Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Enerji Bakanı Fatih Dönmez Hidrojen Yakıtlı Otomobili Test Etti

Enerji Bakanı Fatih Dönmez Hidrojen Yakıtlı Otomobili Test Etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konuşmasında "Araç kendi içerisinde bir nevi hibrit. Normal elektrikli araçlara hidrojen yakıtlı pilleri koyduğumuzda menzil uzayacak" dedi.

 

İlginizi Çekebilir: Volkswagen T-Cross, 1.5 Benzinli Motor Seçeneğine Kavuştu

 

Bakan Dönmez, TÜBİTAK MAM ile Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) tarafından geliştirilen hidrojen enerjisiyle çalışan otomobile ilişkin konuşmasında, "Araç kendi içerisinde bir nevi hibrit. Normal elektrikli araçlara hidrojen yakıtlı pilleri koyduğumuzda menzil uzayacak. Şu anda deneme için yapılan araç, elektrikle 300 kilometre menzile sahip. Bu menzili hidrojenli yakıtla 150 kilometre uzatma imkanı var." sözlerine yer verdi.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın kampüsünde borlu hidrojen üretim sistemiyle çalışan elektrikli otomobil ile ilgili incelemelerde bulundu.

Bu incelemenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez, otomobilde hidrojenin yakıt olarak kullanıldığını, yakıt piline giden hidrojenin elektrik enerjisine dönüştürülerek elektrikli motorun devreye girdiğini anlattı.

 

İlginizi Çekebilir: Yerli Otomobil TOGG’un Dünya İle Buluşacağı Tarih Belli Oldu

 

Dönmez, BOREN ve TÜBİTAK MAM ile birlikte geliştirdikleri otomobilden şimdilik sadece 2 adet üretildiğini ve yeni bir araç için de çalışmaların devam sürdüğünü belirterek, "Bu elektrikli araca benzer bir teknoloji ancak burada aracı şarj etmiyorsunuz. Hidrojen üzerinden bu kaynağı elde etmiş oluyorsunuz." diye konuştu.

Siz de sifiraracal.com üzerinden tüm marka ve model araçlar için fiyat teklifi alabilir, araç karşılaştırmaları yapabilir ve size uygun sıfır km araca bayiye gitmeden sahip olabilirsiniz.

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
Advertisement Advertisement Advertisement