Elektrikli ve Hibrit Aracın Farkı Nedir?

22 Eylül 2022 Perşembe

 

Artan elektrikli araç ve hibrit araç tanıtımları, elektrikli ve hibrit aracın farkı nedir sorusunu da akıllara getiriyor. Bildiğiniz gibi araçlar; benzinli, elektrikli ve hibrit teknolojisi ile üretiliyor. Son yıllarda sayısı bir hayli artan elektrikli otomobiller hibrite göre avantajlı mı ya da arasındaki fark nedir diye merak edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli motor ve hibrit motor türlerini inceleyerek arasındaki farka açıklık getirmiş olalım. İçten yanmalı motordan elektrikli ve hibrit motorlara geçisin asıl amacı çevreci yaklaşım olsa da aslında fosil yakıtlardan olan benzinin tükenebilir enerji kaynağı olmasıdır. Elektrik enerjisi ya da hibrit teknolojisi ile fosil yakıt kullanımı azalmakla kalmaz motorun yaktığı yakıt türü değiştiğinden çevreye de zarar vermez. Aslında elektrik enerjisi kullanılır, elektrikli motora özgü yakıt değil. Bu yüzden de hibrit ve elektrikli motorlar son yıllarda daha çok tercih ediliyor.

Hibrit Araç

Hibrit teknolojisi, tamamen elektrikli motorlara geçmeden önce kullanılan bir teknoloji. Temel prensibi enerji tasarrufu olup elektrikli ve benzinli motordan oluşuyor. Hibrit otomobillerde bulunan motor 2 adet olup araç ağırlığını artırsa da enerjiden tasarruf sağlar. İçten yanmalı motor aracın performansı üzerinde etkili iken dur kalk anında enerji depolayan diğer motor da belli bir menzile kadar sürüş imkanı sağlar. Benzin bittiğinde hibrit otomobilde, hibrit motor devreye konulur. Sadece enerji bittiğinde değil istediğiniz zaman hibrit motor sürüşüne geçersiniz. Hibrit motorun enerji depolaması, aracın olağan hareketleri ile olur.

Hibrit araçlarda kullanılan motor, benzinli araçlara göre daha küçüktür. Çünkü kalan yeri hibrit motor almalıdır.

Elektrikli Araç   

Elektrikli araçlarda benzinli motor kullanılmaz. Elektrikli araçlar fuel cell ya da bataryalı elektrikli motor şeklinde üretilir. Fuel cell türü araçlarda hidrojen teknolojisi kullanılır. Elektrikli araçlarda karbon salınım oranı sıfır olduğundan çevreye karşı duyarlıdır.

Elektrikli Araç Ve Hibrit Araç Farkı?

  • Elektrikli araçlarda sadece elektrik ile harekete geçen motor kullanılırken hibrit araçlarda benzinli ve elektrikli motor kullanılır.
  • Elektrikli araçların fiyatı hibrit araçlara göre daha yüksektir. O yüzden de vergi diliminde daha çok vergi ödemek zorunda kalırsınız.
  • Elektrikli araçların fiyatı yüksek olduğundan muayene ücreti, kasko vs. de yüksek olacaktır. 
  • Hibrit araçta elektrikli motorun dolması için güç kaynağına ihtiyaç yoktur. Araç trafikte ya da ışıklarda durup kalkarken bataryasını doldurabilir.
  • Elektrikli araçlarda fişe takılarak güç sağlanır. Ancak hibrit araçlarda elektrik gücüne ihtiyaç yoktur. Çünkü şarj edilmesi gerekmez.
  • Emisyon değeri açısından değerlendirildiğinde hibrit motorda karbon salınımı az iken elektrikli araçlarda emisyon değeri sıfırdır.
  • Elektrikli araçların şarjı bittiğinde yolda kalma ihtimaliniz vardır. Ancak hibrit araçlarda bir motoru diğeri yerine kullanabilirsiniz.
  • Akü açısından kıyaslandığında ise hibrit otomobil aküsü elektrikli araçlara göre daha büyüktür.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Elektrikli ve Hibrit Aracın Farkı Nedir? İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle