Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Yeni Jenerasyon Renault Clio RS’in Yerini Zoe RS Alacak

Yeni Jenerasyon Renault Clio RS’in Yerini Zoe RS Alacak

Yeni Jenerasyon Renault Clio RS’in Yerini Zoe RS Alacak

Renaultsport EV hatchback modelini elden geçirecek.

Renault, 2017 Cenevre Otomobil Fuarı'nda elektrikli hatchback olan ZOE modelinin performanslı versiyonu E-Sport konseptini tanıtmış idi.

 

İlginizi Çekebilir:  Renault VW ve Tesla’ya Rakip Elektrikli Otomobil Üretiyor

 

O dönemde hakkında söylentiler çıkan model gerçeğe dönüşmeye oldukça yakın görünüyor. Auto Express'in Renaultsport'tan edinmiş olduğu bilgilere göre Fransız marka, beşinci jenerasyon olacak yeni Clio'da RS modelinin mantıksız olduğunu düşünmekte. Performans departmanı, oluşacak bu boşluğu bir Renault ZOE RS ile doldurmayı planlıyor.

2017 yılında sergilenen Renault ZOE E-Sport konsepti, çift elektrik motorundan 460 beygir güç üretiyordu ve 100 km/h’a sadece 3.2 saniyede ulaşıyordu. Fransız üretici Renault'nun ürün planlama departmanında yönetici başkan yardımcısı olan Ali Kasai, yeni nesil RS modellerinin markanın elektriklenme stratejisine uygun olması gerektiğini belirterek yeni ZOE RS'in sinyallerini verdi.

Ali Kasai açıklamasında ;

"Güncel trendlere uygun hareket etmeliyiz; yani geleceğin spor otomobilleri için çalışmalarımıza başlamamız lazım. Renault Sport'un görevi bu, yaratıcı olmak. ZOE konsepti düşünce tarzımızı çok iyi yansıtıyor. Herkes otomobili beğendi ve yollarda görmek istiyor." dedi.İkinci jenerasyonuna geçiş yapan Renault ZOE 41 kWh'ten 52 kWh'e büyüyen bataryasının beslediği elektrik motorundan 134 beygir güç üretmekte ve menzil mesafesinin 390 km olduğu iddia edilen EV'yi daha performanslı yapmak için izlenebilecek iki yol bulunuyor; ya daha güçlü bir elektrik motoru ya da arka aksa güç sağlayabilecek ikinci bir elektrik motoru. Birinci seçenek menzilden feragat edilmesi anlamına geliyor.

Konuşmasına devam eden Kasai;

"Performansın ne olduğu ve menzil beklentisine iyi karar vermek lazım. Pistte nasıl bir performans isteniyor? Renault Sport ciddi bir spor otomobil üreticisi, bu yüzden olası bir ZOE RS'in güçlü ve kabiliyetli olması lazım. Pistte bir tur attıktan sonra tekrar şarj ihtiyacı doğması kabul edilemez. Şimdi bir Clio RS yaparsak, karbon dioksit salımını azaltmak için çok üst seviye teknolojiler kullanmamız gerekecek. Buna bir de yüksek performansı eklerseniz fiyat müşterilerin verebileceğinin çok üstüne çıkacak. Şu anda spor otomobilleri sevsek de bu ikilemi çözmekte zorlanıyoruz. Rakiplerimizde de durum pek farklı değil." diye belirtti.

 

İlginizi Çekebilir: Renault Megane RS Makyajlı Gövdesiyle Yakalandı

 

Renault patronlarının ateşli ZOE fikrine yönelmesinin en önemli sebebi olarak iyice sıkılaştırılan karbon emisyonu kısıtlarının Renault Clio RS fiyatlarının aşırı yükseltecek olması.

 

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
Advertisement