Sıfıraraçal.com

Araba Alacaklar Dikkat! Sıfır ÖTV Projesinin Detayları Açıklandı!

6 Aralık 2022 Salı

 

Sıfır otomobil almak isteyen vatandaşları yakında ilgilendiren ÖTV matrah güncellemesi ile ilgili Bakan Nureddin Nebati yeni düzenlemenin 1 Aralık'ta yürürlükte olacağını açıkladı. Peki ÖTV matrah düzenlemesi nedir, ÖTV matrah düzenlemesini kapsayacak araçlar hangileridir? Tüm bu soruların cevabını sizin için araştırdık.

Otomobil almak için bekleyen tüm vatandaşlar ÖTV'de yapılacak matrah artışının fiyatlara olan yansımasını sabırsızlıkla bekliyor. Bakan Nureddin Nebati yeni düzenlemenin 1 Aralık'ta yürürlüğe gireceğini paylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Matrah düzenlemesi araç alacaklar başta olmak üzere kamuoyunun merakla beklediği konular arasında yer alıyor. Otomobilin hiçbir vergi olmadan fiyatını temsil eden otomobillerde vergi matrahında değişiklik olacağı Bakan Nebati tarafından açıklanmıştı. Matrah, devlete ödenecek olan verginin ne kadarını belirlemek için baz alınan değere verilen isim olarak bizleri karşılıyor. Vergi matrahı artışı için 3 vergi türü olarak başvuru yapılabiliyor.

Otomobillerde düzenlenen bu vergi matrahı, otomobilin hiçbir vergi olmadan sek fiyatını gösteriyor. Örnek verecek olursak matrahsız yani üzerinde hiçbir vergi olmayan otomobilin fiyatının şu anda 200 bin lira olduğunu düşünelim. 200 bin liranın üzerine önce yüzde 70 ÖTV ardından da yüzde 18 oranı ekleniyor.

Kısa bir hesaplama yapacak olursak otomobilin vergili satış fiyatı 200 bin liraya yüzde 70 ÖTV  ile ortaya çıkan rakama da yüzde 18 KDV eklendiğinde bulunuyor. Aracın bayi satış fiyatı bu sonuçla hesaplanıyor. Bu da 200 bin lira matraha sahip bir araç için 401 bin 200 lira olarak karşımıza çıkıyor.

Haziran 2021 tarihinde vergisiz fiyatı 108 bin 564 TL olan 1.0 litre motor hacmindeki Joy donanım paketine sahip otomatik vitesli Renault Clio modeli bu dönemde uygulanan matrah limitinde yüzde 50’lik ÖTV dilimine girdiği için 192 bin 158 TL fiyat etiketi ile karşımıza çıkıyor.

Aynı otomobilin vergisiz fiyatı Şubat 2022 tarihinde 174 bin 416 TL’ye çıkınca bu kez yüzde 60’lık ÖTV dilimi arasına eklendi ve vergi dâhil fiyatı 329 bin 297 TL olarak karşımıza çıktı. Haziran 2022 tarihinde aracın vergisiz fiyatı 212 bin 370 TL seviyesine ulaştı. Bu kez yüzde 80’lik ÖTV dilimine girdi ve 451 bin 75 TL olarak karşımıza çıktı.

ÖTV matrah limitleri 2016 tarihinde karşımıza çıktı. Bunun çıkış amacı 1.6 litre ve altındaki motor hacmi ile karşımıza çıkan sıfır araçlarda lüks, orta ve ekonomik sınıftaki araçlardan alınacak vergi oranlarını farklı kılmaktı. Bunun için yüzde 45, 50 ve 60 olmak üzere 3 farklı vergi düzenlemesi yapıldı. 2020 yılında yüzde 60’lık dilimin yerini yüzde 80'lik bir dilim aldı. Bu yılın başında ise matrah geçişlerinde ani fiyat artışlarını engellemek adına ara dilimler getirilince 45, 50, 60, 70 ve 80 olmak üzere 5 farklı seçenek oluştu.

Bu sistem, kurların stabil, küresel ekonominin normal seyrinde ilerlediği zamanlarda ihtiyaca yanıt olarak karşımıza çıktı. Ancak, pandeminin ardından hem küresel ekonomide hem de ülkemiz ekonomisinde yaşanan gelişmelerden dolayı sıfır araç fiyatları her gçen gün yükseldi. Her ay artan araç fiyatları, sıfır araçların neredeyse hepsinin yüzde 80’lik dilime girmesine sebep oldu.

Güncel Matrah Limitleri

•             120 bin TL’ye kadar: %45

•             120-150 bin TL: %50

•             150-175 bin TL: %60

•             175-200 bin TL: %70

•             200 bin TL üzeri: %80

Otomobil piyasalarında 1 Aralık tarihinden sonra ÖTV'de yapılacak matrah artışı piyasalardaki etkisini daha bu günden itibaren göstermeye başladı. Otomotiv İşletmecisi Göksel Erkoyuncu kararın piyasaya etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İşte Erkoyuncu'nun sözlerine öne çıkanlar:

"MATRAH DÜZENLEMESİ ÖTV İNDİRİM DEĞİLDİR"

"Bir bilgi kirliliği var. Matrah güncellemesi ÖTV indirimi demek değildir. Buradaki vergilendirme sisteminin getirmiş olduğu bir uygulama. 1 Aralık için tarih verilmesi vatandaşların araç alımlarını durdurmasına neden oldu. Herkes 1 Aralık tarihinde ne olacağını beklemeye başladı."

"BAZI ARAÇLARDA İNDİRİM OLACAKTIR"

"Buradaki matrah güncellemesi her ne kadar ÖTV indirimi olmasa da bazı arabalarda indirim getirebilecek. Burada net bir rakam verilemez ama bazı tahminler de bulunuyor.120.000 bin TL'ye kadar bu 120 bin TL aracın sıfır vergili hali. Bunun üzerine ÖTV ve KDV geliyor. 200 binin üzerindeki tüm araçlar yüzde 80 vergi dilimine giriyor. 400 bin TL'ye bile artık sıfır araba bulunmuyor.Rakamlar matrah düzenlemesiyle artınca birer dilim aşağıya inmesini bekliyoruz. Hatrı sayılır indirimden çok sağlıklı bir vergilendirme olması. Şu an 600 bin TL olan fiyatının 60-70 bin TL indirim gelmesi bekleniyor eğer beklenen matrah düzenlemesi gelirse. Matrah düzenlemesi yapıldıktan sonra enflasyonist bir baskı da var. Bu oranlar eğer zam gelmezse daha uzun süre sağlıklı gidebilir." diyerek sözlerini noktaladı.

Siz de araç karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara tek bir tıkla göz atabilir ve dilediğiniz araçları anında karşılaştırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemiz üzerinde sıfır araç kampanyalarına yer verildiğini de belirtelim. Siz de tek bir tıkla sıfır araç kampanyalarına ulaşabilir ve anında size özel ve ücretsiz fiyat teklifi oluşturabilirsiniz.

 

Araba Alacaklar Dikkat! Sıfır ÖTV Projesinin Detayları Açıklandı! İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle