En Çok Satan Elektrikli Araç Modelleri Açıklandı

10 Mayıs 2022 Salı

En Çok Satan Elektrikli Araç Modelleri Açıklandı

Son yıllarda birçok otomotiv devinin yanında ayrıca teknoloji devleri de elektrikli otomobil üretimi konusunda çalışmalar yürütüyordu. Birçok otomotiv firması içten yanmalı motor ünitesine sahip araçlardan henüz vazgeçmek istemiyorken özellikle Tesla firmasının elektrikli araç piyasasına çok hızlı bir giriş yapması ve bu piyasanın tüm satış hacmine sahip olacak şekilde çalışmalarını yürütmesi diğer otomotiv devlerini ve teknoloji firmalarını da elektrikli araç üretimine teşvik etti.

İlginizi Çekebilir: Avrupa'da 2022 Yılı İlk Çeyreğinde Elektrikli Otomobil Satışları Patladı

Son zamanlarda birçok firma elektrikli araç üretimine 2030 ile 2035 yılında geçmeyi planladıklarını açıklamış olmalarına rağmen elektrikli araç piyasasının her geçen gün rağbet görmeye devam ediyor. Birçok firmanın çalışma yürütmesi, açıklanan elektrikli araç üretim planlarına ilişkin tarihlerin revize edilmesine neden oldu. Şimdiden birçok otomotiv devi araç üretim kapasitesinin yarısını elektrikli araç üretimine ayırdı. Bunun yanında Tesla gibi bazı firmaların da sadece elektrikli araç üretimi gerçekleştirdiğini düşündüğümüzde kısa süre sonra çevremizde içten yanmalı motor ünitesine sahip araçların bir hayli azaldığını göreceğiz.

İşte En Çok Satan Elektrikli Otomobiller

2022 yılı ilk çeyreğine ait satılan elektrikli araba sayısı da bu gelişmelerin ne kadar hızlı ilerlediğini ortaya koyuyor. Dünya genelin global otomotiv sektöründe 2022 yılı ilk çeyreğinde üretilen ve satılan elektrikli araç sayısı bir önceki döneme nazaran bir hayli arttı. 2021 yılı ilk çeyreğinde olduğu gibi 2022 yılı ilk çeyreğinde de elektrikli araç satışı konusunda Tesla firması liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Özellikle 2021 yılında global piyasalarda sıfır araç satışlarında bir hayli azalmanın olduğu düşünüldüğünde Tesla firmasının ne kadar başarılı bir politika izlediği daha net görülür. Tela otomotiv devinin hemen ardından ise Renault Zoe geliyor. Elektrikli araçlara ilgisi olanların bildiği üzere Renault Zoe modeli Türkiye'de de satışa sunulan elektrikli araçlardan bir tanesidir. Sadece bu model değil en çok satılan elektrikli araçlar arasında bulunan modellerin bazıları Türkiye otomobil piyasasında hala satılıyor.    

Tesla Model 3 aracı listenin başındaki yerini koruyor. Sahip olduğu 66 bin 10 adetlik satış sayısı ile ikinci olan rakibinden nerede ise iki katından daha fazla bir sayıya ulaşmış görünüyor. Bu modelin satış sayısını geçen yıl ile karşılaştıracak olursak değişim oranının %108 oranında olduğu ve sayının artığını söyleyebiliriz.

İkinci sırada ise Türkiye otomobil piyasasının yabancı olmadığı bir model bulunuyor. Renault Zoe modeli 2022 yılı ilk çeyreğinde 20 bin 382 adetlik satış sayısı ile listede kendisine ikinci sırada yer bulunuyor. Bu sayıyı geçen yıl aynı dönem ile karşılaştıracak olursak satış sayısında bir azalmanın olduğunu söyleyebiliriz. Geçen yıl aynı döneme nazaran %17 oranında daha az satılan Renault Zoe modeli buna rağmen listede ikinci sırada bulunuyor.

Listemizin üçüncü sırasında ise ülkemizde bilinen ve çok fazla tercih edilen Volkswagen bulunuyor. Volkswagen ID.3 modeli sahip olduğu 30 bin 329 adetlik satış sayısı ile listede üçüncü sırada kendisine yer bulunuyor. Bu aracın bir özelliği ise yeni model olması ve ilk defa 2022 model olarak satışa sunulmasıdır. İlk defa satışa sunulsa da 30 bin 329 adetlik satış sayısına ulaşarak listede ilk üçe girmeyi başarmış.  Kullanıcı memnuniyeti ve yorumlarına göre bu sayısının ilerleyen zamanlarda çok daha fazla artması söz konusu olabilir.

Volkswagen firması listede dördüncü sırada da kendisine yer buluyor. Volkswagen ID.4 modeli sahip olduğu 23 bin 873 adetlik satış sayısı ile 2022 yılı ilk çeyreğinde gayet başarılı bir performans ortaya koyuyor. Bu modelin de ilk defa 2022 yılında satışa sunulduğunu belirtelim.

Listede beşinci sırada Hyundai firması bulunuyor. Hyundai Kona-e modeli sahip olduğu 21 bin 733 adetlik satış sayısı ile ilk beşe girmeyi başardı. Geçen yıl aynı dönem ile kıyaslayacak olursak bu modelin satış sayısında % 97 oranında bir artışın yaşanmış.

Türkiye otomobil piyasasında elektrikli araçlara olan ilgi artsa da aslında satış sayılarının global piyasalardaki oranlara göre çok düşük olduğunu belirtelim. Bunun en büyük nedeni elektrikli modellere ilişkin Türkiye otomobil piyasasında hala bir şüphenin bulunması ve yeterli alt yapı çalışmalarının olmamasıdır. Kullanıcıların çoğu alt yapı çalışmalarının yetersiz olduğunu düşündüğü için elektrikli araç aldıkları takdirde uzun yolculuklarda yolda kalma risk ve ihtimalleri bulunduğunu düşündüğünden dolayı şimdilik elektrikli araçlara yönelmiyor. İlerleyen zamanlarda alt yapı çalışmaları hızlanır ve kullanıcıların aklındaki soru işaretleri giderilir ise kısa sürede Türkiye otomobil piyasasında da elektrikli araç satışının daha da artacağına şahit olabiliriz.

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

En Çok Satan Elektrikli Araç Modelleri Açıklandı İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement