Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Otomotiv Devi Nissan 2 Fabrikasını Kapatıyor

Otomotiv Devi Nissan 2 Fabrikasını Kapatıyor

Japon üretici Nissan İspanya'nın Barselona şehrinde bulunan fabrikasını temelli olarak kapatıyor. Fabrikanın kapanmasıyla yaklaşık olarak 3 bin kişinin işsiz kalacağı yönünde açıklamalarda bulunan İspanya Hükümeti, Nissan'ı karardan vazgeçirmek için çalışıldıklarını belirtti.

Koronavirüs Salgını Nissan’ı Vurdu

Covid-19 yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle zor günler geçiren Japon üretici Nissan, İspanya'nın Barselona’da yer alan fabrikasını temelli olarak kapatıyor. İspanya Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, fabrikanın kapanması ile 2.800 personelin işsiz kalacağı belirtildi.

İlginizi Çekebilir: Mitsubishi, Nissan ve Renault Ortaklığıyla Yeni Model

İspanya Sanayi Bakan Raul Blanco, kapanacağı söylenen fabrikaya yeni yatırım yapmak, kapatmadan çok daha az maliyetli olacağını belirtmişti.

Sanayi Bakanı Blanco, kapatma maliyetinin 1 milyar Euro’yu bulacağını, üretimin verimli olarak devam etmesi içinse 300 milyon Euro’nun yeterli olacağının altını çizdi. Nissan'ın Barselona’daki fabrikasında hafif ticari araç üretimi gerçekleşmektedir. Fabrikanın kapanmasıyla beraber, buradaki üretimin Fransa'ya kaydırılacağı belirtilmekte.

Nissan’ın Endonezyo’daki Fabrikası da Kapanıyor

Konuya ilgili olarak açıklamalarda bulunan Nissan CEO'su Makoto Uchida, markanın Avrupa'daki üretiminin İngiltere'nin Sunderland kentindeki tesisi olacak şekilde tekrardan şekillendireceğini duyurdu.

İspanya fabrikasıyla birlikte Endonezya fabrikasını da kapatacaklarını duyuran CEO Uchida, buradaki üretimin ise Tayland'a kaydırılacağını belirtti.

CEO Makoto Uchida, Nissan'ın global üretim adetlerinde % 20'lik kesintiye gidileceğinin bilgisi verdi.

Japon otomotiv üreticisi Nissan, Mart ayında sona eren mali yılda, 6.2 milyar dolarlık zarar açıklamıştı. Nissan, bir önceki mali yılını ise 3 milyar dolarlık kâr ile kapatmıştı.

Şirket tarafındab yapılan açıklamada, Nisan ayındaki üretimini bir önceki yıla göre % 62 oranında azaldığı, küresel satışlarda da % 42'lik düşüşün gerçekleştiğini duyurdu.

Yapılan Üçlü İttifak’ın Yeni Stratejisi Etkili Oldu

Diğer yandan, Nissan'ın fabrika kapatma kararının arkasında yeni gelecek stratejisinin olduğu da aktarılmakta.

Öyle ki, Nissan ittifak ortakları Mitsubishi ve Renault ile beraber hazırlanan krizden kurtulmaya yönelik yeni yönetim anlayışını geçtiğimiz perşembe duyurmuştu.

İlginizi Çekebilir: Bursa’da Üretildi Las Vegas Sokaklarında Olacak

Buna göre, üçlü ittifaka Avrupa'da ise Renault, Japonya, Çin ve ABD pazarlarında Nissan  liderlik edecek. Böylece üç markanın üretim ve yeni model geliştirme maliyetlerinin % 40’a kadar aşağı çekilmesi beklenmekte.

Perşembe günü yani dün açıklanan plan, Nissan-Renault- Mitsubishi İttifakı'nın kurucusu ve aynı zamanda CEO'su Carlos Ghosn'un Nissan ile Renault’u birleştirme stratejisinin de rafa kaldırıldığı görülüyor.

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle