Porsche Formula 1 Macerasına Başlıyor

3 Ağustos 2022 Çarşamba

 

Formula 1 yarış tutkunlarının merakla takip ettiği bir alan olması ile bilinir. Formula 1 denilince hiper performans sergileyen otomobiller akıllara gelir. Minimum ağırlık ölçülerine sahip otomobillerin maksimum hıza ulaşmak için yarıştığı Formula 1 platformuna Porsche markası da dahil oluyor.

Önümüzdeki yıllarda dünyaca ünlü otomobil markalarının başında gelen Porsche ve Audi modellerin de Formula 1 platformunda kendinse yer bulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Formula 1 platformunda günümüzde onlarca model kıyasıya yarış yapıyor. Bu otomobil modellerinin en büyük özelliği ise binek otomobiller ile ulaşılması çok zor olan hıza ve manevra kabiliyetine kolay bir şekilde ulaşabilecek nitelikte tasarlanmalarıdır. Formula 1 platformunda yer alan otomobiller arasına yeni modeller katılmaya devam edecek. Bu konuda geçtiğimiz dönemde konuşan Volkswagen Group CEO’su Herbert Diess tarafından yapılan resmî açıklamaya göre 2026 itibarıyla  Porsche ve Audi de Formula 1 platformunda yarışmaya başlayacak. Audi ve Porsche markalarının Formula 1 yarış platformuna dahil olacağına ilişkin resmi açıklamayı yapan Volkswagen halen kendi markasıyla F1’e girme planı yapmamamsı ise dikkat çekiyor. Volkswagen Group CEO’su Herbert Diess tarafından yapılan açıklamada iki dev üreticinin de Formula 1’e giriş için 2026 yılını seçmesinin arkasında ise önemli bir neden yatıyor. İlk olarak Formula 1’de 2026 itibarıyla yeni motorlar özelinde büyük regülasyon değişimleri yapılacağını söyleyelim. Yapılacak olan bu regülasyon değişimleri nedeniyle, 2026 senesinde tüm takımlar adeta sıfırdan başlıyor gibi olacak. 2026 yılında benzer biçimde yeni araçlar / altyapılar oluşturacağı için Audi ve Porsche markaları Formula 1 yarış platformunda yer almak için bu tarihi seçmiş.

Audi ve Porsche 2026’da önemli ve güçlü rakipleriyle eşit sayılacak bir seviyede başlangıç hedefliyor. Ayrıca 2026 regülasyonlarının belirlenmesine büyük etiklerinin olacağına ilişkin iddialar bulunan Porsche ve Audi, Formula 1 hayatına giriş için çok uzun zamandır planlama ve çalışmalar yapıyor.

Geçtiğimiz aylarda Porsche tarafının Formula 1’e katılım için Red Bull ile ortaklık planları bulunuyor haberi yapılmış ve bu haber büyük etki oluşturmuştu. Yapılan bu haberin detayları tekrardan gündem olmaya başladı. Şimdiden Porsche firmasının, Red Bull Racing’in yüzde 50 hissesini satın almış olduğu belirtiliyor. Bu da Porsche markasının Formula 1 yarış pistine çok iddialı çıkmak istediğini ortaya koyuyor. Porsche markası tarafından Red Bull Racing’in yüzde 50 oranında hissesinin alındığına ilişkin şimdilik resmi bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz günlerde bir etkinlik dolayısı ile bu açıklamanın yapılması bekleniyordu. Bilinmeyen bir nedenden dolayı ertelenen bu açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılması planlanıyor.

Formula 1 yarış pistinde yer almak isteyen diğer bir marka olan Audi’nin ise direkt olarak McLaren ile ilgili plan yaptığı biliniyor. Audi markasının ilk etapta oldukça büyük bir meblağ karşılığında McLaren’i satın alabileceği iddia ediliyordu. Son zamanlarda fikir değiştiren firma yetkilileri son gelen bilgilere göre Audi’nin Sauber ile ilgileniyor. Bu konuda şimdilik resmi bir açıklama yapılmadı. Audi markası her an başka sürpriz gelişmeler ile karşımıza çıkabilir.

Formula1 yarış pisti bu zamana kadar dünya genelinde ilgi ile takip ediliyordu. Şimdiler de dünya markası olan ve otoritelerden geçer not alan Porsche ve Audi markalarının da Formula 1 şampiyonasına katılacak olması, şimdiden heyecan uyandırıyor. Bu durum aslında Formula 1 yarış platformuna olan ilginin de gittikçe artmasına neden olacak gibi. Önümüzdeki günlerde bu soyut iddiaların netleşmesi ve somut olarak açıklanması halinde, Formula 1 platformunun popülaritesi daha da artarak devam edecek. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Porsche Formula 1 Macerasına Başlıyor İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR

Porsche Yorumları

Misafir
06.05.2022
Porsche 718 Coupe için yapılmış
Süper araba dediğin böyle olur
Misafir
06.05.2022
Porsche 911 Coupe için yapılmış
Gerçek bir yarış arabası
Misafir
29.10.2021
Porsche Panamera için yapılmış
Ben oyuncağını oğluma aldım gerçeğini de ahirette alırız artık
Misafir
14.10.2021
Porsche Macan için yapılmış
Bende dün teslim aldım çok güzel bir bir araba yollarda akiyor masallah
Misafir
30.09.2021
Porsche Macan için yapılmış
macan güzel araba ama parçaları uçuyor piyasa çok pahalı
Misafir
30.09.2021
Porsche 911 Coupe için yapılmış
porsche 911 almak istiyorum ama fiyat bilgisini sitelerden bulamadım araç çok hoş
Misafir
07.09.2021
Porsche Panamera için yapılmış
bende bundan var fakat satım konusunda güçlük çekebilirsiniz ama güzel araba dışarıdan baktığınız zaman yolu büyüleyen bir gücü bulunmakta tabiki günümüz şartlarında bunu almak zor olsada parasının hakkını sonuna kadar veren bir arabadır. Tabiki her arabada olduğu gibi bunda da sıkıntı var 20 bin km yi geçince bir iki sıkıntı ile karşılaşabilirsiniz , bunları da bayi ye götürdüğünüz zaman hallederler güzel araba !
Misafir
05.03.2021
Porsche Panamera için yapılmış
Benimde böyle bir porsche panemera turbo markalı bir uzaktan kumandalı arabam var çok güzel dirif çekiyo abi gerçeklerini muteşem yapmıssınız tebrik ederim .
Misafir
16.02.2021
Porsche Cayenne için yapılmış
Fiyatı nedir ya bulamadım Bi türlü
Misafir
01.07.2020
Porsche Panamera için yapılmış
Niye fiyatı göremiyorum amaç ne?
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement