Honda Ve Sony Mobilite Şirketi Kuruyor

18 Haziran 2022 Cumartesi

 

Honda ve Sony Japonya’da faaliyet sürdüren ve dünyada Japonya’nın neredeyse teknoloji alanında temsilciliğini yapan iki şirkettir. Bu şirketler sahip oldukları imkanı bir araya getirerek daha da geliştirmek ve ortaya yeni projeler çıkarmak için iş birliği yapıyor. Hatta bu iş birliği sadece belli bir alanda olmayıp Honda ve Sony şirket kuruyor. Bu iki teknoloji devi elektrikli araç satışı ve mobilite hizmetleri için şirket kurma kararı almış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honda bu konuda yanlış bilgilerin yayılmaması ve kamuoyunun aydınlanması için açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre “ 'Sony Honda Mobility Inc.' şirketinin yüzde 50 ortaklık yapısı ile Japonya’nın başkenti Tokyo’da kurulması planlanıyor. Şirketin sermayesinin ise 10 milyar yen olacağı ” açıklandı.

Yapılan ortaklık anlaşması kapsamında her iki şirket, teknoloji ve mühendislik alanında güçlerini birleştirecek. Uzmanlıkları ve personellerini bir araya getirerek tüketicilerin elektrikli araç ve mobilite ihtiyaçlarına uygun ürün ve çözüm üretecekler. Bu iki dev markanın bu konuda yaptığı ortaklık sektörde oldukça güçlü bir hamle olarak görülüyor.

'Sony Honda Mobililty Inc.' adını verdikleri ve yeni kurulacak şirket için Honda’nın güncel çevre ve güvenlik teknolojileri, mobilite çalışmaları, araç üretim teknoloji ve satış sonrası hizmet uzmanlı gibi konulardan faydalanılacağı düşünülüyor. Ayrıca Sony’nin görüntüleme, algılama, telekomünikasyon, ağ ve eğlence teknolojileri, kullanıcılar ve çevre ile uyumlu yeni nesil mobilite hizmetlerinden yararlanılması da projenin odağındaki konulardan biri. Şuan için taraflar bir araya geldi ve gerekli görüşmeler çerçevesinde anlaşma zemini oturtulmaya çalışılıyor. 2022 yılı içerisinde Honda ve Sony’nin kuracağı yeni şirketin kuruluşu tamamen gerçekleşmiş olacak. Bu iki şirket, 2025 yılında ise elektrikli araçların satışı ve mobilite hizmetlerinin seri üretim şeklinde kullanıcılara ulaştırılması amaçlanıyor.

Honda tarafından üst düzey yetkililer de bu konuda açıklama yapmaktan kaçınmıyor. Honda Üst Yöneticisi (CEO) Toshihiro Mibe “ Honda olarak çevreci, güvenli ve ileri teknolojileri içeren çalışmaları ile mobilite alanındaki tüm sosyal değişimlere meydan okumaya ve dünyanın her yerindeki girişimcilere destek olmaya devam edeceğiz” dedi. Devamında ise Honda CEO’su “ Dijital teknolojide güçlü yanları olan ve yeni zorluklara göğüs germe arzumuzu paylaşan Sony ile ortak girişim anlaşması imzaladığımız için çok mutluyuz. Mart ayındaki duyurunun ardından birçok kişi bu ortak girişim için beklentilerini paylaşırken; yeni şirkette, farklı endüstrilerdeki faaliyetlerimizin birleşimi sayesinde yeni değer yaratmaya çalışacağız.” dedi.

Sadece Honda’nın üst düzey yetkilileri değil Sony CEO'su Kenichiro Yoshida da açıklamalarda bulundu. “ Mobilite alanında devrim yaratma ve yeni değerler üretme konusundaki büyük meydan okumalarını temsil eden bu ortak girişim anlaşmasını imzalamaktan çok memnunuz.” dedi. Devamında ise Yoshida “ Müşterilerimiz için Sony’nin algılama teknolojisi ile Honda mühendisleri tarafından geliştirilen mobilite teknolojilerini kullanarak iki şirketin yeteneklerinden en faydalı şekilde yararlanmayı planlıyoruz. Her iki şirketin uzmanlığını bir araya getirerek yeni bir çağa öncülük etmeyi hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Şuan için Honda ve Sony’nin bir araya gelmesinde herhangi bir engel gözlenmiyor. Aksine iki taraf da bu konuda yapacakları iş birlikten ve kuracakları şirketten son derece memnun. Son yıllarda gerek otomotiv gerekse de teknoloji alanında çok sayıda şirket, birleşme ya da yeni bir proje üretme kararı alıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de teknoloji kaynakları için kullanılan çiplerin sınırlı olması ve üretim maliyetlerinin azaltılmak istenmesidir. Sony ve Honda bu konuda kendi şirket bünyelerinde olmasa da farklı bir şirket kurarak gücüne güç katmayı hedefliyor. Japon şirketlerinin gelenekçi ve kendi prensiplerinden vazgeçmeyen tavırları bu ortaklığın kuruluş şekline de yansımış. Daha önce de yazdığımız gibi birçok otomotiv firması neredeyse birleşme seviyesinde ortaklık anlaşmalarına imza atarken Honda ve Sony şirket geleneklerini koruyup ortaya yeni bir şirket çıkarma konusunda anlaşmış. Honda’nın motor üretici, Sony’nin de kaliteli teknoloji üretimi yapan bir firma olduğu düşünüldüğünde ortaya sağlam ve güvenli mobilite araçları ile hizmetleri çıkacağı kesin. Honda ve Sony yaptıkları bu ortaklık sonucu daha fazla verim alırsa muhtemelen ortaklığın kapsamı daha da genişleyecektir. En geç 2025 yılına kadar bu ortaklığın meyvelerini biz de görmüş oluruz.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Honda Ve Sony Mobilite Şirketi Kuruyor İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR

Honda Yorumları

Misafir
26.06.2022
Honda CR-V için yapılmış
2015 den beri 2015 mdel crv jip kuulanıyorum şehir içi 8 lt. Uzun yolda 7 lt re vivarında yakıyor, yukarda çoğu sallamış, crv ler in dünyada bir eşi daha yok, çünkü 1600 motor olupta 4 çeker 165 beygir gücünde hibir oto yok, varsa buradan isbat edin,
Misafir
12.06.2022
Honda Civic Hatchback için yapılmış
1.4 83 hb nasil
Misafir
11.06.2022
Honda Civic Sedan için yapılmış
çok konforlu geniş güvenli mükemmel bir uzun yol aracı araç çok pahalı ama fiyatını hak ediyor
Misafir
04.06.2022
Honda Civic Sedan için yapılmış
Yeni honda civic güzel araba ama yalnız Bn kumandanın altındaki 2 parçadan 1 ini kaybettim nerede bulabilirim
Misafir
31.05.2022
Honda City için yapılmış
Gerçekten mükemmel
Misafir
27.05.2022
Honda CR-V için yapılmış
HER MARKA İYİ ARAÇ ÜRETEBİLİR ANCAK ÖNEMLİ OLAN ARACIN PERFORMANSI ÖNEMLİ, GÜVENLİK KONFOR , HONDA BUNLARI BİRLEŞTİRMİŞ, JAPONLARI İŞ YAPTIĞIM SEKTÖRDEN DE BİLİYORUM MÜKEMMELİYETÇİLER...1.5 YILDIR CR-V KULLANIYORUM MUHTEŞEM BİR KONFOR, GÖRSELLİĞE ÖNEM VEREN FİRMALAR VAR ANCAK BAKINIZ MARKA DEĞERLERİNE ÇOK AŞAĞIDALARDA...
Misafir
25.05.2022
Honda City için yapılmış
22 Nisan 2022 tarihinde Executive paketini aldım. Gerçekten fiyatına göre mükemmel bir araç.6 litre yakıyor. Hız 200 ü gördüm çok rahat. Full paket. Tek eksiği sunroof ya da cam tavan olmaması. Herkese tavsiye ederim.
Misafir
13.05.2022
Honda CR-V için yapılmış
Honda crv almayı düşünüyorum yorumlar olumlu kampanya olmasını bekliyorum
Misafir
12.05.2022
Honda Civic RS için yapılmış
Merhaba bende rs almak istiyorum ama yakıtı şehir içi 2.5 TL yakar diyorlar kullanan arkadaşlar gerçekten yakıyormu kasa çok hoşuma gidiyor tek sıkıntım yakıt yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar iyi akşamlar
Misafir
11.05.2022
Honda CR-V için yapılmış
1 yıldır Honda Cr-V kullanıyorum aracın ses yalıtımını çok beğeniyorum çok sessiz çalışıyor gerçekten güzel yapmışlar dış görünüşü gayet güzel ancak bana bagajı biraz küçük geldi
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle