Hibrit Araçlar Rekor Pazar Payının Sahibi Oldu

1 Ağustos 2022 Pazartesi

 

İçten yanmalı motor ünitesine sahip otomobillere olan ilgi devam etse de her geçen gün azalıyor. Son yıllarda birçok etkenden dolayı otomotiv firmaları içten yanmalı motor ünitesine sahip benzinli ya da dizel otomobil üretimini yavaşlatırken bunun yerine yeni teknolojilere sahip araçlar üretmeye başladı. Bu yeni teknolojiye sahip araçların başında elektrikli motor ünitesi ile hibrit sisteme sahip araçlar yer alıyor. Elektrikli motor ünitesine sahip araçlar geleceğin aracı olarak lanse ediliyor. Hibrit teknolojisi de enerjinin geri dönüşümü ve yakıt tasarrufu ile ön plana çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son aylarda üretilen ve satılan otomobiller arasında ciddi bir satış hacmine ulaşan hibrit teknolojisi adından sıkça söz ettiriyor. Bu doğrultuda global otomobil piyasalarından ve üretici otomobil devlerinde gelen istatistiksel veriler de bunu doğruluyor. Hibrit teknolojide ön plana çıkan marka ve firma ise Toyota oldu. Toyota otomotiv devi, çip krizi ve tedarik sorunlarına rağmen 2022'nin ilk yarısında Avrupa'da pazar payını artırarak otomotiv sektöründeki iddiasını ve kalitesini ortaya koydu. Tarihinde ilk defa bu seviyelerde bir Pazar payına sahip olan Toyota markası, geçen yıla göre yüzde 1 puan artış elde ederek ilk kez yüzde 7.6'lık pazar payı elde etti. Genel satış hacmine bakacak olursak, Toyota otomotiv devinin hibrit, tam elektrikli ve yakıt hücrelilerden oluşan elektrik motorlu satış oranı yüzde 6 arttı. Bu oran Batı Avrupa'da yüzde 76'yaulaşırken, yüzde 9 artışla da Avrupa genelinde ise yüzde 68 seviyelerine ulaştı.

Bu istatistiksel verilere bakınca Toyota firmasının, otomotiv sektörünü etkileyen çip krizi ve tedarik sorunlarına karşın 2022’nin ilk yarısında Avrupa’da pazar payını ciddi oranda arttırdığını görüyoruz. Toyota firma yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, ilk 6 ayda 563 bin 67 adet satışa imza atan Marka, pazarın yüzde 19 daraldığı dönemde geçen yıla göre yüzde 6 düşüş yaşamasına rağmen genel performansın üzerinde bir başarı elde etti.

Doğa dostu bir üretim stratejisi belirleyen firmanın 2022 yılı boyunca düşük CO2 emisyonuna sahip çevreci ürün gamına olan talep giderek arttığı görüldü. Doğa dostu çalışmalarının karşılığını alan firma yetkilileri bu doğrultudaki çalışmalarına devam edeceği izlenimini verdi.

Toyota firması tarafından üretilen bazı modeller ise diğerlerine nazaran çok daha fazla tercih edildi. Bu anlamda en yüksek satış performansı gösteren modeller, toplam satışların yüzde 75’ini temsil ediyor. Toyota markasının satışlarının yüzde 75 oranını temsil eden modellerin başında Corolla ürün gamı, Yaris Cross, Yaris, C-HR ve RAV4 geliyor.

Toyota firmasının bazı modelleri bilindiği üzere Türkiye’de üretiliyor. Türkiye’de üretilen bu modellerin başında Corolla Sedan Hybrid geliyor. Corolla Sedan Hybrid modelinin satışı 25 bin 136 adet oldu. Bu modelin dışında Türkiye’de üretilen bir başka model olan C-HR Hybrid’in satışı 69 bin 383 adede ulaştı.

Plug in Hybrid teknolojisine sahip modellerin dışında Toyota firması elektrikli motor ünitesine sahip modellerin satışında da büyük gelişme gösterdi. Toyota otomotiv devi tarafından üretilen elektrik motorlu araç satış oranı, 2022’nin ilk yarısında 364 bine yakın oldu ve 2021’in aynı dönemine göre yüzde 11 artış gösterdi. Toyota firması tarafından üretilen bu düşük emisyonlu ve sıfır emisyonlu olan bu çevreci araçlar, toplam satışların yüzde 67’sini oluşturdu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Hibrit Araçlar Rekor Pazar Payının Sahibi Oldu İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR

Toyota Yorumları

Alp Arn
12.08.2022
Toyota Corolla için yapılmış
2022 flame x pack 1.5 3 silindir.ilk uzun yolculugum bolu ‘ya oldu.Araba resmen hafif rampada bile gitmiyor.1700km yol yaptim nerdeyse 100 km de 8 litre yakti.Hizim 90-140 klima kapali.Hem cok yakiyor hem gitmiyor.Ara hizlanma adina birsey yok.Sollama yapmak cok tehlikeli cunki aracin pedalini sonuna kadar basmazsan tepki vermiyor sadece bagiriyor.Kimse kendini avutmasin 3 silindir 1.5 bildigin çöpÇok bagiran hic gitmeyen araba yapmislar bi de mustang gibi cok yakan !!!
Misafir
09.08.2022
Toyota Corolla için yapılmış
Toyota coralla 2021 aracım hiç ortalama 9 litre altına düşmüyor yakıtı.Malzeme kalitesi düşük ,boya kalitesi düşük ,kaporta iyice osuruktan övmek meziyet değil ama alacak kişileride uyaralım.şehiriçi kullanmadığım halde klasik mahalle arası tabir ettiğimiz alanda bile 8 litre altına düşmüyor.Arkadaşlar video çekmişler you tube ta çeyrek depo yakıt gözüküyor gideceği km. 96 km gösteriyor ama çeken bakın 4,5 litre yakıyor diye yalan söylüyor.
Misafir
04.08.2022
Toyota Yaris için yapılmış
2008 model 1,4 D-4D dizel otomatik yaris im vardı 3 yılda 70bin km yaptım Çok güzel seri bir araç Otobanda 190 ı gördü Yaris in tek eksisi bagajının küçük olması
Misafir
26.07.2022
Toyota Proace City için yapılmış
Raporlu almak istiyorum
Misafir
20.07.2022
Toyota Verso için yapılmış
2006 2.2 d4 dizel segmenti var bende sürüş konfor harika ama parca sıkıntısı var. Bir enjektor beyni 10 000 tl ve memlekette aramadigim sormadigim parçacı kalmadı diyebilirm.
Misafir
19.07.2022
Toyota Proace City için yapılmış
Aracı bulursak alacağız ama 4 aydır bayilerde araç yok, ya nasip...
Misafir
09.07.2022
Toyota Corolla için yapılmış
2022 dream corolla ile uzun yolda sanki periyodik olarak ıslık sesi gibi balatalardan/tekerden ses geliyor. Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?
Misafir
07.07.2022
Toyota Corolla için yapılmış
Yaklaşık 10 gündür 2022 model 1,5 multidrive s kullanıyorum. Şehir içi fena değil ama uzun yolda yokuşlarda performansı pek iyi değil, araba hızlanmak işin çok gürültülü, motor sesi veriyor, bu da sanli çekmiyor ve çok zorlanıyormuş hissi oluşturuyor. Kısacası dizel araçlar gibi traktör gürültüsü veriyor..
Misafir
05.07.2022
Toyota Yaris Cross için yapılmış
daha geçen hafta hybritflame x peck için bayide ismimi yazdım 743 bin tl idi fiyatı şu an 788 bin olmuş ??
Misafir
05.07.2022
Toyota Yaris Cross için yapılmış
daha geçen hafta hybritflame x peck için bayide ismimi yazdım 743 bin tl idi fiyatı şu an 788 bin olmuş bir haftada 45 bin tl zam daha araba bayiye ulaşmadan zamlanıyor ??
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement