Kurban Bayramı Öncesi, İkinci El Araç Piyasası Hareketlendi

2 Temmuz 2022 Cumartesi

 

Araç piyasası karmaşık dönemlerinden birini yaşıyor. BDDK tarafından açıklanan yeni kredi vadeleri ve ekonomik dar boğazın eşiğinde olmak hali ile araç piyasasını ve oto pazarlarını da etkiledi. Önceki yıllarda bayram öncesi oto pazarlarında yaşanan yoğunluğun günümüzde esamisi bile okunmuyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de araç fiyatlarında görülen % 100 civarında seyreden artıştır. Sıfır araçların 200 bin TL’yi bile geçmediği zaman dilimleri artık çok eskide kaldı. Alıcılar 200 bin TL’yi aşmayan ikinci el araç bulduğunda bile sevinçten hemen satın alıyor. Üstelik aracın beygir gücüne ve performansına doğru dürüst bakılmıyor. Beygir gücü 90 altında olmasına karşın yine de satın alınabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Performansı yüksek olmayan çok sayıda araç artık kullanıcılar tarafından fiyatının uygun olması sebebi ile oldukça rağbet görünüyor. Araç kullananların daha önce çok sık değiştirdikleri arabalarını artık değiştirmesi mümkün gibi görünmüyor çünkü sattığınız aracı 10 dakika sonra bile aynı fiyata alamıyorsunuz. Hal böyle olunca ikinci el piyasasına olan ilgi önceki senelere göre daha fazla olmaya başladı. Araç sahipleri ellerinde bulunan ikinci el araçları daha üst model ikinci el araçla değiştirmeye çalışıyor. Kimisi de bayram öncesi uzun yola daha dayanıklı ikinci el araç arayışına giriyor.

Otomobil piyasasında var olan durgunluğu az da olsa ikinci elpiyasası biraz kırıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da ikinci el piyasasında bayram hareketliği yaşanıyor. Bayram tatilinin 9 güne çıkarılması, tatil yapmayı ya da memleketine gitmeyi düşünmeyen kişileri bile hareketlendirdi. Otobüs ya da uçak ile memleketine ya da tatile gitmek istemeyenler ikinci el otomobil pazarına akın etmeye başladı. Çeşitli illerde özellikle Pazar günü kurulan ikinci el araç pazarına her yerden araç satın almayı düşünen ya da aracını satıp ikinci el daha iyi bir araç almak isteyenler koşuyor.

İkinci el araç piyasasını gezerek kendi bütçesine göre ilk aracına sahip olmak isteyenler de ikinci el araç pazarında görülüyor. Araç almaya gelenlerin çoğu ikinci el araçlarda bile fahiş fiyatlardan dem vuruyor. Birçok bayi ya da galerici artık eskisi gibi sıfır araç getirtmiyor. Çünkü şuan için sıfır araçlar neredeyse en az 500 bin TL’den başlıyor. Birçok kullanıcı sıfır araç almanın hayalini kursa da maalesef bütçesi denk gelmiyor. Son yıllarda sayısı giderek artan hibrit otomobil ya da elektrikli otomobillerin yanına bile yaklaşılmıyor. Çoğu markanın benzinli ya da dizel modelleri en düşük 450 bin TL ile 500 bin TL arasında değişirken hibrit ya da elektrikli otomobil modelleri en az 650 bin TL’den başlıyor ve 1.3 milyon TL’yi bulan rakamlara yükseliyor. Bu durumda alıcı da hali ile ev almak ve araç almak konusunda seçim yapmak zorunda kalıyor. Çünkü artık sıfır araçlar neredeyse bir ev parasını buluyor.

Bayramı fırsata çevirmek isteyen ve ellerinde ikinci el araç olan tüketiciler SUV segmentinde araçlara daha çok bakıyor. Aile aracı olarak çok fazla tercih edilen SUV segmentindeki araçlara bayram öncesi ikinci el araç pazarında çok talep var. Ancak ortada yeteri kadar ikinci el SUV otomobil bulunmuyor. İkinci el oto pazarında talep gören araçlar arasında sürücü güvenlik önlemleri ve sürüş destek sistemleri gelişmiş araçlar var. Aracını satmak isteyen kişiler bayram öncesi daha güvenlikli araç ile yola koyulmak istiyor. Kullanıcıların değiştirmek istediği araçlar genelde bu özelliklerin fazla olduğu araçlar oluyor.

İkinci el piyasası hareketlendi ancak dolandırıcılara karşı da gözü açık olmak gerekiyor. Satıcı sizde güven uyandırsa bile almak istediğiniz aracı mutlaka bir ekspertize götürün. Son yıllarda araç fiyatları arttıkça araçta yapılan hileler de arttı. Kaportası tamamen boyanmış araçları sıfır araba diye satmaya çalışan çok sayıda satıcı var. Kurban Bayramı öncesi ikinci el araç piyasası hareketlendi ancak alıcı ve satıcıların dikkat etmesi gereken dönem de başlamış oldu. Kurban Bayramı yaklaştıkça fiyatların arttığını düşünen alıcılar şimdiden ikinci el araç pazarlarının yolunu tuttu. Araç alma niyetiniz varsa siz de bir an önce ikinci el araba piyasasını ziyaret edin. Belki size de uygun araç bulabilirsiniz.     

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Kurban Bayramı Öncesi, İkinci El Araç Piyasası Hareketlendi İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement