Robot Taksiler Yola Çıkıyor

3 Ağustos 2022 Çarşamba

 

Otomotiv sektöründeki gelişmeler baş döndürmeye devam ediyor. 21. Yüzyıl hem teknoloji anlamında hem de otomotiv sektörü anlamında birçok gelişmeye sahne oldu ve olmaya da devam ediyor. Klasik otomobiller dışında özellikle film sahnelerinde gördüğümüz birçok otomobil çeşidi yavaş yavaş gündelik hayatımızdaki yerini almaya başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İçten yanmalı klasik ve standart özellikli otomobiller yıllardır hayatımızda. Daha uzun yıllar boyunca hayatımızda olacağı düşünülen bu otomobiller konusunda yaşanan gelişmeler kullanıcıları heyecanlandırıyor. Özelikle Tesla firmasının elektrikli otomobil sektörüne hızlı bir giriş yapması, otomotiv sektöründeki planlamaları alt üst etti. Birçok otomotiv devi, Tesla firması ile yarışabilmek amacıyla teknolojik gelişmeleri kullanmaya başladı. Aynı zamanda elektrikli otomobiller konusunda da çığır açan Tesla firmasını diğer otomotiv devleri de takip etti. Otomotiv sektöründe sadece elektrikli otomobil üretimi konusunda bir gelişme yaşanmadı. Birçok teknoloji devi de otomobil sektörüne girmek amacıyla çalışmalara başladı. Teknoloji devlerinin bu hamleleri otomotiv sektöründeki rekabeti oldukça arttırdı. Bu rekabet sonucu belki 20 yıl sonra belki de 50 yıl sonra üretilmesi ve piyasaya sürülmesi düşünülen birçok özellik kısa sürede gerçekleşme imkanı buldu.

Tesla firmasının otonom sürüşe ilişkin çalışmaları gün geçtikçe daha değerli oluyor. Bu otonom ya da yarı otonom sürüş teknolojisi aslında birçok anlamdan otomotiv sektörüne ilham kaynağı oldu. Otonom sürüş ya da yarı otonom sürüş destekli otomobiller şimdilik çok yaygın olarak kullanılmasa da bu özelliklere sahip robot taksilerin üretilmesine ilişkin çalışmalar şimdiden başladı.

Robot taksiler kısa süre içerisinde yola çıkacak. Bu robot taksilerin en büyük özelliği ise tamamen otonom sürüş desteğine sahip olmasıdır. İnsan müdahalesi olmadan hareket edebilen bu araçların çalışma ve yolcu taşıma kapasitesi ve işlevine ilişkin bilgiler yavaş yavaş gelmeye başladı.

Robot taksiler insansız çalışabilecek şekilde tasarlanıyor. Sürücüsüz otomobil teknolojisinin sadece bireysel araçlarda kullanılmayacağını ortaya koyan bu çalışma ile artık ulaşım sektöründe de otonom araçlar yer alacak. Yapılan çalışmalar henüz tamamlanmasa da Amerika Birleşik Devletlerinde ilk örneklerini görmeye başlayacağız.

Klasik otonom ya da yarı otonom sürüş desteğine sahip otomobillerden farklı olarak bu araçta direksiyon ya da fren pedalları bulunmuyor. Girilen adres bilgilerine göre en ideal yolu ve güzergahı seçecek olan bu robot taksiler, insansız bir ulaşım imkanı sunacak. İlk etapta 4 kişilik bir yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak bu robot taksilerin güvenirliliği konusunda şüpheler de bulunuyor. Tesla firması tarafından geliştirilen otonom ve yarı otonom sürüş destekli otomobiller son aylarda Amerika Birleşik Devletlerinde en çok trafik kazasına karışan modeller olması ile dikkatleri üzerine çekti. Kişisel kullanım amacıyla satılan araçlarda sürücünün müdahale etme imkanı bulunmasına rağmen bu otonom ve yarı otonom sürüş desteklerine sahip modellerin kazaya karışması şimdilik robot taksilere olan güveni sarsmış görünüyor. Fren sistemi olmayan bu robot taksilerin güvenilir hale getirilmesi halinde bu ticari araçlara olan ilgi artacağa benziyor.

Robot taksi çalışmaları Amerika Birleşik Devletlerinde devam ediyor. Robot taksilerin ilk olarak ne zaman kullanıma sokulacağı ve hangi özelliklere sahip olacağı açıklanmasa da bu çalışmalar bile otomotiv sektöründe heyecan uyandırdı. 2030 yılına kadar yollardaki yerini alması beklenen robot taksi teknolojisi dışında otomotiv sektörünün daha büyük gelişmelere gebe olduğunu da söyleyelim. 2030 yılı aslında otomotiv sektörü açısından bir kırılma yılı olarak kabul ediliyor. Birçok otomobil devi çalışma ve planlamalarını 2030 yılına göre yapıyor. Önümüzdeki günlerin otomotiv ve teknoloji anlamında bize daha neler getireceğini hep birlikte yaşayarak göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Robot Taksiler Yola Çıkıyor İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement