Yeni Hız Sınırı Uygulaması 1 Temmuz'da Başladı

5 Temmuz 2022 Salı

 

Temmuz ayı öncesinde İç İşleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine, otoyollardaki otomobil hız sınırlarına ilişkin düzenleme ile ilgili yazı gönderilmişti.   

Söz konusu yazıda Karayolları Trafik Kanunu'nun "Hız Sınırları" başlıklı 50. Maddesine atıf yapılarak, motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikle belirlendiği söylenmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İç işleri Bakanlığı’nın neden böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyduğu ve hız sınırı değişikliğine gittiği ise trafik kazalarının sık olduğu dönemde merak konusu oldu. Öncelikle bu hız sınırı düzenlemesi 81 il Valiliği’ne gönderilse de aslında bazı yolları kapsayan bir genelgedir. Yeni hız sınırı düzenlemesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın uygun görüşü alınarak, otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırları belirlenmiş oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yeni yapılan otoyollarda hız sınırının belli bir düzeyde olmasına yaptığı araştırmalar ile karar verdi. İç işleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na görüş sormadan önce bu alanda gerekli araştırmayı yaptırmıştı. Yol durumu, meskûn mahal, trafik işaretleri gibi çok sayıda etken incelenerek ve otoyolların yol standartları dikkate alınarak belli bir hız sınırı öngördü. 1 Temmuz’da başlayan bu uygulamaya uygun olacak şekilde otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmalar da yapıldı. Bu sayede hız sınırı ihlalinde ya da radara takılan araçlara kesilecek cezanın hız aralığı da değişmiş olacak. Bu konuda otoyollarda giriş ve çıkışlar için bulunan mobeselerin hız sınırı da yenilenmiş oldu.

Otoyol başlarında duran mobeseler yardımı ile bir aracın ortalama ne kadar hız yaptığı, otoyola giriş ve çıkış süresi göz önünde bulundurularak hesaplanıyordu. Radar olmadan hız sınırına dair trafik cezaları da bu giriş ve çıkış süreleri hesaplanarak adreslere gönderiliyordu. Yeni düzenleme yapılırken bu süreler de göz önünde bulundurulup ona göre trafik cezası için süreç de belli olacak.

1 Temmuz itibari ile aşağıda sayılan yerlerde belirlenen hız sınırına uygun olarak geçişler gerçekleştirilebilecek.  Yeni hız sınırına uygun olarak geçiş yaptıysanız ve buna rağmen trafik cezası kesildi ise bu karara Sulh Ceza Hakimlikleri vasıtası ile de itiraz etme hakkınız vardır. İlgili kararda belirtilen yere itiraz ederek yanlış ceza kesildiğini düşünüyorsanız itiraz edebilirsiniz.

Yeni Hız Sınırı Uygulaması Sınırları Nedir?

1 Temmuz'da başlayacak uygulama ile;

 Edirne - İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul - Ankara (Anadolu  Otoyolu), Niğde – Mersin - Şanlıurfa (Niğde - Tarsus kesimi, Tarsus - Şanlıurfa kesimi)  ile  Çeşme – İzmir - Aydın  (Çeşme - İzmir kesimi ile İzmir - Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s  

 Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya – Kurtköy – Odayeri - Kınalı bölümü, Malkara - Çanakkale, Gebze - İzmir /Menemen - Çandarlı,  Ankara - Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarıldı.  

Ayrıca yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate yükseltilecek.

Ayrıca yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında, 120 kilometre/saat olan hız sınırı 20 kilometre/saat artırılarak 140 kilometre/saate yükseltildi.

Bu düzenleme sonrası hız sınırı değişikliklerinin trafik cezalarına nasıl yansıyacağı ve cezaları azaltıp azaltmadığı görülmüş olacak. Kararın etkilerini tam anlamı ile görebilmek adına 2023 yılı temmuz ayı sonunda değerlendirme yapmak doğru olacaktır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Yeni Hız Sınırı Uygulaması 1 Temmuz'da Başladı İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement