Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Avrupa'daki Dizel Yasağı Türkiye'yi De Etkileyecek

Avrupa'daki Dizel Yasağı Türkiye'yi De Etkileyecek

Avrupa'nın dizel motorlara karşı açtığı savaş son hız devam ediyor. İtalya'da Milano, İspanya'da Barselona ve Madrid'in ardından birçok Avrupa başkentinde başlayacak olan dizel yasağı Türkiye'yi de etkileyecek. Alternatif yakıt sistemleri konusunda uzman olan BRC'nin Türkiye CEO'su Kadir Örücü bu yasak ve Türkiye'ye yansıması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilir: Yerli Otomobil TOGG Harekete Geçti Fabrikası 12 Ayda Kurulacak

Kadir Örücü: “DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından hem insanlara hem de çevreye verdiği zarar kanıtlanan dizel otomobiller, benzinli araçlara kıyasla 9-10 kat daha fazla çevreye zarar veriyor. 2030 yılında dizel otomobiller kademeli olarak üretimi sonlandırılacak. Tarihi dokuları korumak ve hava kalitesini yükseltmek için başlayan Avrupa’da dizel yasağı yakın sürede başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerimizde görülecek."Pek çok üretici şimdiden 2030 planlarını yapmaya başladı.

Kadir Örücü, bu yasağın Türkiye'ye de dokunacağını söyleyerek durumu şu şekilde açıklıyor: "İnsan sağlığı ve hava kirliliği açısından en önemli kirleticiler PM olarak isimlendirilen katı parçacıklar ve NOx olarak kısaltılan azot oksitlerdir. AB ülkelerinde PM’den kaynaklanan sağlık harcamalarının 1 ton başına 492.119,24 Türk Lirası, NOx’dan kaynaklananın ise 78.739,08 Türk Lirası olduğu hesaplanmaktadır."

İlginizi Çekebilir: Jeep İmzalı Hibrit Modeller CES 2020 Boy Gösteriyor

Toyota markası ile ilgili tüm haberlere sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitemiz üzerinden araç karşılaştırmaları da yapabilir, size uygun sıfır km araca bayiye gitmeden sahip olabilirsiniz.

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
Advertisement Advertisement Advertisement