Tesla'dan Yeni Geri Çağırmalar

18 Mayıs 2022 Çarşamba

Tesla Elektrikli Modellerini Geri Çağırıyor

Bilindiği üzere Tesla otomotiv devi elektrikli araç üretme konusunda adeta bir devrim yapmış ve birçok otomotiv firmasının da kısa süre içerisinde elektrikli araç üretme planlarını revize etmelerine neden olmuştu. Kısa süre içerisinde elektrikli otomobil piyasasına damga vuran firma 2021 yılını da rekor kar oranı ile kapatmıştı. Buna rağmen Tesla firmasında hala yolunda gitmeyen bir şeyle var gibi duruyor. Geçtiğimiz günlerde sizlere Tesla otomotiv devinin 54 bin aracını geri çağırdığına ilişkin haberi paylaşmıştık. O haberimizin detayında çağrılan 54 bin aracın otonom sürüş yazılımlarında oluşan hata dolayısı ile bazı kavşaklarda arcın durmadan devam etmesine neden olduğunu belirtmiştik. Daha o haberimizin yankıları devam ederken Tesla 817 bin 143 adet arcını geri çağırmaya başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geri çağırılan bu 817 bin143 adet araçta bulunan en büyük sorunun emniyet kemeri sesli uyarı sisteminde bulunduğu belirtildi. Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre geri çağrılan araçlarda belli olmuş oldu. Söz konusu araçların kimisi 2017 model iken kimisi ise 2022 model olarak açıklandı. Şimdi geri çağrılan araç modellerini sizler ile paylaşıyoruz.

2021 ve 2022 model Model S, Model X, 2017 sonrası üretilen Model 3 ve 2020 ile 2022 yılları arasında üretilen Model Y geri çağrılan araç modelleri olarak karşımıza çıkıyor. Geri çağrılma nedeninin ayrıntılarının da paylaşıldığı açıklamaya göre söz konusu araçların emniyet kemeri takılı olmadığı zamanlarda aktif olması gereken uyarı sisteminin bir türlü aktif hale gelmediği belirtildi. Bu sorunun kaynağında ise kullanılan yazılımların olduğu belirtildi” şeklindedir.

Tesla Modellerinde Yolunda Gitmeyen İşler Var

 Kısa zaman önce Tesla firması tarafından çağırılan araçlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Öncesinde Tesla otomotiv markasının belli modellerinde yaşanan yazılım sorunu nedeniyle ön camdaki buzların çözülmesinde sorun olduğu, bu sorun çerçevesinde toplam 26 bin 681 adet aracın geri çağrılarak yazılım güncellemesi yapılacağı söylenmişti. Bu geri çağırma sonucunda yazılım güncellemesi yapılacak modellerin 2021 ve 2022 Model 3, Model S, Model X ve 2020 ile 2022 arasında üretilen Model Y oldukları belirtilmişti. İki haber arasında çok kısa zaman olmasına rağmen Tesla 2022 yılı Mart ayında da bir geri çağırma sorunu ile karşı karşıya kaldı. Bu geri çağırma ile birlikte Tesla otomotiv devi son 4 ayda 3. geri çağırmasını gerçekleştirmiş oldu. Daha önce 54 bin aracın ardından 817 bin 143 adet aracını geri çağırmak zorunda kalan Tesla şimdi de 26 bin 681 aracını çağırıyor. Bu son geri çağrılan araç sayısı ile son 4 ayda nerede ise 1 milyona yakın aracın geri çağırmak zorunda kalan firma müşterilerinde araçlara karşı güvensizlik oluşmasından endişe ediyor. Daha önce Tesla’nın elektrikli aracında yanarak ölen bir çocuğun olması Tesla motorlarında oluşan güvensizliği tetiklediği ortaya çıkmıştı.

Son geri çağırılan araçların sayısı ise 129 bin 960 adet olarak açıklandı. Bu geri çağırmanın nedeni ise dokunmatik ekran kaynaklı oluşan bir arızanın güvenlik riskini oluşturma durumunun bulunması olarak açıklandı. Paylaşılan bilgilere göre Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi‘ne (NHTSA) nazaran, bilgi eğlence sisteminin CPU’su “Süratli şarjın hazırlanması yahut süreci sırasında, CPU’nun gecikmesine yahut yine başlatılmasına neden olarak” çok ısındığını bu nedenle güvenlik riskinin var olduğu belirtildi. Bu fazla ısınmanın anlamı ise merkezi olarak konumlandırılan ekranın, örneğin ikaz ışıkları üzerinde değerli bilgileri görüntüleyememe gibi sorunlara neden olabileceği belirtildi.

Bu geri çağrılan 129 bin 960 adet aracın hangilerinde sorun olduğu bilinmemekle birlikte ortalama %1 oranında bu sorunun yaşanabildiği aktarıldı. Bu bilgiler çerçevesinde geri çağrılan araçların rutin kontrollerinin yapılacağı var ise arızalarının giderileceği açıklandı. Tesla her ne kadar elektrikli otomobil üretimi ve satışı konusunda ard arda rekorlar kırsa da son 6 ayda 4 . geri çağırma sorunu ile karşılaşarak bu konuda da rakip firmaların çok önünde yer alıyor. İlerleyen günlerde bu geri çağırma sorunlarının Tesla firmasının satış rakamlarına olumsuz olarak yansıyıp yansımayacağı merak ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Tesla'dan Yeni Geri Çağırmalar İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle