İkinci El Satışı İçin Hangi Evraklar Gerekiyor?

Araçlarını satmak isteyen ve ilana koyulmadan önce yapılması gereken bazı hususlar bulunur. Özellikle ikinci el araba satışını gerçekleştirmeden önce kullanıcılar genel olarak bakım yaptırmalı ve bazı evrakları hazırlamalıdır. İki tarafında mağdur olmaması için aracın fiziksel durumu kontrol edilmeli ve bakımı varsa muayenesi yaptırılmalıdır. Aynı zamanda evrakların önceden hazırlanılması satış işleminin sorunsuz yapılmasına yardımcı olur.

 

İkinci El Araba Satışı Yapmadan Önce Neler Yapılması Gerekir?

            Aracı satışa koymadan önce mutlaka iç ve dış araç temizliği yapılmalıdır. Aynı zamanda mekanik olarak bakımlarının tam olması ve giderilecek herhangi bir sorunu varsa onarılması karşı tarafın mağdur edilmesini önler. Temiz kullanılmış, kilometresi ile oynanmamış ve bakımları tam olan modeller alıcılar tarafından daha çok tercih edilir. Aynı zamanda aracın temel parçalarından olan motor, şanzıman gibi malzemelerin temiz ve çalışır durumda olması önemli kriterler arasındadır. Araç satmadan önce satıcılar şunları yaptırmalıdır:

Araç temiz kullanılmış ve onarım sorunu yoksa genel gövde bakımı yapılmalıdır. Gövdede paslı ve lekeli bölümlerin olması alıcılar tarafından istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle satıcılar genel gövde bakımı ve sorun varsa araç onarımı yapılmasına dikkat etmelidir. Aynı zamanda aracın pasta cilaya, balans ve rölanti ayarlanmasına ihtiyacı varsa yaptırılmalıdır.

Araç iç ve dış temizliği yapılmalıdır. Otomobil ılık su ve sabun ile temizlenebilir. Aracın lastikleri de iyi bir şekilde temizlenmeli ve iyi bir şekilde durulanmasına özen gösterilmelidir. Aracın camları mikrofiber bez ya da süngerle silinmelidir. Bazı araçlarda ufak çizikler olabilir. Çizikleri gidermek için aracın renginde boya ile ufak fırça yardımıyla boyanabilir.

Araç iç kabini, paspaslar, koltuk kılıfları, emniyet kemeri, kapı cepleri, konsol ve döşemelerin temizliğine önem vermek gerekir. Aynı zamanda aracın içinde ve bagaj kısmında bulunan gereksiz malzemeler de temizlenmeli, boşaltılmalıdır. Havalandırma çıkışları, direksiyon, ayna, havalandırmalar detaylı olarak temizlenmelidir. Araçta takım çantası ve ilkyardım çantası tam olmalıdır.

Araç satılmadan önce motor ve şanzımanın bakımı yapılmalı ve yüksek performans gösterecek şekilde alıcıya teslim edilmelidir. Egzozda kaçak, delik ya da kaçık varsa onarılmalıdır. Aynı zamanda araçlardaki kayış gerginlikleri, motor yağı, sıvıları ve ayarları kontrol ettirilmelidir. Şanzıman yağı ve sıvısının yeteri kadar olup olmadığına bakmak gerekir.

İkinci El Araç Satışında Olması Gereken Belgeler Nelerdir?

      Sorunsuz bir şekilde araçları satmak isteyen bireyler eksiksiz ve doğru belgeleri önceden hazırlamalıdır. Bu belgeler il ve araç modellerine göre değişiklik gösterse de genel olarak kullanılan belgeler şunlardır:

Belgelerin hazır olması işlemin hızlı ve sorunsuz gerçekleşmesine yardımcı olur. Bu nedenle satıcılar mümkün olduğunda belgeleri ve araç bakımını önceden yaptırmalıdır.

İkinci El Satışı İçin Hangi Evraklar Gerekiyor? İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle