkiyenin sistemini anlamiyorum bayilerin hibirindemi arba olmaz ya
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle