0 - 4
1 - 4
2 - 4
3 - 4

Lada

Lada Markası Hakkında Genel Bilgiler

Kuruluşu: 1966

Kasa Tipleri: Binek Araçlar

Lada Marka Tarihçesi

Lada'nın geçmişi, Rusya ile İtalya arasındaki ortak bir girişimin bir parçası olarak 60'lı yıllara kadar uzanabilir. 

Lada modelleri Rus sürüş şartlarının gereksinimlerini karşılamak üzere uyarlandı. Sağlam bir yapı elde etmek için dış gövde sertleştirildi, araçların yerden yükseklikleri arttırıldı ve arka kısmına da alüminyum frenler takıldı. Motor, üstten eksantrik mili ile daha yeni bir tasarımla değiştirildi. Garip bir şekilde, Fiat modellerinde bulunan motordan daha iyi olan motor asla Fiat tarafından kullanılmamıştır. Uzun süredir de Türkiye’de sıfır modellerini satışa sunmayan Lada Ocak 2018 itibari ile sıfır lada modelleri için start veriyor.

Lada'nın tarihi, komünist Rusya ile İtalya arasındaki ortak girişimin bir parçası olarak bir araba fabrikasının açıldığı 60'lı yıllara kadar uzanıyor. Volga nehri üzerine inşa edilen fabrika, yakınlardaki İtalyan komünist adlı Toglietti kasabasının hızlandırılmış gelişimini tetikledi ve sonunda fabrikanın etrafında büyüdü ve küçük bir sanayi topluluğu oluşturdu.

Fiat modelleri, başlangıcından itibaren “halk arabası” olarak tasarlanan ilk Lada'ların temeliydi. Fiat 124'ün platformu, sıfır Celsius'un altındaki sıcaklıklarda ve engebeli arazide Rus sürüş koşullarının gereksinimlerini karşılayacak şekilde uyarlandı. Sağlam bir yapı elde etmek için dış gövde sertleştirildi, toplam yerden yükseklik artırıldı ve arkaya alüminyum frenler takıldı. Motor, üstten eksantrik miline sahip daha yeni bir tasarımla değiştirildi. Garip bir şekilde, Fiat modellerinde bulunandan daha iyi olan motor, Fiat tarafından hiç kullanılmadı.

Rusya'da motor arızasının ana nedeni soğuktu ve hayatta kalma şansı çok az olan bir hiçliğin ortasında kalma gibi “rahatsızlıklardan” kaçınmak için önlemler alındı. Böylece, ani akü kaybını kapatmak için bir yardımcı manuel yakıt pompası ve bir çalıştırma kolu monte edildi.

Lada, sanıldığı gibi bir otomobil üreticisi değil, Rus üretici Autovoz'a ait bir ticari markadır. Adından da anlaşılacağı gibi, Lada arabaları basit ve uzun ömürlü olarak üretildi, tıpkı bugün Eastpak'ın sırt çantalarını yaptığı gibi. Fiat'tan ilham alan ilk modeller, sedanlar (VAZ 2101) ve istasyon vagonları (VAZ 2102) içeriyordu; bunu daha sonra VAZ 2103 gibi çift farlara ve geliştirilmiş 1,5 L benzinli motora sahip lüks versiyonların tanıtımı izledi.

1980'ler geldiğinde, Lada zaten daha yeni ve daha taze modeller geliştirmişti. Tasarım iyileştirmesine harika bir örnek, 1978'de piyasaya sürülen Lada Niva idi. Model, yeni gövde stili, dört tekerlekten çekiş sistemi ve güçlü 1,7 litrelik motoruyla Rusların beğenisini kazanmayı çok çabuk başardı.

Daha sonra Samsara olarak yeniden adlandırılan 3 kapılı bir hatchback olan Sputnik'in piyasaya sürülmesiyle, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler yapıldı. Daha yeni Ladas'ın geliştirilmesi, yanma odalarını iyileştirmek için birlikte çalıştığı Porsche gibi Alman üreticilerle yapılan işbirliklerinden yararlandı.

Bu süre zarfında üretilen VAZ 2105 ve 2107 gibi bazı modeller, daha sonra “jigolo” kelimesine benzerlikleri nedeniyle bırakılan Zhiguli adı altında geçti. Üretim, komünist rejimin düşüşünün ardından fabrika yeni 110 serisini ertelemek zorunda kalana kadar devam etti.

 

90'ların modelleri, görünüm açısından Nissan Micra'ya yakın bir mikro otomobil olan Gnom'u ve 92' piyasaya sürülen sportif bir coupe olan Natacha'yı içeriyor. Lada, diğer otomobil üreticilerine kıyasla yeraltında faaliyet gösteriyormuş gibi görünebilir, ancak operasyonlarını Asya ve Güney Amerika gibi dünyanın diğer bölgelerinde başarıyla açtı.

Şu anda Renault ve Nissan ile birlikte daha büyük bir grubun parçası olan Lada, kısmen otomotiv endüstrisi sayesinde şu anda hızla büyüyen Rus ekonomisinde hızla ilerliyor. Lada hisse senedi satışlarını içeren bazı büyük işlemlerin ardından, Rusya neredeyse bir gecede dünyanın en hızlı büyüyen otomobil pazarlarına dönüştü. Şirket tahminlerine göre, bakım satışları yakında Alman pazarında kaydedilen satışları aşacak.

Karmaşık bir yeniden yapılanma sürecinden geçen Lada'nın Rusya'daki satışlarını ikiye katlaması ve 2015 yılına kadar dünyaya yeniden tanıtılması planlanıyor. Bu arada Rus üretici, Samara merkezli Samara 2 3 kapılı mevcut serisinden elde ettiği karları topluyor. ve 5 kapılı hatchback, Kalina, Priora ve Porsche ile birlikte geliştirilen Silhouette.


Lada Modelleri Türkiye'de sağlam yapıları ile sevilen araçlar arasına girmeyi başardı. Lada Fiyat Listesi sürekli güncellenen ve oldukça kullanışlı olan modelleriyle, görsel ve yazılı medya aracılığıyla yaptığı Lada Kampanyaları'yla adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Türkiye pazarındaki yerini korurken Sıfır Lada Fiyatları'nın pazarda rekabet edilebilir olmasına büyük katkı sağladığını bilen firma üretimini yaptığı tüm modelleri'nin fiyatlarını piyasa koşullarına denk tutmaya gayret ediyor.

Lada Haberleri

Tüm Lada Haberini Gör
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement