Renault Türkiye'de Fabrika Çıkışlı 2. El Araba Satacak

8 Haziran 2022 Çarşamba

Renault, Fabrika Çıkışlı İkinci El Otomobil Satacak

Renault firması uzun yıllardır Türkiye otomobil firmasında hem sıfır araç satışı yapıyor hem de Türkiye’de bulunan fabrikalarında birçok modeli üreterek ihraç ediyor. Avrupa otomobil piyasası başta olmak üzere birçok global piyasada satışa sunduğu modellerini Türkiye’de bulunan fabrikalarda üreten firma bu yönüyle birçok rakip firmadan farkını ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzun zamandır sıfır araç fiyatlarındaki yükseliş bir türlü durdurulamıyor. Sıfır araç fiyatları arttıkça, araç alma planı yapan birçok kişi ikinci el araç piyasasının hareketlenmesine neden oldu. İkinci el araç fiyatları da son zamanlarda nerede ise sıfır araç fiyatları ile yarışır hale geldi. İkinci el araç alırken birçok kişi sıfır araç alımına nazaran daha temkinli ve daha ürkek davranıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri ikinci el araçlarının geçmişini ve arızaları ile geçirdiği kazaları bilmemek yatıyor. Ayrıca ikinci el araç piyasasında sahtekarlık yapma ihtimali çok daha yüksek olduğu için araç alacaklar daha tedirgin oluyor.

İkinci el araç piyasasında da ciddi manada gelir elde dildiğini gören birçok otomotiv firması bu alanda da faaliyet göstermek amacıyla çalışmalarına başlamıştı. Sıfır araba üretimi ve satışı yapan bu firmaların ikinci el araç piyasasına dahil olması, ikinci el araç alacaklar açısından güvenilir bir ortam oluşturabilir. Bu firmaların başında şimdilik Fransız otomotiv devi olan Renault geliyor. Renault Group resmi olarak yaptığı açıklamada kısa süre içerisinde fabrika çıkışlı ikinci el araç satışına başlanacağını duyurdu. İlk olarak böyle bir planlarının olduğunu daha önce de çeşitli yollar ile açığa çıkaran firma iş,i resmiyete dökmek için çalışmalara başladı. İstanbul’da düzenlenen Automechanika fuarında açıklamalarda bulunan Renault Group Türkiye CEO;’su Hakan Doğu ilk olarak Türkiye otomobil piyasasındaki duruma dikkatleri çekti. Türkiye otomobil piyasasında bulunan araçların yaklaşık yüzde 25 oranının 20 yaş ve üzeri araçlardan oluştuğunu belirten Hakan Doğu, bu durumdaki araçların yenilenerek tekrar piyasaya sürülmesi gerektiğini belirtti. Renault Group olarak böyle bir çalışma yapabileceklerini belirten yetkili, şimdilik araştırma evresinde olduklarını belirtti. Renault Group Türkiye CEO’u Hakan Doğu tarafında yapılan açıklamanın devamı var. Fakat açıklamanın başına bakılacak olursa, ilk defa yetkili bir ağızdan ikinci el araçların otomotiv firması olarak satışına başlanacağına dair bir açıklama yapıldı. Açıklamanın devamında “ Şu anda bunun üzerinde çalışıyoruz. Fransa’da ‘Refactory’ dediğimiz sistemle araçları yenileyip yine fabrika garantisi ile tekrardan satışa sunuyoruz. Bunun üzerine çalışıyoruz. Son aşamalara geldik, İnşallah onu Türkiye’de lanse ederiz. Ancak şu andaki sıkıntı, ikinci elde araç bulunmuyor. Yani bu sistemi açtığımızda ikinci elde araç yoksa nasıl yenileyeceksiniz gibi bir sürü konular var. Açmak için doğru zaman mı değil mi onu düşünüyoruz ama planlarımızda var.

Yapılan açıklamalardan Renault firmasının fabrika garantili ikinci el araç atış işlemine kısa süre içerisinde başlanabileceği ön görülüyor. Doğu, açıklamaların devamında “  Özellikle yenileme pazarındaki sanayimiz son derece güçlü. Renault Grubu olarak Türkiye'de birçok tedarikçiyle çalışıyoruz. Zaten Türkiye'de 52 yıllık varlığımızla Türkiye'den milyarlarca avroluk parça aldık …  Onların tek rakibi Çinliler, Asyalılar... Onlara baktığımız zaman gerçekten gurur duyuyorum. Bu sektörün içinde doğmuş, bütün kariyerini bu sektöre vermiş bir kişi olaraktan küçücük firmaların artık çok büyük ihracatlar yaptığı ve dünya çapında oyuncular olduğunu görmek beni çok gururlandırıyor ve mutlu ediyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye otomobil üretim sektörüne dair de açıklamalarda bulunan Hakan Doğu, “   Bundan sadece 6-7 sene önce Türkiye, yenilenebilir enerjide hiçbir yerdeydi. Bugün Avrupa'da en çok yenilenebilir enerji üreten 7'nci ülke. Aynı şekilde nüfusumuzun yüzde 50'sinin 30 yaş altında olması nedeniyle biz gelişmiş pazarlara göre çok daha çabuk adapte oluyoruz. Bir de bizim ülkemiz büyük. Ülkemiz büyük olduğu için eğer bir araç sahibiyseniz, bir yerden bir yere giderken çok yakıt harcıyorsunuz. Yakıt fiyatlarının ne duruma geldiği malum. Elektrikli araçta özellikle yakıt fiyatlarının artmasıyla birlikte çok hızlı bir dönüşüm olacağı da malum.

Yapılan açıklamalara bakacak olursak Renault Group firması doğru zamanın geldiğini düşündüğü an Türkiye otomobil piyasasında fabrika garantili ikinci el araç satışına başlayacak. Burada merak edilen konular bir hayli fazla. Örneğin, kaç yaşındaki araçların alınıp yenileneceği ve satışa sınılacağı ya da verilecek garantilerin kapsamı merak ediliyor. Fabrika garantili ikinci el araç satışına resmi olarak başlanacağı zaman tüm bu merak edilenlerin açıklığa kavuşturulacağını düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Renault Türkiye'de Fabrika Çıkışlı 2. El Araba Satacak İçin Görüşlerini Bildir
Gönder

Renault Türkiye'de Fabrika Çıkışlı 2. El Araba Satacak Yorumları

{{yorum.KullaniciAdi}}
{{yorum.TarihStr}}
{{yorum.Yorum}}
  ÖNERİLEN YAZILAR

  Renault Yorumları

  Misafir
  04.10.2022
  Renault Clio için yapılmış
  2021 clio joy 1.0 motor, 90 bg modelini yaklaşık 3 bin km kadar kullandım. Tork anlamında güzel diyebilirim kullanıcıyı üzmez, vites geçişleri fena değil. Büyük ekran bana kullanışsız geldi ve ara yüz de iyi değildi bence. Ses kalitesi gayet güzel ben çok beğendim, ses ayarı için yeteri kadar seçenek var. Yakıt olarak ben daha çok uzun yolda kullandım ama 100km/ 5 l diyebilirim. 140 dan sonra güven vermiyor
  Misafir
  02.10.2022
  Renault Taliant için yapılmış
  Arkadaşlar bu aracın ilk çıktığında seçenekleri arasında olan 1.0 turbo manuel sade benzinli versiyonunu özel sipariş ile getirtebiliyormuyuz bilgisi olan varmı
  Misafir
  29.09.2022
  Renault Koleos için yapılmış
  2020 1.3 Tce 160 bg 270 nm tek kelime HARİKA
  Misafir
  25.09.2022
  Renault Kangoo Multix için yapılmış
  Arkadaşlar 2006 2005 Kango alicam nasıldır kullanılışı bana gelirmi
  Misafir
  25.09.2022
  Renault Master Kamyonet için yapılmış
  Merh arkadaşlar reno mastır 13kup panelvan almiyi düşünüyorum kullanan arkadaşlar yardımcı olurmusunuz rica etsem taysiyeniz nedir
  Misafir
  24.09.2022
  Renault Talisman için yapılmış
  Arkadaşlar iyice kafam karıştı,bugün baktım 2018 modele,yorumlardan sonra tereddüte düştüm. Sıfır Audi A4 gidip baktım donamım olarak çogu özeligi yok onda. Bu arada 2018 model 62000 km hatasız tramersiz 850000 TL isteniyor fiyat normal mı Talisman kullanıcıları? Teşekkürler.
  Misafir
  05.09.2022
  Renault Taliant için yapılmış
  Bende 2020 egea 1.4 fire urban vardı babama turbo lpg taliant aldık. Arabayı eve getirene kadar kullandım. Performans olarak bırakın benim egeayı o çok satan son model japon gurubu 1.6 araçlarla bile kıyaslanamaz bir şekilde üstün performansı vardı. Taliantın rampada veya kalkışlarda ve hızlanmada mütiş bi ivmeyle gittiğini bizzat deneyimleyince Aynı gün renault bayisine gidip benim egeayla bi taliantı takas yaptık ve hiç pişman değilim.
  Misafir
  05.09.2022
  Renault Taliant için yapılmış
  turbo motor çok verimli özellikle fabrikasyon lpg manuelolanı tercih edin çünkü cvt otomatik şanzumanda güçkaybı oluyor. motor kesinlikle bir mühendislik harikası ben bir makine mühendisi olarak söylüyorum bunu. motorun pistonlarında ve piston yataklarınd grafit kullanılmış bu da aşınmayı büyük oranda azaltıyor motorun ömrü çok daha uzun. performans olarak manuel şanzuman çok iyi ama dediğim gibi tüm cvt şanzumanlarda olduğu gibi bu otomobillerde de cvt şanzuman tork gücünü azaltıyor.
  Misafir
  05.09.2022
  Renault Taliant için yapılmış
  turbo motor çok verimli özellikle fabrikasyon lpg manuelolanı tercih edin çünkü cvt otomatik şanzumanda güçkaybı oluyor. motor kesinlikle bir mühendislik harikası ben bir makine mühendisi olarak söylüyorum bunu. motorun pistonlarında ve piston yataklarınd grafit kullanılmış bu da aşınmayı büyük oranda azaltıyor motorun ömrü çok daha uzun. performans olarak manuel şanzuman çok iyi ama dediğim gibi tüm cvt şanzumanlarda olduğu gibi bu otomobillerde de cvt şanzuman tork gücünü azaltıyor.
  Misafir
  29.08.2022
  Renault Clio için yapılmış
  Merhaba ben 2021 model 1.0 TCE Xtronic 90 hp clio touch araba almayı planlıyordum ama bana bu arabanın karadeniz bölgesinde uygun olmadığını sürekli motor arızası problemi verdiğini rampada arabanın çekmediğini karadenizde yokuşta uygun olmadığını söylediler. Araacı kullanmış arkadaşlar benzer sorunlarla karşılaştı mı yazabilir mi ?
  X
  Karşılaştırma Listem
  Tamam
  X
  1

  Marka

  2

  Model

  3

  Versiyon

  4

  Tamamla
  Almak istediğin aracın markasını seç
  Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
  Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
  Almak istediğin modeli seç
  Hangi model için özel teklif almak istersin ?
  Versiyon seç
  Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
  Benzin
  Dizel
  Otomatik
  Manuel
  Formu Doldur
  İzinli İletişim Formu
  "İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
  KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
  www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
  • Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
  • Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
  • Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
  • Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
  faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle