Sıfıraraçal.com

EURO NCAP Çarpışma Testleri Nedir?

30 Mart 2023 Perşembe

 

Yol arkadaşınızın ne kadar güvenilir olduğunu biliyor musunuz? Sizin, ailenizin ve yakınlarınızın ihtiyacına yönelik aracı belirleme esnasında yeni yol arkadaşınızın güvenli olup olmadığını biliyor musunuz?

Yol arkadaşınızı seçerken onun ne kadar güvenlik kalitesini sahip olduğunu biliyor musunuz? Avrupa pazarında yer alan araçların güvenlik ve performans değerlendirmelerini öğrenmek için 1977 senesinde kurulan bağımsız bir şirket olan Euro NCAP, yeni otomobiller için yaptığı bir dizi çarpışma testi esnasında işte bu yıldızlı puan sistemi ile karşımıza çıkıyor. Buradaki amaç insan güvenliği diyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Günümüz otomobillerinde yer alan donanımlara baktığımız zaman, üst düzey konfor ve güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi adına büyük rol oynayan Euro NCAP şirketinin bu alanda varlığından rahat bir şekilde söz edebiliriz. Her sene sınıf ve model farkı gözetmeden araçları bu güvenlik testlerine sokan bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik ilk yıllarından farklı olarak artık firmalar Euro NCAP test merkezine araçlarını bizzat getiriyor. Ürünlerinin bizzat test edilmelerini talep ediyorlar. Euro NCAP nedir sorusunun cevabını verecek olursak otomotiv markalarının bir savaşıdır diyebiliriz. Güvenlik konusunda müşterilerinin dikkate aldığı en önemli ölçüttür.

Otomobillere baktığımız zaman güvenlik ölçütünü belirleyen Euro NCAP yani Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı, her yıl 5 yıldız üzerinden değerlendiriliyor. Tam puan alan ve hiç yıldız alamayan otomobilleri bizlere sunuyor. Otomobil üreticileri için standart bir şekil olarak karşımıza çıkan ve otomobil satın almayı düşünen kişilerin oldukça önemsediği Euro NCAP testlerinin nasıl yapıldığına birlikte bakalım.

Henüz yeni çıkan araçlar Euro NCAP testi için merkeze geliyor ve 4 farklı kategori üzerinden teste tabi tutuluyor. Yetişkin yolcu, çocuk yolcu, yaya güvenliği ve güvenlik konularında değerlendirme yapılıyor. Bu değerlendirmelerde otomobillere 1 ile 5 yıldız arasında bir yıldız verilir. Euro NCAP testleri, farklı hızlarda ve farklı alanlarda geçekleşen çarpışmaların ardından araçların uğradıkları hasarları ölçen bir ölçüt olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber araç içerisinde ve dış bölümünde bulunan insanların olası bir kazadan etkilenme oranları ile ilgili ölçütler bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Örnek verecek olursak yetişkin yolcu güvenliği puanı iyi olan bir araç düşünelim. Başka bir araç ya da bir ağaca çarptığı anda yolcu kazadan fazla etkilenmez. Saatte 32 km hızla giden bir aracın sokak lambasına çarpmasının ardından oluşabilecek baş ve boyun yaralanmalarının derecesi, Otomatik Acil Fren Sistemi’nin duyarlılığı gibi veriler bu testi etkileyen kriterler arasında yer alır. Euro NCAP bunun dışında olası kazaları önlemek adında akıllı güvenlik teknolojileri için testler ile karşımıza çıkar. Elektronik denge kontrolü ve emniyet kemeri hatırlatıcısı gibi özellikler Güvenlik Yardımcısı alanında artı puan olarak karşımıza çıkar. Araçları zorlu ve detaylı teste tabi tutan Euro NCAP neden yapılıyor? Firmalar için Euro NCAP testlerinde yüksek puan almak önemli midir? Bu soruların cevabı her yıl markalar tarafından bu teste girildiği için “Evet” olarak karşımıza çıkar.

Siz de araç karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara tek bir tıkla göz atabilir ve dilediğiniz araçları anında karşılaştırabilirsiniz.

Sitemiz üzerinde sıfır araç kampanyalarına yer verildiğini de belirtelim. Siz de tek bir tıkla sıfır araç kampanyalarına ulaşabilir ve anında size özel ve ücretsiz fiyat teklifi oluşturabilirsiniz.

 

EURO NCAP Çarpışma Testleri Nedir? İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle