Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Elektrikli Otomobiller %80 Daha Tasarruflu

Elektrikli Otomobiller %80 Daha Tasarruflu

Elektrikli Otomobiller %80 Daha Tasarruflu

Elektrikli otomobillerde yakıt maliyetinin normal otomobillere göre yaklaşık olarak % 80 daha az olduğu hesaplanmaktadır. Ev ve iş yerlerinde bulunan elektrikli araç şarj istasyonlarında 100 km’lik bir dolum, gece saatlerinde 6 TL ile 7 TL, gündüz saatlerinde ise 8 TL ile 10 TL arasında maliyeti olmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: 2020 Yılında ÖTV İndirimi Olur Mu?

 

Dünya genelinde elektrikli araçlar ve şarj istasyonları giderek yaygınlaşmakta. Türkiye'de de %100 elektrikli yerli otomobilin tanıtılmasıyla bu araçların kullanım ve şarj istasyonlarına ilişkin detaylar daha fazla merak konusu olmaya başladı. Türkiye'de halihazırda görev yapan 1500'ün üzerinde elektrikli araç kullanılıyor ve yaklaşık 700 şarj istasyonu yer alıyor.Elektrikli otomobil şarj istasyonlarının maliyeti istasyonun hızına ve gücüne göre değişkenlik gösterebilmekte. Halka açık alanlara konumlandırılacak tek çıkışlı bir ünite için yaklaşık 1200 euro yatırım gerekirken, hızlı şarj istasyonlarında ise bu fiyat 20 bin euro’yu buluyor.

İstasyon kurulan bölgedeki altyapı ihtiyacı da şarj istasyonunun gücüne göre değişkenlik gösteriyor. Elektrik dağıtım şirketinden tahsis edilen sözleşme gücü yeterli olmadığı takdirde güç artırımına gidilmesi gerekiyor. Elektrikli araçların şarj süreleri aracın bataryasına ve şarj istasyonunun bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor.

Ev ve İş Yerlerinden Şarj Daha Ucuz

Ülkemizdeki elektrikli araç şarj istasyonu yatırımları ve sektördeki gelişmelere ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Enerjisa iştiraki E-Şarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri AŞ Genel Müdürü Cem Bahar, ABD’de vee Avrupa Birliği’nde yaklaşık her 10 otomobile bir şarj istasyonu düştüğünü, Türkiye'de ise her 2-3 otomobile bir şarj istasyonu düştüğünü belirtti.

Bu durumda şu an Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden daha iyi bir konumda olduğunu dile getiren Bahar, kamuya açık alanların yanı sıra ev ve iş yerlerinde bulunan şarj istasyonlarının da artırılmasını beklediklerini söyledi.Cem Bahar, E-Şarj olarak hibrit ve elektrikli araç satan markalarla iş ortaklığı yaptıklarını ve elektrikli araç satın alan kullanıcılarla iletişime geçilerek ev ve iş yerlerindeki altyapının uygun olup olmadığını kontrol ettiklerini söyleyerek şu ifadelerde bulundu;

"Böylece, şarj istasyonu kurulacak ev veya iş yerinin altyapısına göre şarj istasyonu kuruyoruz. Bu istasyonlar daha uzun sürede şarj ediyor ama evlerde gece takılabildiği için araçlar rahat şarj edilebiliyor. Ev ve iş yerlerindeki şarj etme maliyetlerini düşündüğümüzde, bu rakam içten yanmalı motorlara oranla yüzde 80'e kadar azalıyor." diye konuştu.

20 Dakikalık Dolum İle 350 KM Mesafe

Genel Müdür Bahar, şehirler arası yollarda şarj süresinin daha da kısalması gerektiğini söyleyerek,

"Şu anda Bolu'da 175 kilovat gücünde Türkiye'nin en hızlı şarj istasyonunu kurduk. Bu gücü destekleyen araçlar için 20 dakikalık dolumda 350 kilometre menzil alınabiliyor." açıklamasında bulundu.

Elektrikli araç kullanıcılarının istasyona geldiğinde E-Şarj mobil uygulaması ile kare kod okutarak şarj işlemini kendilerinin başlatabileceğini anlatan Cem Bahar,

"Şarjı yine mobil uygulama üzerinden durdurabiliyor ve uygulamada kayıtlı kredi kartından kullanım ücreti anında tahsil ediliyor. Halka açık istasyonlarda ücretlendirme dakika üzerinden yapılıyor. Burada maliyet evlere göre biraz daha pahalı oluyor ama 100 kilometrelik bir dolum üzerinden düşünürsek, şu anda evlerdeki maliyetin 2 katı seviyesinde bir fiyata ulaşmaya çalışıyoruz." dedi.

Cem Bahar, şirket olarak elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarına devam edeceklerini söyleyerek,

 "Şu anda Türkiye'de 300 olan şarj istasyonu sayımızı 2020 sonuna kadar 450'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Özellikle doğu bölgeleri ile Karadeniz'de şarj istasyonlarımızı yaygınlaştırmak istiyoruz." İfadelerine yer verdi.

 

İlginizi Çekebilir: Yerli Otomobil İle İlgili Fiyat Açıklaması

 

Siz de sifiraracal.com ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden otomobil haberlerini takip edebilir, tüm marka ve model araçlar için fiyat teklifi alabilir, araç karşılaştırmaları yapabilir ve size uygun sıfır km araca bayiye gitmeden sahip olabilirsiniz.

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
Advertisement Advertisement Advertisement