Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

İkinci El Araç Satışlarında Ekspertiz Zorunluluğu Geldi

İkinci El Araç Satışlarında Ekspertiz Zorunluluğu Geldi

Sıfır otomobillerde ÖTV indiriminin sonlandırılması neticesinde az da olsa canlanan ikinci el otomobil pazarında yeni bir dönem başlıyor. Önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek bir yönetmelik kapsamında ikinci el araç alım satımı yapmak için aracı satan kişinin “Yetki Belgesi” olması gerekecek.

İlginizi Çekebilir: Mercedes AMG GLB Yeni Bir EQ Konsepti İle Gelecek

13 Ağustos Salı gününden itibaren geçerli olacak ikinci el otomobil satışı yapan işletmeler “Yetki Belgesi” olmadan araç alım satımı kesinlikle yapamayacak. Aynı zamanda 8 yaş veya 160 bin km'ye kadar ikinci el araçların alım satımında da ekspertiz raporu şartı aranacak. Noterler, araç alım satımını bu rapor olmadan kesinlikle onaylayamayacak.Satış için gerekli olan ekspertiz raporu, Türk Standartları Enstitüsü tarafından denetlenen merkezlerden alınabilecek. Bu merkezlerin gerekli fiziki şartlara, güvenlik tedbirlerine ve çalışanların yetkinliklerinin belirlenen yeni standartlara uyup uymadığına da bakılacak. Merkezlerde kullanılan cihazların yılda bir kalibrasyon ayarı yapılacak ve yalnızca yeterlilik belgesine sahip ustalar istihdam edilecek.

İlginizi Çekebilir: Zor Koşullu Arazi Şartlarında Limitlerini Arttıran Peugeot 3008

Yeni yönetmelik detaylarına baktığımız zaman ise ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan işletmelerin yetki belgesine sahip olması gerekiyor. Bu işle uğraşmayan vatandaşların kendi adına tescilli taşıtları satarken yetki belgesi alma zorunluluğu da bulunmuyor.

SIFIRARACAL.com sitesi üzerinde tüm marka ve model araçlar için fiyat teklifi alabilir, araç karşılaştırmaları yapabilir, size uygun sıfır km araçlara bayiye gitmeden sahip olabilirsiniz.

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
Advertisement