TOGG İçin ÖTV Açıklaması Geldi

5 Ağustos 2022 Cuma

 

Haberimizin detayları yakın zamanda elektrikli araba alma planları yapan kişileri doğrudan ilgilendirdiği için önemli bilgiler içeriyor. Bu zamana kadar Türkiye otomobil piyasasında elektrikli otomobillere ilişkin alt yapı çalışmalarına ilişkin sistematik bir çalışma yapılmamıştı. Son günlerde Koç Holding başta olmak üzere birçok şirketin elektrikli otomobillere ilişkin yatırım haberini duyurduk. Elektrikli otomobillerin daha rahat tercih edilmesini sağlayacak olan batarya değişim istasyonları ile elektrikli araç şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması amacıyla yapılan bu çalışmalar kısa sürede etkisini gösterecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobillerin içten yanmalı akaryakıt ile çalışan modellere nazaran hem pratik kullanımları hem doğa dostu olmaları hem de ev tipi prizlere takılan aparatlar ile de şarj edilebilecek özelliğe sahip olmaları dolayısı ile birçok yönden öne geçiyor.  Elektrikli otomobillere ilişkin daha birçok artı yön bulunuyor. Tüm bu artı yönler düşünüldüğünde Türkiye otomobil piyasasında elektrikli otomobillere olan bu ilgi gözle görülür bir şekilde artıyor. Şimdi bu gelişmelerin yanında sıfır elektrikli otomobil alacakları etkileyecek bir haber geldi. Gelen bu haber bir yönden iyi iken bir yönden de can sıkıcı olabilir. Elektrikli otomobillere ilişkin ÖTV matrahlarında değişikliğe gidildi. Yapılan bu değişiklik ilk etapta elektrikli otomobil satışlarının ciddi oranda artmasını sağlayacak.  Bu ÖTV matrah değişikliği yanında can sıkıcı olan haber ise ithal edilecek elektrikli otomobillere ilişkin ek gümrük vergisinin getirilmiş olması. Bilindiği üzere elektrikli otomobillerin birçoğu ithal edilmektedir. Türkiye otomobil pazarına İthal edilecek olan elektrikli model otomobillere geçtiğimiz günlerde ek gümrük vergisi getirilmesine ilişkin karar resmi gazetede yayımlandı.

Hem bu ÖTV matrah düzenlemesi hem de getirilen bu ek gümrük vergisi TOGG modellerini doğrudan etkiliyor.

2022 yılı Haziran ayında yapılan ÖTV matrah düzenlemesi öncesinde motor gücü 85 kW’yi aşmayan elektrikli araçlardan yüzde 10 ÖTV alınırken, motor gücü 85 kW ila 120 kW arası olanlardan yüzde 25 ÖTV, 120 kW ve üstü olanlardan ise yüzde 60 oranında bir ÖTV alınıyordu. Haziran ayında yapılan ÖTV matrah değişikliği sonrası ise motor gücü 160 kW’yi geçmeyen ve Özel Tüketim Vergisi matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için yeni vergi oranı belirlendi. Bu modellerde yüzde 10 ÖTV alınmaya başladı. 160 kW’yi geçmeyen ve 700 bin TL üzerinde kalan otomobiller içinde yüzde 40 ÖTV matrahı alınmaya başladı. Son düzenlemelerin ardından motor gücü 160 kW’ı geçen, yani biraz daha performans ve lüks sınıfı hedef alan araçların, Özel Tüketim Vergisi matrahı 750 bin TL’yi aşmıyor ise yüzde 50 olarak tespit edildi. Bu oran 160 kW ve 750 bin TL üstü modeller için yüzde 60 olarak açıklandı.

Yapılan bu ÖTV matrah düzenlemesinin doğrudan TOGG modellerine ilişkin yapıldığını söylersek yanılmış olmayız. Bilindiği üzere Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan ve önümüzdeki bir yıl içerisinde seri üretime geçmesi ve satışa sunulması beklenen TOGG modellerinin daha çok tercih edilmesi amacıyla birçok çalışma yapılıyordu. Bu yapılan çalışmalardan biri de ÖTV matrah düzenlemesi idi. Yapılan bu düzenleme elektrikli otomobil sınıfında yer alan TOGG modellerini doğrudan ekonomik olarak cezp edici hale getiriyor. Elektrikli otomobil modelleri arasında da TOGG modellerini daha cazibeli hale getirmek için ithal edilecek olan elektrikli otomobillere ilişkin ek gümrük vergisi getirildi. Bu sayede ithal edilerek Türkiye otomobil piyasasında satışa sunulacak olan elektrikli modeller yerli üretim olan TOGG modellerine nazaran daha pahalı olacağı için TOGG modellerinin ekonomik olarak tercih edilmesi sağlanacak. Bu ÖTV ve ek gümrük vergisinin dışında yeni bir çalışmanın yapıldığına ilişkin duyumlar paylaşılıyor. Bu duyumlara göre TOGG modellerine özgü olarak bir ÖTV matrah düzenlemesi yapılacak. Bu matrah düzenlemesine göre herhangi bir şart ve kriter aranmadan TOGG modellerinin yüzde 10 ÖTV matrah dilimine tabi olmasının yolu açılacak. Bu çalışmalar gerçeklik kazanır ve uygulanmaya başlar ise elektrikli otomobil sınıfında yer alan TOGG modelleri ekonomik olarak çok daha uygun olacak. Ekonomik fiyatlı olacak olan TOGG modellerinin kısa süre içerisinde ciddi bir satış hacmine ulaşmasının önü bu şekilde açılacak. Bu yüzde 10 ÖTV matrah dilimi düzenlemesinin hayata geçip geçmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

TOGG İçin ÖTV Açıklaması Geldi İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR

Yerli otomobil Yorumları

Danyal Cankı
25.05.2022
Yerli otomobil TOGG SUV için yapılmış
bekliyouz. alalım inşaallah.
Misafir
17.05.2022
Yerli otomobil TOGG SUV için yapılmış
2017 model var elimde 4 yıldır kullanıyom yakıtı çok iyi hiç yakmıyor şindi yenisiyle değişeceğim
Misafir
09.04.2022
Yerli otomobil TOGG SUV için yapılmış
Hele bir çıksın alırız tabii alabilirsek yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı
Misafir
11.01.2022
Yerli otomobil TOGG Sedan için yapılmış
Bende ucuz olursa teklif vermeyi planlıyorum.Sonuçta Kendi Malımız.
Misafir
22.11.2021
Yerli otomobil TOGG Sedan için yapılmış
Bu araba Pininfarina K350 aynısı.
Misafir
22.11.2021
Yerli otomobil TOGG SUV için yapılmış
Bu araba Pininfarina K350 aynısı
Misafir
13.10.2021
Yerli otomobil TOGG SUV için yapılmış
fabrikası bitmemiş daha
Misafir
02.10.2021
Yerli otomobil TOGG SUV için yapılmış
%100 yerli olsa ve tüm parçalar yerli üretilse fiyatı en az 300 bin tl den aşağı olmaz. Ama %100 yerli değilde %51 yerli olacağından ve parçalar dışarıdan dolar euro kuruna endeksli olacağından en az 600 bin tl bekliyorum. Devlet şu şartlarda bu aracı 300 bine satsa zararına satar. Biraz mantık lütfen. Avrupa araçları pahalı değil, bizim kur ve ötv miz pahalı. Yoksa adamlar son model arabaları kdv dahil 25 bin dolara veya euroya satıyor.
Misafir
01.10.2021
Yerli otomobil TOGG Sedan için yapılmış
araba güzel fiyatı uygun olursa alabiliriz
Misafir
25.09.2021
Yerli otomobil TOGG SUV için yapılmış
yav kardeşler arabalar bitti bu kadar Bİ TT İ
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement