İthal Elektrikli Modellere Gümrük Vergisi Geldi

5 Ağustos 2022 Cuma

 

Bu haberimiz yakın zamanda elektrikli otomobil alma planları yapan kişileri doğrudan ilgilendiriyor. Türkiye otomobil piyasasında elektrikli otomobillere ilişkin alt yapı çalışmalarına ilişkin son günlerde birçok yatırım haberi duyuldu. Batarya değişim istasyonları ile elektrikli araç şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması amacıyla yapılan bu çalışmalar, elektrikli otomobillere olan ilgiyi de arttırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobiller hem pratik kullanımları hem doğa dostu olmaları hem de ev tipi prizlere takılan aparatlar ile de şarj edilebilecek özelliğe sahip olmaları dolayısı ile çok fazla tercih edilemeye başlamıştı. Türkiye otomobil piyasasında elektrikli otomobillere olan bu ilgi artarken, sıfır elektrikli otomobil alacakları etkileyecek bir haber geldi. İthal edilecek olan elektrikli model otomobillere geçtiğimiz günlerde ek gümrük vergisi getirilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Haziran ayında bir çalışma olarak kamuoyu ile paylaşılan bu ek gümrük vergisine ilişkin gelişmelerde sona gelindi. Bu çalışma sıfır elektrikli model otomobilleri doğrudan etkiliyor. Ek gümrük vergisi ile sıfır elektrikli model otomobillerin fiyatlarında artış meydana gelecek.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren bu kararlar neticesinde İthal elektrikli otomobil modellerine ek vergi getirildi. Burada getirilen bu ek gümrük vergisinin sadece ithal edilecek elektrikli otomobilleri kapsadığını, Türkiye sınırları içerisinde üretilen elektrikli modellere ilişkin herhangi bir ek vergilendirmenin söz konusu olmadığını belirtelim.

Getirilen bu ek gümrük vergisinin nasıl bir etki ortaya koyduğunu anlamak için bazı örnekler verelim. Geçtiğimiz Haziran ayında yapılan düzenleme öncesinde motor gücü 85 kW’yi aşmayan elektrikli araçlardan yüzde 10 ÖTV alınıyordu. Motor gücü 85 kW ila 120 kW arası olanlardan yüzde 25 ÖTV, 120 kW ve üstü olanlardan ise yüzde 60 oranında bir ÖTV alınarak güncel otomobil fiyatları belirleniyordu. ÖTV konusunda yapılan değişiklik sonrası ise motor gücü 160 kW’yi geçmeyen ve Özel Tüketim Vergisi matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için yeni vergi oranı yüzde 10 ÖTV alınmaya başladı. 700 bin TL üzerinde kalan otomobiller içinde yüzde 40 ÖTV matrahı belirlendi.

ÖTV düzenlemesinin diğer bir matrah değeri de motor gücü 160 kW’ı geçen, yani biraz daha performans ve lüks sınıfı hedef alan araçların, Özel Tüketim Vergisi matrahı 750 bin TL’yi aşmıyor ise yüzde 50 olarak belirlendi. 160 kW ve 750 bin TL üstü için ise yüzde 60’lık bir ÖTV alınmasına karar verildi.

ÖTV konusunda yapılan bu düzenlemeler birçok elektrikli otomobilin fiyatının düşmesi için bir teşvik olarak sunuldu. Düzenleme sonrası yüzde 10 ÖTV alınan 160 kW altı araçlardan düzenleme öncesinde yüzde 60 oranında ÖTV alınıyordu. Alınan bu fiyatın üzerine bir de yüzde 18 KDV ekleniyordu. Bu yönü ile bakılınca ÖTV matrah diliminin fazla olması hem direkt hem de KDV nedeniyle fiyatı etkiliyordu.

Yapılan bu ÖTV düzenlemesi, yerli üretim olan TOGG modellerinin daha çok cazibeli hale gelmesi amacıyla yapıldı. Şimdilerde elektrikli otomobillerde indirilen bu ÖTV matrah dilimlerinin TOGG modellerini olumsuz etkilememesi ve ithal modellerin daha fazla tercih edilmesinin önüne geçmek amacıyla ikinci bir düzenleme yapıldı. İthal elektrikli otomobillere ek gümrük vergisi getirildi. Bu yeni vergi düzenlemesi ile sadece GTS ülkelerinden gelen otomobiller etkilenecek.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile birlikte Haziran ayındaki ÖTV düzenlemesine ekleme yapıldı. Yapılan bu eklemeye göre ithal ürün olarak kabul edilen ve GTS ülkelerinden getirilen elektrikli otomobillere ek yüzde 10 Gümrük Vergisi uygulanmaya başlayacak. Bu ek vergisi doğrudan ithal yolu ile getirilen otomobilleri etkileyecek. Diğer bir anlatımla Türkiye’de üretilen otomobiller ise yerli olduğu için bu ek Gümrük Vergisi’nden etkilenmeden satışa sunulacak.

ÖTV düzenlemesinin ardından getirilen bu ek gümrük vergisinin en büyük amacı ise TOGG modellerinin satış aşamasında rakip modellere nazaran daha avantajlı olmasını sağlamak. Yapılan bu düzenlemelerin elektrikli otomobil satışlarını nasıl etkileyeceği şimdiden merak ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

İthal Elektrikli Modellere Gümrük Vergisi Geldi İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement