Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

2020 Yılında ÖTV İndirimi Olur Mu?

2020 Yılında ÖTV İndirimi Olur Mu?

2019 yılı otomobil piyasasındaki durağan yaşanmış ve buna önlem olarak sıfır otomobillerde ÖYV indirimine gidilmişti. 2020 yılının ilk günlerine baktığımız zaman ÖTV indirimi hakkında henüz kesin bir bilgiye ulaşamıyoruz. Öyle ki 2020 şubat ayına gireceğimiz şu günlerde halen ÖTV indirimi yapıldı haberiniz sizlerle paylaşamadık. Biz de bu durumu değerlendirelim istedik ve 2020 yılında indirim yapılır mı? Yapılırsa ne kadar yapılır? gibi sorulara cevap aradık.

Ocak ayının sonlarına geldiğimiz şu günlerde sıfır otomobil fiyatları ciddi oranda arttı. Hatta bununla beraber 2. el otomobil piyasası da aynı oranda bir canlılık gösterdi. Hal böyle olunca kullanıcılar yine 2020 için ÖTV indirimi olur mu ? sorusunun cevabını beklemeye başladı. 2020 yılında ÖTV indirimi olur mu? Olursa ne kadar Olur? 2020 Sıfır Otomobil piyasasına dair aklınıza takılan soruların cevaplarına bugün birlikte cevap bulmaya çalışacağız.

Sıfır otomobillerin minimum fiyatı şu sıralar 100.000 TL bandına dayanmış durumda. Yani sıfır araç almak isteyen kullanıcılar en ucuz benzinli, manuel otomobili seçseler dahi ceplerindne minimum 100.000 TL gibi bir miktar para çıkacak. Geçtiğimiz yıl sıfır otomobil fiyatları 70.000 TL seviyelerine kadar gerilese de günümüzde sona eren ÖTV indirimi ve 2020 model araçların satışa sunulması ile birlikte bu durum yine eski halini aldı ve  sıfır otomobil fiyat baremi de artmış oldu.

İlginizi Çekebilir: Benzin ve Motorine İndirim Gelebilir

2018 yılının Ağustos aylarında döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar birçok sektörü olumsuz etkilese de en çok da otomotiv sektörünü etkilemişti. Öyleki sıfır otomobil ve ikinci el otomobillerde artan fiyatlar ve beraberinde kredi faizlerinin de bir anda yükselmesi sıfır otomobil satışlarını neredeyse durma noktasına kadar getirmişti. Ancak belirtmekte fayda var ki ülkemizde peşin parası ile sıfır bir otomobil alacakların sayısı o kadar sınırlı ki bu sebepten dolayı aracın belirli bir kısım ücretini önden vererek geri kalanını kredi çekerek ödeyebiliyor. Hal böyle olunca da kredi çekmeden araç almak neredeyse imkansız hale geliyor. Bu sebepten dolayı otomobil sektöründe hem araç hem de kredi oranlarının bir anda yükselmesi araç alacakların tabi yerindeyse belini bülmüştü.

2018 yılının sonlarına bakıldığı zaman ÖTV indirimi ile fiyatlar önceki seviyelere göre biraz daha makul seviyelere gerilemiş ve satışlar az da olsa yükselme eğilimine girmişti. Sonrasında yaşanan 3’er aylık paketler şekilde kamuoyuna yansıtılan ÖTV indirimleri ise 2019 Temmuz ayına kadar devam etmişti. Ancak Haziran sonunda ÖTV indiriminin bir kez daha uzatılması beklense de bu durum gerçekleşmemişti. Bunun sonucu olarak da indirimin bitmesi ile araç fiyatları yeniden eski halini almıştı.

ÖTV İndirimi Olur Mu?

Önümüzdeki günlerde yani 2020 yılının şubat ayında ÖTV tarafında bir indirim yaşanacak mı? Şimdi birlikte bu sorunun cevabını arayalım.

Aslında belirtmekte fayda var ki ÖTV indirimini tetikleyen unsurlar vardır. Bu unsurların bazıları sıfır otomobil satışlarındaki düşüştür. Ancak bu düşüş sonucu olarak satışların artması için belirli süreli başlatılan indirimler, kullanıcıları sıfır araca yönlendiriyor.

Bu sebepten dolayı 2020 senesinde sıfır araç satışları bir önceki yılın aynı dönemine oranla çok daha aşağılar düştüğü taktirde ÖTV indiriminin yapılması kaçınılmaz bir hal alabilir

Otomotiv  sektörünü oldukça yakından takip eden kişilerin de bildiği üzere ODD her ay otomobil satış rakamlarına ilişkin raporlar sunmaya devam ediyor. Öyle ki önümüzdeki Şubat ayının başlarında yalnızca 2020 yılının ilk raporu kamuoyu ile paylaşılacak. Bu sebepten dolayı bu raporda otomobil satışlarının ne derece artıp, azaldığına da birlikte şahitlik edeceğiz.

Yakın Zamanda İndirim Görünmüyor

2020 yılının otomobil için nasıl geçeceğini tahmin etmek zor. Çünkü henüz 2020 yılının ilk ayında olduğumuzu varsayarsak bu tahminler gerçeği yansıtmayacaktır. Hali hazırda 2020 yılı için ÖTV indirimi olur mu? Az önce de bahsettiğimiz üzere 2020 yılında henüz rapor açıklanmadı. O yüzden otomotiv sektörü ile ilgili bilgi vermek zor. Ancak birkaç rapor sonrasında bu konu ile ilgili daha detaylı bilgilere sitemiz üzerinde yer vereceğiz.

İlginizi Çekebilir: 2020 Mercedes E- Serisi Hayal Edildi

Eğer ÖTV oranında bir indirim yaşanırsa bu indirim yalnızca sıfır araçlarda değil, 2. el otomobil piyasasındaki araçlarda da yaşanacaktır. ÖTV indirimi ile fiyatların düşmesini bekleyebiliriz. Öyle ki hali hazırda 2. El otomobil piyasası uçmuş durumda. Fiyatlar el yakıyor. Daha önce yazdığımız makalelerde siz değerli okurlarımıza bu durum hakkında bilgi vermiştik ancak durum bugün itibari ile oldukça vahim durumda. Daha önceki makalelerimize sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tüm bunlar göz önüne alındığı zaman sonuç olarak şu anda bir indirim söz konusu değil. En iyisi indirim için bir süre daha beklemek olur. Keza fiyatların şu anki mevcut hallerinden çok da yukarı gitmesini açıkçası bizler de beklemiyoruz. Böyle bir durum bize de büyük sürpriz olur. Ancak yine de otomobil alma niyetiniz varsa çok fazla ertelememenizi öneririz. Tercih sizin.

Siz de sitemiz üzerinden tüm marka ve model araçlar için fiyat teklifi alabilir, araç karşılaştırmaları yapabilir, size uygun sıfır km araca bayiye gitmeden sahip olabilirsiniz.

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle