Sıfıraraçal.com

Volkswagen Hidrojen Yakıtlı Araçlar Geliştiriyor

30 Kasım 2022 Çarşamba

 

Volkswagen markası son yıllarda birçok teknoloji şirketi ile birlikte karbon emisyonunu en aza indirmek için hidrojen yakıtlı araçlar üretimi yapıyor. Volkswagen tüm bunların yanında hidrojen yakıtlı araç patentini almak için de gereken başvuruyu yaptı. Volkswagen gibi Toyota markası da bu tarz şirketlerden biri olarak dikkat çekiyor ve hidrojenli araç üretimi konusunda yoğun mesai harcıyor. Japon otomotiv devi Toyota, hidrojen yakıtlı araçların üretimi için Alman otomotiv devi BMW ile geçtiğimiz son iki ayda ortaklık anlaşması imzalamıştı. Bugünlerde ise Volkswagen, hidrojen yakıt hücreli elektrikli araç (FCEV) teknolojilerine odaklanan son şirketlerden biri oldu ve bu alanda araç üretimi için oldukça yoğun mesai harcıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen, Kraftwer ve Tubes ID.4 gibi mevcut elektrikli araçları ile birlikte bir hidrojenli araç için de patent başvurusunda bulundu. Alınan bilgilere bakılırsa hidrojenle çalışan otomobil, 1998 kilometre menzil mesafesi sunma potansiyeli ile birlikte karşımıza çıkacak.


Hidrojen Yakıtlı Araçların Özellikleri Nelerdir?

Tıpkı elektrikli araçlara benzer bir şekilde hidrojen yakıtlı araçlar gücünü elektrikten alır. Ancak hidrojenli araçların içerisinde herhangi bir batarya olmadığını belirtelim. Bu tarz hidrojen yakıtlı araçlar, elektrik enerjisini içerisinde bulunan hidrojen kaynağından elde eder. Örneğin; benzin ve dizel gibi fosil yakıtların yerine hidrojen enerjisi kullanmak, karbondioksit gazı oranını düşürebilmek için en iyi çözüm yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple bazı otomobil üreticileri, bu teknolojiyi daha da geliştirmek ve daha iyi hizmet sunabilmek için konu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Hidrojen yakıtının diğer durumlara göre maliyetli olması ve gerekli yakıt istasyonlarının yeterli seviyeye ulaşmaması şu anda bu teknolojinin önündeki en büyük iki engel olarak dikkat çekiyor.

Otomobil dünyasındaki tek çevreci çözümün sadece elektrikli otomobiller olmadığı açık bir şekilde görülmektedir. Bunun yanında kullanılan sentetik yakıtlar, güneş enerjisi ile çalışan araçlar ve hidrojenin gücü ile yol alan otomobiller çevreci çözümlerden bazılarıdır. Örneğin; Toyota, hidrojenle ilgili bütün kafa karışıklığının önüne geçmek için hidrojenle çalışan bir otomobil üretimi gerçekleştirdi.  Mira ismi verilen otomobil son kullanıcıya hidrojenle çalışan otomobil deneyimi sunuyor.

Dünyaca ünlü bir kaynaktan alınan bilgilere göre Volksburg merkezli otomotiv devi Volkwagen’de 2.000 kilometre menzile sahip hidrojenle çalışan bir otomobil üretmek için çalışmalara başladığını duyurdu. 2026 yılına kadar Alman otomotiv devinin hidrojen yakıt hücreli otomobilleri üretip üretmemeye karar vereceği bizlere ulaşan bilgiler arasında yer alıyor. Bu durumdaki söz konusu ‘çevreci’ otomobiller denildiği zaman Tesla’ya gerçekten rakip olabilecek markalar görebilmemiz de artık hiç uzak değil. Ancak hidrojen yakıt hücreli otomobillerin farklı bir dezavantaja sahip olduğunu da belirtelim. Otomobillerin menzilleri gerçekten tatmin edici, üstelik yakıt dolum işlemi de tamamen elektrikli olan otomobillere kıyasla çok daha kısa ve pratik bir şekilde gerçekleşiyor.

Otomobil üreticileri hidrojen yakıt hücrelerine sahip otomobillere ciddi oranda az bir yatırım yapıyor. Bunun yerine birçok üretici elektrikli otomobillere ve batarya sistemlerine yatırım yapmayı tercih ediyor. Hal böyle olunca hidrojen yakıt hücresine sahip otomobiller için daha az yakıt dolum istasyonuna sahip bir gelecek bizleri bekliyor. Hidrojen ile çalışan araçlar özellikle söz konusu hafif ve ağır ticari araçlar söz konusu olduğu zaman otomotiv sektörünü kurtaran detaylar arasında yer alıyor. Yeni trendin çevrecilik olduğu şu son günlerde hidrojen yakıt hücreli araçlar hem çok daha fazla menzil mesafesi sunuyor hem de yakıt almak çok az zaman sürüyor.

Volkswagen markasının hidrojen yakıt hücreli araçlardaki potansiyeli kavramış ve bu durumu sezmiş olması, otomotiv sektörü için oldukça önemli bir adım olarak dikkat çekiyor.

Siz de araç karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara tek bir tıkla göz atabilir ve dilediğiniz araçları anında karşılaştırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemiz üzerinde sıfır araç kampanyalarına yer verildiğini de belirtelim. Siz de tek bir tıkla sıfır araç kampanyalarına ulaşabilir ve anında size özel ve ücretsiz fiyat teklifi oluşturabilirsiniz.

 

Volkswagen Hidrojen Yakıtlı Araçlar Geliştiriyor İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR

Volkswagen Yorumları

Misafir
27.01.2023
Volkswagen Caddy için yapılmış
sıfır caddy almayı düşünüyorum. hangi modeller ve beygir gücü daha iyi yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar
Misafir
26.01.2023
Volkswagen Jetta için yapılmış
Süper
Misafir
21.01.2023
Volkswagen Tiguan için yapılmış
2010 tdi 2.0 tiguan aracım full depoda aşağı yukarı 800 km menzil gösteriyordu dün aldığımda tekrar baktım full depoda şimdi 530 km menzil gösteriyor meden olabilir
Misafir
20.01.2023
Volkswagen Taigo için yapılmış
Taigo 1.0 DSG life yarı otomatik, Her şeyi güzel tek olumsuz tarafı 28 Aralık'ta aldım toplamda 950 TL benzin ile 490 km yaptım kalan 130 km gösteriyor buda 620 km yapar hesap yapılırsa, 950/620= 1,53 TL km'de yakıyor şehir içi ve dışı ortalama 8,5 litre yakıyor. Ama teknik bilgide 4,3 şehir dışı, 6.0 şehir içi alakası yok. Diğer emsal araçlar ile karşılaştırmak lazım.Donanımı güzel motor sesi hiç duyulmuyor.Aracı otomatik olarak mı kullanım daha yakıt tasarrufu yapar manuel olarak mı ?
Misafir
17.01.2023
Volkswagen Taigo için yapılmış
berbat bi araç 100 üzerinden ancak 15 puan alır benden.
Misafir
17.01.2023
Volkswagen Taigo için yapılmış
çok araç eskittim kullandım . hayatımda bu kadar bot... dan bi araca binmemiştim. berbat bir araç almak isteyen lütfen önce bi test sürüşü yapsın. NAMIK KAP
Misafir
15.01.2023
Volkswagen Taigo için yapılmış
Sürüşü keyifli, atik ve seri.Arka yaşam alanı bşraz küçük
Misafir
13.01.2023
Volkswagen Tiguan için yapılmış
Kapıda aslan besleyıp etın derdıne mı dusucwksınız
Misafir
12.01.2023
Volkswagen T-Cross için yapılmış
Arkadaşlar bence seçimi bekleyin seçim sonrası fiyatlar rayına oturur; ya yükselir ya düşer
Misafir
09.01.2023
Volkswagen T-Cross için yapılmış
Arkadaşlar merhabalar kullanan arkadaşlara soruyorum 1.0 rampalarda bayiliyomu rahatlığı nasıl kullandığım araçlar 1.6 olduğu için bunların kullanisi nasıl açıklama yaparsanız sevinirim iyi akşamlar
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle