Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Türkiye'deki Akaryakıt Kalitesi Hakkında Önemli Açıklama

Türkiye'deki Akaryakıt Kalitesi Hakkında Önemli Açıklama

Ülkemizde akaryakıt fiyatları tüm sürücüler için oldukça önemli bir konu. Dünya’nın en pahalı akaryakıt fiyatlarından birine sahip olan sürücülerden kimi zaman kullandıkları yakıtın kalitesiyle ilgili şikayetler gelmekteydi.

Sürücüler satışa çıkarılan motorin ve benzinin istasyonlara gelmeden önce denetlenip denetlenmediğini, istasyona ulaştıktan sonraysa aynı kaliteyi koruyabileceği konusunda endişe içindeydi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ın konu ile ilgili yaptığı çalışmalar kamuoyuna ışık oldu.

İlginizi Çekebilir: Rolls-Royce 2019 Yılında Rekora Doymadı

Türkiye’nin en batısından en doğusundaki istasyonlarda ele alınan numuneler test edildi ve gelen sonuçlarınsa çoğu Avrupa ülkesinden bile iyi olması, meraklıları mutlu etti.

Akaryakıt Kalitesinde Avrupa’dan Daha İyiyizMustafa Yılmaz konuyla alakalı, “Motorin numunelerinin yüzde 99,5’i, benzin numunelerinin ise yüzde 99,8’i teknik düzenlemelere uygun çıkmıştır. Ülkemizde satışa sunulan ürünlerin yüzde 99,65’i toplam akaryakıt kalitesi açısından teknik düzenlemelere uygun çıkmıştır. Bu oran 2018’deki yüzde 99,07 değerinin de üzerinde gerçekleşmiştir.

Denetim ve düzenlemelerimizle tam kaliteyi yakaladık. AB ülkeleri için yayımlanan son AKİS raporuna göre, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere’deki akaryakıt kalitesi sırasıyla yüzde 96,1, yüzde 98,7, yüzde 98 ve yüzde 98,9 olarak gerçekleşti. Tüketicilerimiz bu ülkelerdeki emsallerinden daha kaliteli akaryakıt kullanıyor.

İlginizi Çekebilir: 2020 SEAT Leon Tasarımından Detaylar

AB ülkeleri motorin için 7 parametrede, benzin için 21 parametrede analiz gerçekleştirirken, Türkiye’de motorin için ilave 13 parametrede, benzinde de 7 parametrede daha analizler yapılıyor. Ülkemizde hem benzin hem de motorin analizleri daha kapsamlı olarak gerçekleştiriliyor.” şeklinde ifadelerini kaydetti.

Otomobil ile ilgili güncel haberleri en hızlı şekilde sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca sitemiz üzerinden araç karşılaştırmaları yapabilir ve size uygun sıfır km araca bayiye gitmeden sahip olabilirsiniz.

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
Advertisement Advertisement Advertisement