Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Hibrit Araç Üretimine Hyundai de Katılıyor

Hibrit Araç Üretimine Hyundai de Katılıyor

Türkiye’de birbiri ardına “hibrit” otomobil üretimi yapan fabrikalara Hyundai de dahil oluyor. Hyundai Assan’ın bu sene üretmeye başlayacağı yeni jenerasyon Hyundai i20 ve 2021 yılında üretilecek B-SUV sınıfındaki hibrit versiyonları da olacak.

 

İlginizi Çekebilir: Hyundai “Uçan Otomobil” Ön Gösterimi

 

Türkiye otomotiv endüstrisi, yüksek teknolojili elektrikli ve hibrit otomobil üretimine yönelik dönüşümünü hızlandırdı. Renault, Ford ve Toyota’nın ardından Hyundai de, Kocaeli Gebze’de yer alan fabrikasında hibrit versiyonlara sahip iki model üretmeye hazırlanıyor.

 

Dünyadaki otomotiv trendlerine hızla ayak uyduran Türkiye otomotiv sektörü, özellikle ihraç pazarlarında elektrikli ve hibrit otomobillere olan talebin artmasıyla birlikte birbiri ardına “hibrit” üretimine başlıyorlar.

Otomotivde bir üst lige çıkan Türkiye, böylece hibrit üreten az sayıdaki ülkeler arasında önemli bir yere sahip olacak.

Bu konuda öncü üreticilerden birisi olan ve Türkiye’de Toyota C-HR modeliyle Toyota Corolla modellerinin hibrit versiyonlarını üretmeye başlayan Japon otomotiv devi Toyota’yı, Renault Clio hibrit ile Oyak Renault ve Transit Custom PHEV hibrit  ile de Ford Otosan takip etmişti.

 


Lige İki Araç Daha Ekleniyor

Hyundai Assan da, 2020 yılındab itibaren hibrit üretimi yapan fabrikalar arasına katılmaya hazırlanıyor. Yüksek ihtimalle yaz aylarında üretimine başlanıp, sonbaharda s satışa sunulması beklenen yeni Hyundai i20, Hyundai’nin Türkiye’de hibrit atağının ilk adımı olacak. Yeni i20 modelinin ardından 2021 yılında da, yeni jenerasyon ve Hyundai yelpazesi için de tamamen yenilik olacak B segmenti SUV gelecek. Yine İzmit’te bulunan fabrikada üretilecek ve 2021 yılı Mart ayında bantlara çıkacak bu aracın da bir hibrit motor seçeneği olacak.

Böylelikle Türkiye, Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai’nin elektrikli ve hibrit araç satış hedeflerine ulaşmasına önemli katkı sağlayacak. Nitekim Hyundai, 2020 yılından itibaren Avrupa’da satacağı otomobillerin % 75’den fazlasının hibrit, plug-in hibrit, % 100 elektrikli ve hidrojen yakıtlı motor ünitelerine sahip olması hedefleniyor.

2025’e kadar 44 adet hibrit ve elektrikli model satışa sunmayı planlayan Hyundai, aynı zamanda da hibrit ve elektrikli otomobil üreten dünyadaki en büyük üçüncü marka olmayı hedefliyor. Hyundai, hibrit teknolojili Ionic modelininde Türkiye’de kullanıcılarının beğenisine sunmuştu.

 

İlginizi Çekebilir: Otomotiv Devi Hyundai Türkiye’deki Üretimi Durduruyor

 

Bu arada söylemeden geçmeyelim Hyundai, uzun süre sonra fabrikasında üç modeli bir arada üretir hale gelecek. Kocaeli İzmit’te bulunan Alikahya fabrikası, Hyundai’nin denizaşırı ilk tesisiydi. 1997’den bu yana üretim gerçekleştiren ve yılda 245.000 adetlik kapasitesi bulunan fabrika, 3’lü vardiya sistemiyle üretim yapmakta. Hyundai Assan, 2019’da 178.000 adet araç üretirken, bunun 81.662 adedini Hyundai i10 modeli oluşturmuştu.

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
Advertisement Advertisement Advertisement