2021 Yılında Volvo’da Düşüşe Geçti

2021 Yılında Volvo’da Düşüşe Geçti

Global otomobil piyasasında çip krizinin etkileri hala devam ederken 2021 yılına dair sonuçları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Çip krizinden en son etkilenen otomobil markalarından biri de İsveç merkezli Volvo otomotiv devi oldu.

Volvo 2021 yılının ortalarından itibaren satışlarında düşüş yaşıyor. Bu düşüş trendini bir türlü kıramayan ve toparlanamayan Volvo için 2021 yılı çok da iyi geçmişe benzemiyor. Özellikle çip krizinin etkisini arttırdığı 2021 yılının son çeyreğinde satışları baya azalan Volvo Aralık ayını da yüzde 18 gibi yüksek bir oranla 2021 yılını düşüş ile kapattı.

Sadece çip krizi ile değil aynı zamanda ham madde tedarikinde de sıkıntı yaşayan otomobil firmalarının çoğu hem üretim hedeflerini düşürmek zorunda kaldı hem de satışlarında büyük oranda düşüş gerçekleşti.

Özellikle Avrupa ve ABD gibi global piyasalarda yaşanan sert düşüşler firma açısından son derece düşündürücü bir hal aldı. Çünkü bu otomobil piyasalarında otomotiv sektörü çok rekabetçi ve aynı zamanda çok da hareketli olmasına rağmen satışların sert düşüş göstermesi firma açısından iyi bir izlenim bırakmadı.

Geçen yıl sadece Avrupa ve ABD otomobil piyasasında yaklaşık 95 ile 100 bin arası araç satışı gerçekleştiren firma bu yıl aynı dönemde toplam 64 bin 436 adet araç satışını gerçekleştirebildi. Avrupa otomobil piyasasında yaklaşık yüzde 15.1 daralma yaşayan firmaya en büyük şok ise ABD otomobil piyasasından geldi. ABD otomobil piyasasında satış anlamında yaklaşık yüzde 26.7 oranında bir düşüş yaşayan firma son zamanların en zor dönemini geçirdi diyebiliriz.

Yapılan açıklamaya bakacak olursak, söz konusu düşüşün ana nedeni olarak ürün tedarik etme olarak gösteren firma, kendi marka ve modellerine olan ilgilinin hala üst seviyede olduğunu aktardı.

Volvo global piyasada kalite, güvenlik ve konfor üçlüsünü bir araya getiren bir marka olarak biliniyor.2021 yılında süregelen ve Aralık ayında zirve yapan araç satışlarındaki düşüşün nedeninin açıklandığı gibi sıfır araç üretim ve tedarikinden kaynaklı aksaklık olduğu biliniyor. 2022 yılına yeni model ve tasarımları ile girmeyi planlayan Volvo, 2021 yılını telafi etmek ve kaybettiği satış hacmini geri kazanmak için çok çalışacak gibi duruyor.

2021 Yılında Volvo’da Düşüşe Geçti İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle