Yeni Toyota Yaris Ativ Tanıtıldı! İşte Tasarımı Ve Özellikleri

15 Ağustos 2022 Pazartesi

 

Toyota otomotiv devi ürettiği modellerin birçoğunu bazı pazarlara özgü olarak satışa sunuyor. Pazarların ihtiyaç ve beklentilerine göre küçük ya da ucuz araç üretme konusunda son derece başarılı olan Toyota firması genelde Asya otomobil pazarlarına özgü model çalışmaları yapıyor. Asya otomobil pazarlarında genelde iki kişilik, küçük ve daha uygun fiyatlı araçlar tercih edildiği için bu pazarda satılabilecek tarzda bir tasarıma sahip modeller ilk etapta satışa sunuluyor. Asya pazarlarında satışa sunulan bu modeller beklentileri karşıladığı ve rağbet gördüğü takdirde diğer global piyasalara özgü tasarım değişiklikleri ile yeniden satışa sunulmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota Yaris modeli Türkiye başta olmak üzere global otomobil piyasalarında ciddi bir satış hacmine ulaşmıştı. Uzun yıllardır varlığını devam ettiren Yaris modeli Asya pazarında farklı versiyon ile karşımıza çıkıyor. Asya otomobil piyasasına özgü bir tasarıma sahip olan Yaris modeli, bu piyasada Toyota Yaris Ativ olarak adlandırılmaktadır. Daha önceleri Asya otomobil piyasasında satışa sunulan Yaris Ativ modeli geçtiğimiz günlerde yenilendi. Yenileme çalışmaları sonucu Corolla serisine alternatif olması beklenen Yaris Ativ modeline özgü tanıtım gecesi düzenlendi. Toyota Yaris Ativ modeli hem tasarım anlamında hem kullanışlılık anlamında Toyota Corolla modeline alternatif olarak yenilendi. Bunun yanı sıra uygun fiyatlı olması da Yaris Ativ modelinin daha cazibeli olmasını sağlıyor. 

2022 model Toyota Yaris Ativ tasarım anlamında klasik Toyota modellerini andırıyor. DNGA platformu üzerinde üretilen ve yenilenen bu Yaris Ativ modeli tasarım ve ölçüleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Toyota Yaris Ativ modelinin yeni versiyonunda özellikle ön kısımda çok geniş ölçülere sahip panjur tasarımı dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca bu geniş ve dikkat çekici panjur tasarımının yanı sıra alt tamponda bulunan havalandırma bölümünün tasarımı da araca şıklık katıyor. Alt tamponda tasarlanan ve yukarıya kadar uzanan bu havalandırma bölümü aracın ızgara alanı ile birleşerek bir bütünlük oluşturuyor.

Aslında 2022 model Toyota Yaris Ativ modelinde panjur tasarımları birçok farklı bölgede kullanılıyor. Ön tamponun yan kısımlarında da kullanılan dikine panjur tasarımı ister istemez göze çarpıyor. Bu panjur tasarımlarının hem ön tarafta hem de yan tarafta kullanılması bazı kullanıcıları rahatsız edebileceği gibi bazı kullanıcıların da memnuniyetini arttırabilecek şekilde tasarlanmış. Bir önceki versiyona nazaran daha keskin far sisteminin kullanıldığı bu yeni Toyota Yaris Ativ modeli şık ve kullanışlı bir Sedan olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor.

2022 model Toyota Yaris Ativ modelinin ölçüleri de bir Sedan boyutunu yansıtıyor. Genelde Asya pazarı için tasarlanan araçların daha küçük ölçülerde olacağı düşünülüyor. Bu durum Toyota Yaris Ativ için çok da söz konusu değil. Aracın aks aralığı 2620 mm olarak tasarlandı. Aracın arka tarafından fotoğrafı çekildiğinde, kendisine özgü karakteristik bir yapıya sahip olduğu net olarak filme yansıyor. Ön tamponda bulunan keskin far tasarımının aksine aracın arka far tasarımı daha bir ince olacak şekilde dizayn edilmiş. İnce far tasarımına rağmen arka tamponun ön tampon gibi geniş ölçülere sahip olduğu gözlerden kaçmıyor.

 Aracın dış tasarımı klasik Toyota’yı andırıyor. Küçük dokunuşlar ve özellikle panjur tasarımı bu aracın dış tasarımındaki en büyük farklılıklar olarak göze çarpıyor. Aracın iç kısmında ise lüks dokunuşlar gerçekleştirilmiş. Özellikle araç içinde kullanılan deri döşemeler, açılır geniş bir multimedya ekranı ve şık tasarıma sahip dijital gösterge alanı ilk göze çarpan ayrıntılar. Özellikle deri tasarım koltuklar bir Sedan modelin spor yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Dokunmatik multimedya ekranı 9 inç boyutunda iken, gösterge paneli alanı ise 7 inçlik boyutu ile küçük ama kullanışlı bir dokunuş olarak araçtaki yerini alıyor.

2022 model Toyota Yaris Ativ modelinin teknik özellikleri de gündelik ihtiyaçlarda kullanılmasına imkan sağlıyor. Aracın motor performans özellikleri çok fazla yüksek değil. 1.2 litre hacimli motor ünitesine sahip olan yeni Yaris Ativ modeli 93 beygir gücünde ve 110 nm tork değerine sahip. Bu motor ünitesine ek olarak yeni Yaris Ativ modelinde CVT –i şanzıman kullanılıyor. 3 farklı sürüş modu ile kullanıcıların karşısına çıkan yeni Ativ, kullanıcılara sürüş keyfi ve konforunu çok kaliteli bir şekilde sunuyor. 2022 model Toyota Yaris Ativ modeli ilk etapta Tayland otomobil piyasasında satışa sunuluyor. 539 bin Baht değeri ile satışa sunulan bu modelin yakın zamanda Avrupa otomobil piyasasında satışa sunulması beklenmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Yeni Toyota Yaris Ativ Tanıtıldı! İşte Tasarımı Ve Özellikleri İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR

Toyota Yorumları

Misafir
25.09.2022
Toyota Camry için yapılmış
1996 MODEL CAMRY III 3.0 GX NASIL SİZCE ?
Misafir
24.09.2022
Toyota Verso için yapılmış
Bu verso icin kotu diyenler bahane bulanlar ya tofaşa biniyordur yada eşege ??????
Misafir
20.09.2022
Toyota Avensis için yapılmış
1998 toyota avensis alınırmı
Misafir
14.09.2022
Toyota Yaris Cross için yapılmış
BENDE BUGUN ALDIM ARAÇ SÜRÜŞE HAZIR DEYİL YAZIZI CIKIYOR NE DİR BU
Misafir
03.09.2022
Toyota Yaris için yapılmış
2009 Toyota Yaris 1.33 Terra almayı düşünüyorum yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler
Misafir
03.09.2022
Toyota Yaris için yapılmış
2009 Toyota Yaris 1.33 Terra almayı düşünüyorum yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler
Misafir
31.08.2022
Toyota Corolla için yapılmış
Corolla dream 2022 aracım tam fren yaptığımda dur kalk esnasında balatalardan çok fazla gıcırtı geliyor. Rahatsız edici seviyede. Böyle bir durumla karşılalan oldu mu? Çözüm olarak ne yapabilirim?
Misafir
23.08.2022
Toyota C-HR için yapılmış
2019 ocaktan bu yana 1.8 otomatik hibriti çok severek ve keyifli kullanıyorum. Türkiyenin her bölgesinde uzun yollarda kullandım, yakıt tüketimimiz yarıya indi. Yol tutuşu çok iyi ve yormuyor. Tavsiye ederim.
Misafir
21.08.2022
Toyota Yaris için yapılmış
205 1000 motor var hep sağdan gidiyoruz da,bilen arkadaşlara diyom,dijital ekran gelip gidip duruyo bazan hiçbişey göstermiyo başına gelen varmı arkadaslar
Misafir
20.08.2022
Toyota Corolla için yapılmış
Arabaya 5 aydır sahibim, ilk 2000 kilometrede hem çok yaktı hem de hiç çekmiyordu, ilk bakımdan sonra uzun yolda biraz basıp motoru açınca yakıt 7 litreye kadar düştü çekiş arttı, yokuşlarda sport moduyla bu durum gayet rahat telafi edilebiyor. Dream paket özellikleri emsallerinin neredeyse üst donanımlarında var, her şey motor çekişi değil, zaten her yer radar hız yapılmıyor, yol tutuşu falan çok iyi, ben memnunum.
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle