Sıfıraraçal.com

2020’de Otomotiv Pazarı Yüzde 61 Büyüdü

2020’de Otomotiv Pazarı Yüzde 61 Büyüdü

2020’de Otomotiv Pazarı Yüzde 61 Büyüdü

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2020 yılında bir önceki yıla göre %61,3 artarak 772.788 bandında gerçekleşti.

ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği), 2020 yılı için Otomobil ve Hafif Ticari Pazarını Değerlendirme Raporu'nu açıkladı.

İlginizi Çekebilir: 2021 Yılında Trafik Cezaları Ne Kadar Olacak?

Bu açıklanan verilere göre, 2019 yılını 610.109 adet rakamla kapatan Türkiye otomobil ve hafif ticarilerin toplam pazarında, geçtiğimiz yıl 772.788 araç satıldı. Bu sayede satış rakamları söz konusu dönemde % 61,3 yükseldi.

Otomobil Satışları %57,6 Hafif Ticari Satışları %77,2 Arttı

Otomobil pazarına baktığımızda, 2020 yılında bir önceki yıla oranla % 57,6 yükselerek 610.109 oldu. Hafif ticari araç pazarı da % 77,2 artarak 162.679 adede ulaştı.

Yıl sonunda Aralık ayına baktığımızda ise otomobil ve hafif ticari pazarı % 15,2, otomobil pazarı % 14 ve hafif ticari araç pazarı % 19,8 büyüdü.

Toplam pazardaki bu yükseliş, 2019 Aralık ayı ile 2020 Aralık ayı kıyasladığımız zaman % 15,2 olarak belirlendi. 

Öte yandan, otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Aralık ayı ortalama satış rakamlarına göre % 17,9 düşmüş durumda.

Segmentlerine Göre Otomobil Pazarı

Otomobil pazarı segmentlere göre baktığımızda, pazarın % 87,6'sını vergi oranları düşük olan A, B ve C sınıfındaki otomobiller oluşturdu. C segmenti olan otomobiller 384.457 adet ile % 63, B sınıfındaki otomobiller de 146.821 adet ile % 24,1 pay aldı.

En Çok Sedan Araçlar Tercih Ediliyor

Otomobil pazarını gövde tiplerine göre değerlendirdiğimiz zaman ise en çok tercih edilen gövde tipi % 44 oranla yine sedan araçlar oldu.

Sedan otomobilleri, %29,8 ile SUV ve %23,2 ile HB otomobiller takip etti.

Otomobil pazarı motor hacmine göre; 2020 yılında 1600cc altındaki otomobil satışları %57,5 yükselerek % 4,3 paya ulaşırken, 1600cc ila 2000cc aralığındaki otomobil satışları %21,1 yükselerek %1,7 pay ve  2000cc üstü otomobil satışları ise % 5,7 yükselerek %0,2 pay aldı.

Hafif ticari tarafında ise gövde tiplerine göre değerlendirdiğimizde, Van gövde tipi %76,9 pay ve 125.038 rakamla en çok tercih edilen gövde tipi oldu. Kamyonet gövde tipi %11,5 pay ve 18.708 rakamla ve pikap gövde tipi de %6,7 pay ve 10.972 adet ile üçüncü sıraya yerleşti.

Sıfır Araba Fiyatları

Peki otomobil  pazarı ve hafif ticari araç pazarındaki satış rakamlarından haberdar olduğumuza göre sitemiz sifiraracal.com üzerinden güncel sıfır araba fiyatlarını inceleyebilir, araba karşılaştırması yapabilirsiniz.

Bu haberi okudunuz mu?

Yeni Fiat Egea Ne Zaman Geliyor

2020’de Otomotiv Pazarı Yüzde 61 Büyüdü İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle