Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Ülkemize Yeni Otomobil Yatırımları Gelebilir!

Ülkemize Yeni Otomobil Yatırımları Gelebilir!

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, otomotiv sektörünün içinde bulunduğu şartlar ve sektörün gelecek beklentilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, haziran ayı üretim verilerini açıklarken, sektöre yönelik önemli ifadelerde bulundu. Normalleşme adımlarının atıldığı haziran ayı ile birlikte iç pazarda beklentilerin de üzerinde bir artış yaşandığını ve bunun memnuniyet verici olduğunu da dile getirdi.

Salgın sebebi ile bazı şirketlerin fabrikalarını kapattığını hatırlatan Yenigün, Alman otomotiv üreticisi Volkswagen'in (VW) iptal edilen Türkiye yatırımı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İlginizi Çekebilir: Ford Transit Hibrit Modelleri Türkiye’de

Yenigün, "Avrupa da dahil olmak üzere bazı şirketler yatırım planlarının ertelendiğinden bahsediyorlar. Özellikle Türkiye’de Manisa’da yapılması planlanan VW yatırımının yapılamaması gerçekten çok üzücü, Türkiye için çok büyük bir kayıp. Yıllardır beklediğimiz bir fırsattı. Hem Ankara tarafından hem VW tarafından, her iki tarafında bu işi çok istediği ancak son dönemdeki mali mecburiyetler nedeniyle bundan vazgeçildiği şeklinde bir bilgim var" ifadelerini kullandı.

Yenigün, Türkiye'ye 5 yıl içinde yeni yatırımların gelebileceğini vurgulayarak, "Çünkü Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında. Eğer dünyada bir likidite varsa, bu likidite Amerika’ya, Almanya’ya gitmeyecek. Tabii ki belli bir miktarı oralara da gidecek ama yatırımcı bu likiditeyi alıp, parasını çok daha fazla değerlendirebileceği yere gidecek. Türkiye o ülkeler içinde. Dolayısıyla dünyadaki likiditenin artması ile Türkiye’nin dışardan gelecek olan yabancı para yatırımın daha fazla çekilebileceği bir ülke olduğuna inanıyorum. Bu geçmişte de böyle olmuştu. O yüzden sadece Volkswagen’e takılmamak gerekli, birçok konuda yeni yatırımın önümüzdeki dönemde daha da büyük olasılıkla geleceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

İhracat Eski Seviyelere Yaklaşır

Yenigün, pandemi sürecinde karantina uygulamalarının yaşandığı ve üretimlerin sekteye uğradığı Nisan ayında gerçekleştirilen ihracat rakamlarını da belirterek "Nisan ayında otomotiv sektörünün ihracatı yok denecek kadar azdı. Ancak Haziran ayında bir kıpırdama oldu. Yine 2017 ile mukayese ettiğimiz zaman yüzde 44’lük bir düşüş gösteriyor. Fakat umudumuz pandeminin ikinci dalgasının olmayacağı, ülkelerin gerekli önlemleri alacağı özellikle tatil döneminde alınan sıkı önlemlerin ülkelerin ekonomilerine olumlu etkiler yapacağı yönünde. İhracatımızın önümüzdeki çeyreklerde artarak eski seviyelerine olmasa da eski seviyelerinin yüzde 80-85 civarına gelmesinin beklentisi içerisindeyiz" şeklinde görüş bildirdi.

Üretim Yüze 29 Azaldı

Otomotiv sektörünün ihracatının parasal olarak değişimine de değinen Yenigün, "İhracata parasal olarak baktığınız zaman ise esasında çokta farklı bir çizgi yok, ancak tabi her daim araçlarımızın içeriklerinin daha değerli hale gelmesiyle parasal anlamdaki düşüşün daha az olduğunu görülüyor. Önümüzdeki dönemde özellikle hibrit ve elektrikli araçların ihracatının artmasıyla bu rakamların adetten bağımsız olarak yükseleceğini görüyoruz" ifadelerini de sözlerine ekledi.

İhracat öngörülerinin bu sene 900 bin adetlerin altına inmemek ve yılın 950 bin adet civarında kapanması olduğu da dile getiren Yenigün: "Toplam üretimde de 1 milyon 200 bin adet civarında bir rakam bekliyoruz. Yüzde 16-18 civarında bir üretim azalması mevcut, şartlar göz önüne alındığında çok kötü değil. Olumlu bir rakam olarak yorumlamak gerekir" dedi.

Uzun Vadeli Planlar Yapıyoruz

Otomotiv sektörü olarak öncelikli konularını da sıralayan OSD Yönetim Kurulu Başkanı Yenigün, bu konuların, stratejik bakış açısı ile uzun vadeli planlama, yatırım çekiciliği ve mevcut yatırımların korunması için öngörülebilen, büyüyen iç pazar,, yeni ihraç pazarlarının geliştirilmesi, değişen otomotiv eko-sisteminde rekabetçiliğimizin korunması olduğunu da dile getirdi.

Haydar Yenigün, otomotiv sektörüne yönelik vergi sisteminde bir değişim olması gerektiğini de kaydetti.

Yenigün, "Biz, bugünden yarına yapay teşvikler değil, orta ve uzun vadede Türkiye’nin rekabetçiliğini geliştirecek kalıcı adımlar atılmasını istiyoruz. Böylece, Türkiye uluslararası arenada söz sahibi olacaktır. Bugün, Türkiye’de çok kabul edilebilir bir vergi sistemi yok ama şu anda bununla yaşamaya mecburuz. Hele ki şu dönemde devletin gelirlerini kaybetmemesi lazım. O zaman, devletin gelirlerini kaybetmeyeceği bir sistem nasıl kurulacak noktasında oturup çalışmalıyız. Bunun için kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Danışman şirketle birlikte çalışmalarımız devam ediyor" ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir: DS Automobiles Büyük Bir Başarıya İmza Attı!

Fabrikalarda tempoların artık yavaş yavaş yükseldiğini söyleyen Yenigün, iç pazardaki talebin de beklentilerin ötesine geçeceğini söyledi.

Yenigün, "Talep konusunda beklentilerin ötesinde çok enteresan bir yükseklik var. Geçtiğimiz ay 60-63 bin adet diyerek aya başladık, 65’e, 68’e, 69’a çıktı. Sonunda bir açıklandı 70 bin küsur, üstüne ağır vasıtayı da koyduğunuzda 73 bin. 60 bin nerede, 73 bin nerede? Böyle bir ay olur mu? Gerçekten makroekonomik rakamları önünüze koyup yaptığınız öngörü, önümüzdeki üç dört ay gerçekleşen uygulamalarla örtüşmüyor. O yüzden geçtiğimiz aylardaki öngörümüze göre, Temmuz ayını planladık. Ama şu anda da görüyoruz ki Temmuz’daki talep yine çok yüksek, o beklentinin de üzerinde" ifadelerini kullandı.

Siz de sitemiz üzerinden tüm marka ve model araçlar için fiyat teklifi alabilir, sıfır araç karşılaştırmaları yapabilir ve size uygun sıfır km araca bayiye gitmeden sahip olabilirsiniz.

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle