Sıfıraraçal.com

Togg Uygun Fiyatlı Modelin Ne Zaman Geleceği Netleşti

30 Kasım 2022 Çarşamba

 

Togg markasının dün gerçekleştirdiği basın turunda yapılan açıklamalardan bir tanesi 'herkesin ulaşabileceği' uygun fiyatlı model hakkında yapılan açıklamaydı. Togg CEO'su Karakaş uygun fiyatlı model için 2027 yılını işaret etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz günlerde 20 otomobil gazetecisi, 5 YouTuber ve 1 teknoloji editöründen oluşan özel bir kafile, Togg markasının Gemlik Fabrikası’nda ziyarette bulundu. Togg hakkında İlk kez gerçekleşen bu basın turunda daha önce paylaşılmamış önemli bilgilere yer verildi.

Basın turuna katılan isimlerden birisi olan Emre Özpeynirci, yapılan açıklamalarda önemli bir detay paylaştı. Togg markasının ‘halkın daha rahat ulaşabileceği” modeli ne zaman piyasaya süreceği açıklandı.

2027 yılında daha ucuz bir model gelebilir:

Togg CEO'su Gürcan Karakaş, kendisine yöneltilen, "Türkiye'de otomobil satışlarının yarıdan fazlası ortalama 500 bin TL fiyata sahip modellerden oluşuyor. Halkın büyük bir kısmı bu fiyatlara bile otomobil alamıyor. Sizin martta satışa sunacağınız elektrikli ilk model ise C-SUV sınıfında yer alacağı için herkesin ulaşabileceği seviyede olmayacak. 2025 ve 2026'da satışa sunulacak C-Sedan ve C-X Coupe'de aynı sınıfta olacağı için fiyatları üç aşağı beş yukarı benzer seviyede olacak. Peki Togg'un daha fazla kişinin ulaşabileceği modelini ne zaman göreceğiz?" şeklinde sorulan soruya aşağıdaki şekilde bir yanıt verdi:

"Evet ilk modele bugün C-SUV sınıfında araç alabilenler ulaşacak. Hedefimiz de bu. C-Sedan ve C-X Coupe'de aynı platformda ve aynı segmentte yer alan modeller olacak. Yani fiyatları birbirine yakın olacak. Bahsettiğiniz daha ulaşılabilir model ise evet 2027 yılında devreye girmesi planlanan B-SUV sınıfındaki model olacak. Bu model için 2025 yılından itibaren yepyeni bir platform oluşturacağız."

Daha önce 2030 yılına kadar 5 model çıkarılacağı hakkında bilgi verilmişti:

Togg markası ilk tanıtım etkinliğinde gösterdiği yol haritasında 2030 yılına kadar 5 farklı elektrikli otomobil üretileceğini belirtmişti. Bu gelişme dışında yine bu modellerin hangi yıllarda piyasaya sürüleceği hakkında bilgi verilmemişti.

Togg 2023 Fiyat Listesi

Ülkemizin ilk yerli elektrikli otomobili olan TOGG 29 Ekim'de tanıtılmış ve seri üretime geçmişti. 2023 Mart ayında satışa sunulacak olan Togg modeli için ortalama fiyatlar da netlik kazanmıştı. TOGG fiyat listesi ve satış tarihleri ise gündemde uzun süredir belirsizliğini koruyan detaylar arasında yer alıyordu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG markasının minimum yüzde 51 yerlilik oranı ile piyasaya çıkacağını ifade ederek "2025'te de minimum yüzde 65 yerliliği yakalayacak." İfadelerini kullanmıştı.

Temmuz ayında elektrikli otomobillerin ÖTV oranlarında düzenleme yapıldı. TOGG markasının C-SUV modeli yüzde 10 ÖTV diliminde yer alarak yaklaşık 910 bin TL fiyat etiketi ile bizleri karşılayacak tahminleri yapılmıştı. Yapılan bu tahminler TOGG markasının ortaklarından Anadolu Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan tarafından da resmi olarak doğrulandı. Özilhan'ın, Dünya Gazetesi'ne verdiği röportajda, "TOGG, yüzde 10 ÖTV diliminde kesin kalıyor" açıklamasınına yer verilmişti. Yerli otomobilin fiyatını rakipleri ile karşılaştırıldığı zaman TOGG, yüzde 10 ÖTV diliminin üst sınırında yer alsa dahi, Türkiye'de satılan neredeyse tüm elektrikli SUV modellerden daha erişilebilir bir model olarak karşımıza çıkacak.

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, her fırsatta otomobilin 'ulaşılabilir' bir fiyat politikasına sahip olacağını dile getiriyor. Ancak bu konuda açıklanmış resmi bir rakam olmadığının da altını çizelim. Temmuz ayında elektrikli otomobillere uygulanan Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) yapılan değişiklik, TOGG markasının fiyatında ortalama rakamların ne olduğu hakkında da bizlere fazlasıyla ipucu veriyor.

Yapılan son değişiklik ile beraber motor gücü 160 kW'ı geçmeyen ve matrah değeri 700 bin TL’nin altında kalan elektrikli otomobillerin yeni ÖTV oranı yüzde 10 olarak kayıtlara geçti.

Motor gücü aynı ancak matrah değeri 700 bin TL'yi aşan elektrikli araçların yeni ÖTV oranı ise yüzde 40 olarak resmi kayıtlarda yerini aldı.

Motor gücü 160 kW'ı geçen elektrikli otomobillerde ise;

  • Matrah değeri 750 bin TL'yi aşmayanlar yüzde 50,
  • Aşanlar ise yüzde 60'lık vergi dilimine giriyor.

TOGG modellerinin fiyatları bu düzenlemeden nasibini alacak gibi görünüyor. Öyle ki TOGG modellerinin fiyatlarının yükseleceğini tahmin ediyoruz. Bekleyip göreceğiz.

Siz de araç karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara tek bir tıkla göz atabilir ve dilediğiniz araçları anında karşılaştırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemiz üzerinde sıfır araç kampanyalarına yer verildiğini de belirtelim. Siz de tek bir tıkla sıfır araç kampanyalarına ulaşabilir ve anında size özel ve ücretsiz fiyat teklifi oluşturabilirsiniz.

Togg Uygun Fiyatlı Modelin Ne Zaman Geleceği Netleşti İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR

Togg Yorumları

Misafir
16.01.2023
Togg C-SUV için yapılmış
fiyat tahminim 1,2m tl (90kwh batarya / orta paket)
Misafir
04.01.2023
Togg C-SUV için yapılmış
araç piyasaya sunuldu mu kiminle görüşebilirim çok beğeniyorum bu aracı
Misafir
28.11.2022
Togg C-SUV için yapılmış
Acil bir işin olunca şarjın bittiyse yarım saat şarj olmasını mı bekleyeceğiz
Misafir
25.11.2022
Togg C-SUV için yapılmış
elektrikli araçların güvenliklerin'den endişeliyim özellikle yangın lityum iyon piller nekadar güvenlilir , kibrit gibi yanıyorlar videolarını izledim
Misafir
24.11.2022
Togg C-SUV için yapılmış
Ben 22 senedir Volvo kullanıyorum Bu araçta en çok dikkatimi lase ve kapı koruma barları çekti Ekranda gördüğüm kadarı ile sağlamlıkta Volvoya taş çıkaracak ve herkes şaaşıracak diye düşünüyorum.İnşaallah Volvodan sonra nasip olur.Kaç yıldır yerli araç için arabamı değiştirmedim.Bakalım alabilecek iyiz
Misafir
15.11.2022
Togg C-SUV için yapılmış
700000 ile 800000 olur fiyatları cok güzel olur. Devletimiz bayramız ezanımız dinmesin hep boyle devam inşallah
Misafir
04.11.2022
Togg C-SUV için yapılmış
İnşallah nasip olur alırız da paşa paşa bineriz. Süper araba süper
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle