Sıfıraraçal.com

Matrah Düzenlemesi Sonrası Sıfır Otomobil Fiyatları

8 Aralık 2022 Perşembe

 

Sıfır otomobil almak isteyenlerin beklediği matrah düzenlemesi, 1 Aralık tarihinde yürürlüğe girdi. Peki bu düzenleme sıfır otomobil fiyatlarını nasıl etkiledi. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER), T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile 19 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, otomotiv sektörü ile ilgili son gündem konularını değerlendirmek ve sektörün yaşadığı sorunları ele almak için bir toplantı gerçekleştirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bakan Nebati, görüşme sırasında otomobilde matrah düzenlemesinin son aşamaya gelindiğini ve uygulamanın 1 Aralık itibarı ile hayata geçirileceğini ifade etmişti.

"Bakanımıza Teşekkür Ediyoruz"

Görüş ve önerilerin aktarıldığı toplantı sonrası OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş, gündemdeki konularla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“OYDER Yönetim Kurulu olarak, mümkün olan her fırsatta olduğu gibi, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı sektörle ilgili sorunları konuşmak üzere ziyaret ettik. Bu toplantıda sektörle ilgili sorunları aktarma imkânı bulduk. Öncelikle, Ocak ayından bu yana yapılmayan matrah güncellemesinin bir an önce gerçekleştirilmesi talebimizi ilettik. Ayrıca otomobil alımlarında, tüketicilerin krediye ulaşma konusunda yaşadıkları zorlukları da Sayın Bakanımız Nureddin Nebati’ye aktardık ve sektör sorunlarımızı paylaştık. Matrah güncellemesinin bir zaruret haline geldiğini bildiklerini, bu konuda çalışma yapıldığını ve mümkün olan en kısa sürede konunun sonuca bağlanacağını ilettiler. Bununla birlikte sözü geçen diğer sorunlarla ilgili çalışmaya ve sektörü rahatlatacak adımlar atmaya devam edeceklerini ifade ettiler. Bakanımıza sorunlarımızı olumlu değerlendirdiği, sektörümüzle yakından ilgilendiği ve sorunlarımıza ivedi çözümler bulmak için çaba sarf ettiğinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.”

Matrah Düzenlemesi Sıfır Araba Fiyatlarını Nasıl Etkiledi?

Bakanlığın üzerinde çalıştığı matrah (vergisiz fiyat) düzenlemesi ile ÖTV oranları sabit tutulacak ancak matrah genişletilerek, bazı araç modellerinden daha az ÖTV alınacak. Öyle ki bazı otomobillerde 50 bin lira ile 100 bin lira arasında düşüş yaşandı.

Milliyet Gazetesi Yazarı Levent Köprülü ise köşesinde konuyu şu şekilde değerlendirdi: "Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, önceki gün Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) temsilcileriyle bir araya gelerek, burada OYDER Başkanı Altuğ Erciş ve derneğin yönetim kurulu üyeleriyle yaptığı toplantıda, otomobillerde Özel Tüketim Vergisi matrah düzenlemesinin yapılacağını söylediği, hatta bunun 1 Aralık’ta gerçekleşeceğini söylediğine ilişkin haberler, uzun süredir bu uygulamayı bekleyenler için ciddi bir sürpriz oldu.

Her ne kadar Bakan Nebati’nin paylaşımında ve OYDER Başkanı Erciş’in açıklamasında kesin bir tarih göze çarpmasa da, bazı yayın organlarındaki haberler beklentinin artmasını sağladı.

En son bu yıl Ocak ayının ortalarında bir ÖTV matrah düzenlemesi yapılmış, hatta matrahlara göre ÖTV dilimleri artırılmış ancak gerek kurların hızlı artması, gerek araç bulunurluğunda yaşanan sıkıntılar gerekse de Ukrayna’daki savaş sonrası Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan enflasyon, bunu birkaç ay içinde etkisiz hale getirmişti. Yüzde 80’lik dilimin altında bulunan yüzde 45, 50, 60 ve 70’lik ÖTV dilimlerine girecek araç kalmadığı gibi, “sıfır” otomobil fiyatlarında bu kez de yüksek ÖTV nedeniyle artışlar kaçınılmaz olmuştu.

Sonuçta tüketicilerin yanı sıra otomotiv sektörünün paydaşları da, gözlerini ÖTV matrah düzenlemesine çevirmiş durumdaydı. Tabii her ne kadar bu beklenti, “ÖTV indirimi” gibi yanlış bir tanım kullanılarak yayılan söylentiler nedeniyle artmış olsa da... Zira hükümetin ÖTV indirimi yapması, neredeyse imkansızdı. Beklenen, “ÖTV matrah düzenlemesiydi”, hepsi bu... Geçtiğimiz haftalarda hükümet kanadından böyle bir düzenleme yapılacağı açıklamaları gelmiş ancak tarih verilmemişti. Bu da akla en uygun tarih beklentisinin, yine Ocak ayının ortaları olabileceğini getirmişti. Zira Aralık ayı otomotiv sektörünün en çok satış yaptığı dönem olmasına karşın, firmaların elinde yeterince araç stoğu bulunmamaktaydı. Bunun yerine Ocak ayında düzenleme yapılması, normalde durgun geçen bir ayın hareketlenmesi anlamına gelebilecekti.

Sonuçta yine “1 Aralık” tarihinin doğru olduğunu düşünecek olursak... Bunun gerçekleşmesi halinde, öncelikle matrahların tekrar düzeltme gerektirmeyecek miktarlara ayarlanması gerekiyor. Zira ilk matrah düzenlemesi haberleri çıktığından bu yana firmaların zam oranları yüzde 10’u aştı bile. Dolayısıyla yeni belirlenecek matrahların, bu artış oranını geçmesi gerekli ki, fiyatlarda önemli düşüşler olabilsin. Zira bazı modellerde yüzde 20’ye varan indirimler sunacak bir ayarlama yapılsa bile, 2-3 ay içinde bu rakam da yetersiz kalabilecek. Çünkü fiyatlar her ay, enerji ve hammadde gibi kalemlerdeki artışlar nedeniyle ana kaynağından ayarlanıyor, artırılıyor.

Yine buna bağlı olarak ikinci el fiyatları da, açıkçası bu düzenlemeye bakıyor. Zira ÖTV düzenlemesiyle fiyatlar ne kadar düşerse, 1-2 ay içinde 2. eldeki fiyatlarda buna göre kendisini ayarlayacak. Dolayısıyla, aybaşına kadar bir bekleme süreci başlayacağını söylemek yanlış olmaz. Çünkü herkes, bu işin netleşmesini bekleyecek. “

Siz de araç karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara tek bir tıkla göz atabilir ve dilediğiniz araçları anında karşılaştırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemiz üzerinde sıfır araç kampanyalarına yer verildiğini de belirtelim. Siz de tek bir tıkla sıfır araç kampanyalarına ulaşabilir ve anında size özel ve ücretsiz fiyat teklifi oluşturabilirsiniz.

 

Matrah Düzenlemesi Sonrası Sıfır Otomobil Fiyatları İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle