Yerli otomobil Togg Şarj İstasyonu Ağını Genişletiyor

6 Temmuz 2022 Çarşamba

 

Üretimine karar verildiği günden beri oldukça ses getiren TOGG yerli araç markası çalışmaları tamamlanıp üretime geçilince çok fazla ses getirecek. Şimdilerde bile her hareketini yakından takip ettiğimiz TOGG’un üretim çalışmaları için uzun süre önce düğmeye basılmıştı. Sevindirici haber olan bu gelişmeyi takiben Bursa Gemlik ve Kocaeli Gebze fabrikalarına başlanıp inşaat çalışmalarında sona gelinmişti. Diğer yandan tasarımı ve yaklaşık performans gücü ile menzili belli olan yerli üretim TOGG’un diğer detayları da şekillenmeye başladı. İlk olarak SUV Sedan segmentinde üretilecek olan TOGG’un aşama aşama 5 farklı modelde tamamlanacağı biliniyor. SUV Sedan sınıfındaki aracı teslimden sonra ise diğer sınıflardaki araçlar kullanıcılar ile buluşacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TOGG yavaş yavaş şekillenirken ihtiyaç duyulan hızlı şarj istasyonu ağında da bazı hamleler yapılıyor. TOGG’un kullanım alanının artması için bir uçtan diğer uca şarj istasyonu ağının da genişletilmesi gerekiyor. Elektrikli araçlara geçiş süreci ve bunun için gerekli adımların atılması uzun süredir var olan bir süreç. Bu süreçte Türkiye’nin elektrikli araç kullanımı konusunda biraz daha geri kalmasının sebebi ise hızlı şarj istasyonu ağıdır. Bazı otomobil firmaları evde ve iş yerinde şarj edilebilir araç üretse de şarj süresinin uzun olması ve yolda kalma korkusu kullanıcıları elektrikli araçlardan uzak tutuyor. O yüzden de TOGG elektrikli otomobili öncesi gerekli adımların atılması gerekiyor.

Türkiye’de var olan şarj istasyonlarının azlığı TOGG satışını ve üretim kapasitesini de etkileyeceğinden devlet desteği ve özel girişimler ile bir şekilde şarj istasyon ağının genişletilmesi amaçlanıyor. 81 il için kapsamlı ve donanımlı hızlı şarj istasyonları sayesinde araçlar kullanıma uygun hale getirilebilir.  

Türkiye’de uçtan uca yüksek performanslı şarj cihazı kurma sloganı ile hareket eden yerli elektrikli araç firması TOGG bu konuda devlet desteğine de ihtiyaç duyuyor. Bütçe gerektiren ve kapsamlı bir iş olması sebebi ile de hızlıca yapılması gerekiyor. TOGG, Trugo markasıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) yaptığı başvuru sonucu şarj ağı işletmeci lisansı için başvuru yapmıştı ve bu başvuru sonucunda TOGG hızlı şarj istasyonu lisansını aldı. TOGG’un lisansını alıp çalışmalara başlaması süreci daha da hızlandıracak. Aynı zamanda devlet desteği ile hızlı şarj istasyon ağını genişletmesi de mümkün olacak.

TOGG ‘Trugo’ adını verdiği markası ile 81 ilde 180 kilovat saat üzeri cihazlarla tüm elektrikli araç kullanıcılarına hizmet verebilecek. Aslında TOGG’un faaliyete geçireceği Trugo markası sayesinde de elektrikli araba satışları Türkiye’de daha da yüksek olabilecek. Kesintisiz bir deneyim sunmak için kolları sıvayan TOGG, çalışmalara başlayacak. Homologasyon süreci tamamlandıktan sonra da 2023 yılı mart ayında ilk akıllı ve elektrikli otomobil C-SUV kullanıcıların karşısına çıkacak.

TOGG, Trugo markası ile kuracağı hızlı şarj istasyonlarını 81 ilde 600’ün üzerinde lokasyonda 1000 yüksek performanslı şarj cihazı (DC) olarak sunacak. Bu da Türkiye açısından bakıldığında başlangıç için oldukça iyi bir rakam. EPDK “Şarj Hizmeti Yönetmeliği” kapsamında yaptığı başvuruculara hızlı şarj istasyonu için lisans veriyor. Bu kapsamda başvuru yapan ve lisans başvurusu kabul edilen TOGG, ‘Trugo’ markası ile Türkiye’nin teknolojisi seviyesini yükseltmeyi hedefliyor. Hızlı şarj etme konusunda Trugo’nun şarj cihazları ile batarya doluluk oranı kısa sürede artırılmak isteniyor.

Trugo ile ortalama bir bataryanın doluluk oranı 25 dakika içerisinde yüzde 80 seviyelerini bulabilecek. Şarj istasyonlarının kurulması için trafik yoğunluğu belirleyici olacak. Trafiği yoğun yerlerde 25 kilometrede bir, az yoğunlukta olan bölgelerde ise 50 kilometrede bir şarj cihazları ile Trugo faaliyete geçecek.

Kurulacak her bir cihaz üzerinde iki soket bulunacak. Bu soketlerle birlikte 2000 soketlik hizmet kapasitesi öngörülüyor. İlerleyen zamanlarda trafiğin yoğun olduğu noktalarda Trugo hızlı şarj istasyonu artmış olacak. Türkiye’deki tüm elektrikli araç kullanıcılarının yararlanabileceği bu istasyon sayesinde cihazlarda yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynağı sertifikalı hizmet sağlanmış olacak.

2023 yılının Mart ayına yetişmesi konusunda önemli çalışmalar yapılır ise TOGG C SUV çıkınca bu durum satın alma adetlerine de yansımış olacak. Kullanıcıların gönül rahatlığı ile TOGG araçlarını kullanabileceği zaman dilimlerine az kaldı. Tüm çalışmalar bittikten sonra Trugo markası için de açıklamalar yapılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Yerli otomobil Togg Şarj İstasyonu Ağını Genişletiyor İçin Görüşlerini Bildir
Gönder

Yerli otomobil Togg Şarj İstasyonu Ağını Genişletiyor Yorumları

{{yorum.KullaniciAdi}}
{{yorum.TarihStr}}
{{yorum.Yorum}}
  ÖNERİLEN YAZILAR

  Yerli otomobil Yorumları

  Danyal Cankı
  25.05.2022
  Yerli otomobil TOGG SUV için yapılmış
  bekliyouz. alalım inşaallah.
  Misafir
  17.05.2022
  Yerli otomobil TOGG SUV için yapılmış
  2017 model var elimde 4 yıldır kullanıyom yakıtı çok iyi hiç yakmıyor şindi yenisiyle değişeceğim
  Misafir
  09.04.2022
  Yerli otomobil TOGG SUV için yapılmış
  Hele bir çıksın alırız tabii alabilirsek yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı
  Misafir
  11.01.2022
  Yerli otomobil TOGG Sedan için yapılmış
  Bende ucuz olursa teklif vermeyi planlıyorum.Sonuçta Kendi Malımız.
  Misafir
  22.11.2021
  Yerli otomobil TOGG Sedan için yapılmış
  Bu araba Pininfarina K350 aynısı.
  Misafir
  22.11.2021
  Yerli otomobil TOGG SUV için yapılmış
  Bu araba Pininfarina K350 aynısı
  Misafir
  13.10.2021
  Yerli otomobil TOGG SUV için yapılmış
  fabrikası bitmemiş daha
  Misafir
  02.10.2021
  Yerli otomobil TOGG SUV için yapılmış
  %100 yerli olsa ve tüm parçalar yerli üretilse fiyatı en az 300 bin tl den aşağı olmaz. Ama %100 yerli değilde %51 yerli olacağından ve parçalar dışarıdan dolar euro kuruna endeksli olacağından en az 600 bin tl bekliyorum. Devlet şu şartlarda bu aracı 300 bine satsa zararına satar. Biraz mantık lütfen. Avrupa araçları pahalı değil, bizim kur ve ötv miz pahalı. Yoksa adamlar son model arabaları kdv dahil 25 bin dolara veya euroya satıyor.
  Misafir
  01.10.2021
  Yerli otomobil TOGG Sedan için yapılmış
  araba güzel fiyatı uygun olursa alabiliriz
  Misafir
  25.09.2021
  Yerli otomobil TOGG SUV için yapılmış
  yav kardeşler arabalar bitti bu kadar Bİ TT İ
  X
  Karşılaştırma Listem
  Tamam
  X
  1

  Marka

  2

  Model

  3

  Versiyon

  4

  Tamamla
  Almak istediğin aracın markasını seç
  Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
  Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
  Almak istediğin modeli seç
  Hangi model için özel teklif almak istersin ?
  Versiyon seç
  Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
  Benzin
  Dizel
  Otomatik
  Manuel
  Formu Doldur
  İzinli İletişim Formu
  "İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
  KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
  www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
  • Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
  • Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
  • Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
  • Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
  faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
  Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement