Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Volkswagen’in Merakla Beklenen Hatchback Olan Modeli Elektrikli ID.3 Tanıtıldı

Volkswagen’in Merakla Beklenen Hatchback Olan Modeli Elektrikli ID.3 Tanıtıldı

Volkswagen’in Merakla Beklenen Hatchback Olan Modeli Elektrikli ID.3 Tanıtıldı

 

Alman otomobil üreticisi VW için yeni bir dönem başlıyor.

Volkswagen, otomobil tarihi boyunca 1938 yılında Beetle isimli hatchback model ile adeta bir devrim yapmıştı. Çünkü Beetle, o güne kadar en çok satan hatchback araç olarak bu kategoride adını ezberletmişti.

 

Ardından ise Volkswagen Golf modeli bu görevi devir alarak devam ettirdi. Alman üretici şimdi de ID.3 ile tekrardan bir devrim daha yapmayı planlıyor. Bu yeni otomobilin bu kadar önemli olma sebebi ise VW'nin ilk seri üretim ile elektrikli otomobil olacak olması.

 

İlginizi Çekebilir: Yeni Volkswagen T-Cross Coupe 2020’de Gelecek

 

Volkswagen'in modüler MEB platformu üzerine geliştirilmekte olduğu elektrikli otomobillerden birincis olan ID.3, alışılagelmiş hatchback tasarımı benimsenmiş. Aracın en üst batarya paketinde 550 km menzil sunuluyor olması ise dikkat çekiyor.Volkswagen, bu yeni olan elektrikli modelinin üretimine önümüzdeki Kasım ayında başlayacağını da belirtmişti. Hatta aracın ön sipariş adedi ise şimdiden 30 bine ulaşmış durumda.

 

Elektrikli otomobiller için özel bir platform üzerinde geliştirilmiş olan elektrikli ID.3, böylelikle de alanını çok verimli kullanıyor. Volkswagen mühendisleri yüksek voltajlı düz batarya paketini aracın arka aksın bulunduğu alan konumlandırmış ve iç mekan hacminden de herhangi bir kayıp yaşanmamış. Aracın elektrik motoru da yine aynı şekilde arka aks tarafına konumlandırılmış.

 

Aracın 3 adet batarya seçenekleri olacak. Bu seçenekler ise sırayla 45 kW-saat ünite 330 km menzile sahip, 58 kW-saat ünite 420 km menzile sahip ve 77 kW-saat ünite 550 km menzile sahip şeklindedir.

 


Bu menzil değerleri ise yeni WLTP standartlarına göre hesaplandıklarından dolayı oldukça tutarlı değerler olacaktır. Aracın 58 kW-saat'lik orta kapasiteli batarya ünitesinin sadece "ID.3 1st launch edition" isimli lansman paketinde seçilebilir olduğu da belirtilmekte. 100 kW'lık bir hızlı şarj ünitesinin araca 30 dakika içinde 300 km'lik bir menzil kazandırabildiği de belirtiliyor.

 

Elektrikli ID.3'ün performansına baktığımızda Volkswagen yetkilileri bu aracın çok seri olacağını iddia ediyor. Aracın arka aksının yanınan konumlandırılmış elektrik motoru 204 bg güç ile 310 Nm tork üretmekte. Aracın maksimum hızı ise 160 km/s ile sınırlandırılmış olacağı belirtiliyor ancak 0’dan 100 km/s’ çıkması gibi vb. değerler henüz açıklanmış değil.

 

İlginizi Çekebilir: Volkswagen Yeni Coupe Crossover Modelini Tanıtacak

 

Aracın piyasaya ilk çıkacağı zaman Volkswagen, bu aracı "ID.3 1st edition" isimli lansman paketiyle sunacak. Bu paket kapsamında navigasyon sistemi, ısıtmalı direksiyon ve ısıtmalı ön koltuklar, 18 inç'lik çelik jantlar gibi birçok donanım özellikleri bulunuyor.

 

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
Advertisement Advertisement Advertisement