Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Yerli Otomobil İçin Kenevir Üretilecek

Yerli Otomobil İçin Kenevir Üretilecek

Yerli Otomobil TOGG’un bataryası için kenevir üretimi yapacaklarını söyleyen Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, endüstriyel kenevir alanında ihtisaslaşacaklarını belirterek, "Kenevir esaslı batarya yapımında öncü bir üniversite olmayı düşünüyoruz. Dolayısıyla yerli otomobilimizin bataryasını inşallah biz üretebiliriz." İfadelerine yer verdi.

 

İlginizi Çekebilir: Yerli Otomobil TOGG Harekete Geçti Fabrikası 12 Ayda Kurulacak

 

Prof. Dr. Ahmet Karadağ, basın mensupları ile yaptığı röportajda, bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler Projesi kapsamında Bozok Üniversitesinin "endüstriyel kenevir" sınıfında ihtisaslaşmasının Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edildiğini belirtti.Tarım ve hayvancılık bölgesinde yer alan Yozgat'ın, tahıl ve baklagillerle ön plana çıktığını belirten Rektör Ahmet Karadağ, "Biz, katma değeri yüksek olan bir alana yönelmek istedik. Yozgat, kenevirin üretiminin serbest edildiği 19 ilden biri. Kenevirin ekonomiye kazandırılması, endüstriyel değeri yüksek olan ürünlere dönüştürülmesi için çalışma yapacağız." diye konuştu.

Prof. Dr. Karadağ, diğer şehirlerde üretilen kenevirin Yozgat'ta değerlendirileceği ve bu alanla ilgili sanayi kuruluşlarının da Yozgat’a kurulacağını dile getirdi.

Kenevirin oldukça geniş bir yelpazede kullanıldığını söyleyen Karadağ, "Bu bitkiden bio enerji ve bio malzeme elde edeceğiz. Kenevir, tekstilden gıdaya, tıptan, inşaata, otomotiv sanayisinden birçok alana hitap eden katma değeri yüksek ürünlerin elde edileceği bir sektördür." diye belirtti.Yerli Otomobil TOGG’un Bataryasını Üretecekler

Kenevirin batarya yapımında da kullanıldığını söyleyen Prof. Dr. Karadağ, konuşmasına şöyle devam etti:

"Süper kapasitör yapımında kenevirden yararlanılıyor. Biz de bu yönde Ar-Ge merkezi kuracağız. Bozok Üniversitesi, kenevire dayalı batarya üretecek. Kenevir kullanılarak üretilen bataryaların mevcut bataryalardan ömrü çok daha uzun. 200 kat daha uzun ömürlü olan bir bataryadan bahsediyoruz. Biz, neden yerli otomobilimizin bataryasını üretmeyelim? Kenevir esaslı batarya yapımında öncü bir üniversite olmayı düşünüyoruz. Dolayısıyla yerli otomobilimizin bataryasını inşallah biz üretebiliriz. Bu bizim hayalimiz, gerçekleştiremeyeceğimiz bir hayal değil. Çünkü literatür bilgileri bize bunu gösteriyor. Bununla ilgili önemli altyapımız olduğunu ve çalışmalarımızın başladığını söyleyebilirim." dedi.

Siz de sifiraracal.com ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden otomobil haberlerini takip edebilir, tüm marka ve model araçlar için fiyat teklifi alabilir, araç karşılaştırmaları yapabilir ve size uygun sıfır km araca bayiye gitmeden sahip olabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Yerli Otomobil TOGG’un Dünya İle Buluşacağı Tarih Belli Oldu

 

Yerli otomobil ile ilgili yeni bir bilgiye sahip olduktan sonra şimdi sitemiz üzerinden tüm marka ve model araçları inceleyip detay bilgi için fiyat teklifi alabilir, araç karşılaştırmaları yapabilir ve size uygun sıfır km araca bayiye gitmeden sahip olabilirsiniz. Eee hadi binlerce araç sifiraracal.com’da seni bekliyor.

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
Advertisement Advertisement Advertisement