Türkiye Pazarının En Çok Satan Elektrikli Arabaları

18 Haziran 2022 Cumartesi

Türkiye’de En Çok Satılan Elektrikli Otomobiller

Avrupa uzun süredir elektrikli otomobillere geçiş sürecini tamamladı. Hatta bu konuda bazı yasa tasarıları da çıkararak elektrikli araç üretimini daha da hızlandırdı. Yurt dışında seri üretimi yapılan çok sayıda içten yanmalı motora sahip araçların karbon emisyon oranı bir hayli düşük. Elektrikli araçlar sayesinde iklim krizlerinin azaltılıp küresel ısınmanın da yavaşlatılması amaçlanıyor. Peki elektrikli araçlara dönüşümünü kısa sürede tamamlamaya çalışan Avrupa dışında Türkiye’de elektrikli araç tüketimi ne derece ne nasıl seyrediyor?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de elektrikli araçlara, şarj istasyonları ve şarj dolum süreleri sebebi ile bir ön yargı var. Tabi diğer bir sebep ise elektrikli araçların fiyatı. Şarj istasyonlarının yaygın olmaması ve genelde uzun yol için araçların sık kullanılıp yol esnasında 1 saatten fazla şarj sürelerinin bulunması sebebi ile çok fazla satın alınmıyor. Ancak elimizde var olan veriler, tüm bunlara rağmen elektrikli araç satışının önceki yıllara göre daha da arttığı gözlemleniyor.  

2021 yılında Türkiye'de otomotiv sektöründe 2 bin 849 adet elektrikli araç satıldı. Bu rakamları 2020 yılı ile karşılaştırdığınız zaman oldukça iyi bir yükseliş gözlemleniyor. 2020 yılının elektrikli otomobil verilerine bakıldığında 2021 yılında elektrikli araç alımında % 100’den fazla artış olmuş. 2020 yılında Türkiye’de satılan elektrikli otomobil adedi 844 iken 2021 yılında bu rakam 2 bin 849’u buluyor. 2022 yılının satış rakamları ise şimdiden 2021 yılının neredeyse tamamından fazlasını buldu. Evde ve iş yerinde şarj özelliği, şarj istasyonlarına olan ihtiyacı bir nebze de olsa azaltıyor. Peki, Türkiye’de en çok satılan elektrikli otomobiller hangileridir? Bu araçları saymadan önce içten yanmalı motorlu araçlar ile kıyaslandığında daha yüksek fiyatlardan satışının yapıldığını belirtelim.

 Türkiye’de satışı mümkün olan bu araçlara yakından göz atmak gerekirse;

Türkiye’de 2021 yılında en çok satışı yapılan elektrikli otomobil 772 adet ile Renault Zoe oldu. Şuan için en uygun elektrikli araçlardan biri olan Renault Zoe 729.900 TL'den satılıyor. Geçen yıl Aralık ayındaki başlangıç fiyatı ile aralarında neredeyse 200 bin TL kadar satış fiyatı farkı bulunuyor. Ancak buna rağmen Yeni Renault Zoe E-Tech fiyatı ve özellikleri dolayısı ile en çok satılan elektrikli otomobillerden biri.

BMW’nin İX3 modeli ise Yeni Renault Zoe E-Tech’ten sonra en çok satılan otomobillerden biridir. 663 adetlik satış adedi vardır. Yeni BMW iX3 başlangıç fiyatı ise 1.784.900 TL olup fiyatı yüksek elektrikli otomobillerden biridir. Porsche serileri içerisinde en çok tercih edilenlerden biri olan Taycan serisi elektrikli modelinde de satış ivmesi yakaladı ve Porsche Taycan elektrikli otomobili ise 353 adet satılmış oldu. Aslında içten yanmalı motorlu versiyonu kullanıcılar tarafından beğenilen elektrikli araçların satışı daha yaygın. Çünkü fiyatı 4 milyona kadar çıkıp satış rakamları fiyatına göre hayli yüksek araçlar da satıldı. Yine en çok ilgi gören serilerden biri olan Mercedes Benz EQC’nin ise 331 adet satılmış oldu. Yeni EQC 400 4MATICElectric Art modelinin başlangıç fiyatı 2.316.500 TL olup donanım paketleri değiştikçe fiyatı da artacaktır. En çok beğenilen serilerden biri olan BMW İX elektrikli versiyonu 146 adet satıldı. İki farklı donanım versiyonu ile karşımıza çıkan elektrikli Yeni BMW iX xDrive40 First Edition Essence versiyonu 2.865.500 TL olup Yeni BMW iX xDrive40 First Edition Sport versiyonu ise yaklaşık 2.659.400 TL’den satılıyor.

İçten yanmalı motorlarda da satış rakamları yüksek olan Hyundai, Hyundai KONA modeli ile elektrikli otomobil dünyasında yer etti. Hyundai Kona satışı ise 2021 yılında 64 adedi buldu. 100 kW Progressive versiyonunun başlangıç fiyatı 705.122 TL ve 150 kW Progressive versiyonu ise 1.024.287 TL’den satılıyor. DFSK Seres 3 serisi 2021 yılında 53 adet olarak satıldı. BMW i3 ve i3s modelleri ise diğer BMW serilerine göre daha az satılsa da yine de birçok markanın önüne geçti. BMW i3 ve i3s modelleri 33 adet satıldı. MINI Cooper SE 41 adet satıldı. JAGUAR I- PACE ise 31 adet satıldı. VOLVO XC40 Recharge satışı 23 adet oldu. Smart EQ For Two serisi 9 adet satıldı. Mercedes EQS serisi 4 adet satıldı. EQS 580 4MATIC serisi sağladığı azami 672 km’lik menzili ve 385 kW yani 523 beygir gücündeki performansı ile en güçlü motora sahip elektrikli araçlardan biri. Dolayısı ile de fiyatı da en yüksek modeller arasında.  Mercedes EQS serisi Türkiye fiyatı ise 4.207.500 TL civarındadır. XEV İEV7s serisi 3 adet, Citroen C4 modeli 3 adet ve Peugeot 2008e modeli ise 2 adet satıldı.

Bu araçlara ait güncel fiyat bilgisini takip etmek için sitemizi takip edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Türkiye Pazarının En Çok Satan Elektrikli Arabaları İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle