Honda'dan Büyük Satış Hedefi! Üretimi Durduruyorlar!

Honda'dan Büyük Satış Hedefi! Üretimi Durduruyorlar!

Yerli Üretime son vermeyi planlayan Honda Türkiye’den satış rekoru geldi.

Son günlerde otomotiv sektörü ÖTV düzenlemesi ve çip krizi ile meşgulken, Türk otomotiv sanayisinin önemli kuruluşlarından Honda Türkiye Kocaeli’ndeki fabrikasında üretime son vermeyi planlıyor. Japon üretici, bir yandan yeni Honda modellerini Türkiye'ye getirmek için gayret ederken, diğer yandan da elektrikli otomobiller ve yeni satış kanalları üzerindeki çalışmalarına tüm hızıyla sürdürüyor. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, 2021 yılının sonunda geçtiğimiz yıla benzer bir pazar büyüklüğü beklediklerini söyleyerek, "Bu yıl 30 bin adet araç satmayı hedefliyoruz. Bu rakam bugüne kadarki rekor satışımız anlamına geliyor." dedi.

İlginizi Çekebilir: 2021 Araç Muayene Ücreti

Otomotiv sektörü son zamanlarda en hareketli günlerini yaşamakta. Küresel dünyadan çip krizi yıl başından bu yana sektörün en önemli gündemi halinde olmaya devam ederken, geçtiğimiz günlerde ÖTV matrahında gerçekleşen düzenleme de yine otomotiv gündeminin ilk sıralarında bulunuyor.

Otomotiv dünyasındaki markalar ise, bir yandan ÖTV güncellemesi sonrası yükselen talebe yetişmeye çalışırken, bir yandan da yeni modelleri Türkiye'de satışa sunmak için geri sayıma başladı.

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer Açıkladı

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer Açıkladı

Otomotiv pazarının geleceği hakkında açıklamalarda bulunan Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, 2017 yılına kadar Türkiye otomotiv pazarının 1 milyon adetleri gördüğünü belirterek;

"Geçen yıl pazarın 700 bin adedi geçmesini kimse beklemiyordu. Avrupa'daki firmalar Türkiye pazarının 2020 yılındaki performansına inanamadılar. Bu yılın ilk yarısında da pazarda bir artış söz konusuydu. Bu trend devam etseydi bu yıl 1 milyon adetleri yeniden görebilirdik. Fakat, Temmuz ayında çip krizine bağlı olarak yüzde 50'ye yakın düşüş yaşandı. Yıl sonunda pazarın geçen yıl ile benzer seviyelerde 700 bin adet civarında kapanmasını bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Bülent Kılıçer, Honda'nın geçtiğimiz 2020 yılında Türkiye pazarından % 4'e yakın pay aldığının altını çizerek;

"Yıl sonuna kadar 30 bin adet araç satmayı hedefliyoruz. Bu rakam bugüne kadarki rekor satışımız anlamına geliyor. Eğer pazar yıl sonunda 650 bin adedi bulursa payımız yüzde 5'i bulur." dedi.

Kılıçer'in bu açıklamaları, Honda'nın Türkiye'de üretime son verdiği yılın, aynı zamanda kendi satış rekorunu kıracağı yıl olarak da gösteriliyor.

 Honda Önlemini Aldı Üretim Sıkıntısı Olmayacak

Honda Önlemini Aldı Üretim Sıkıntısı Olmayacak

Yeni Tip Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle, oldukça zor geçen pandemi şartlarında tüm dünya pazarları küçülürken, Türkiye'de ise otomobil talebinde düşüş yaşanmadı. Aksine pazarda % 60'ın üzerinde büyüme kaydedildi. Ancak, pandemi önlemleri kapsamında fabrikaların üretime ara verilmesi ile showroomlarda araç bulunurluğu sorununu doğmuştu.

Bu yıl da çip krizi sebebiyle benzer bir durum yaşanmakta. Özellikle ÖTV indirimi düzenlemesi sonrası yükselen talebe araç yetişmiyor. Dolayısıyla, birçok otomotiv markasının bayisi geçen yıl ile benzer şekilde aylar süren müşteri bekleme listelerini oluşturmuş durumda.

Bu konu hakkında da Honda'nın yaklaşımını duyuran Kılıçer;

"Biz daha önceden önlemimizi alarak stok yapmıştık. Bugüne kadar üretimde aksama yaşamadık. Fakat, talep hala arzın çok önünde. Fakat yaşanan çip krizi küresel boyutta ve mali faturası 130 milyar dolara çıkmış durumda. Honda'nın dünyadaki fabrikalarında çip tedariki ile ilgili sıkıntılar yaşansa da, Türkiye'de Civic modelinin üretiminde bir sıkıntı yaşamadık." sözlerini belirtti.

 Honda Yıl Bitmeden 3 Yeni Modelini Tanıtacak

Honda Yıl Bitmeden 3 Yeni Modelini Tanıtacak

Japon üretici Honda, 2021 yılı bitmeden Kocaeli fabrikasında üretime son vererek, bugüne dek Türkiye'de üretilen Honda Civic modelinin yeni jenerasyonu yurtdışından ithal etmek için hazırlanıyor.

Bu doğrultuda, Yeni Civic'in ithal olacak olmasından dolayı fiyat artışına maruz kalabileceğimizden bu soru içinde Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, net konuştu.

Kılıçer; "Yeni Civic Tayland'da üretilerek Türkiye'ye gelecek. Kasım ayında satışa sunmayı hedefliyoruz. Yurtdışından geleceği için gümrük vergisine tabi olacak. Yine de pazar koşullarına göre rekabetçi bir fiyat ile müşterilerimizin karşısına çıkacağız. Civic'in ilk deneme modelleri Türkiye'ye geldi." dedi.

Türkiye’ye gelecek Honda sıfır araç modellleri hakkında da açıklamalarda bulunan Kılıçer, önümdeki Eylül ayında City ve hemen arkasından da Accord modelleri satışa sunulacak. Kılıçer, Accord'un 1,5 lt’lik hacimli turbo benzinli motor ünitesiyle Türkiye yollarında olacak ve otomobilin % 80'lik vergi diliminde olacağını bildirdi.

 Elektrikli Otomobiller İçin Düzenleme Gerekiyor

Elektrikli Otomobiller İçin Düzenleme Gerekiyor

Japon üretici, 2030’a kadar dünyanın en büyük pazarlarındaki satışlarının % 40'ının elektrikli araçlardan oluşacağını geçtiğimiz aylarda duyurmuştu.

Ancak, elektrikli otomobilleri Türkiye'de satışa sunmak için henüz şartların uygun olmadığını söyleyen Kılıçer, bu otomobillere uygulanan ÖTV oranlarını gösterdi.

Kılıçer; "Şubat ayında elektrikli otomobillerdeki vergi oranı yüzde 15'te yüzde 60'a çıkarıldı. Burada bir takım düzenlemeler görürsek elektrikli araçlarımızı Türkiye'ye getirebiliriz. Altyapının mevcut durumu da elektrikli otomobillerin Türkiye'de satılabilmesi için önemli" değerlendirmesinde bulundu.

 Online Otomobil Satışının Önü Kapalı

Online Otomobil Satışının Önü Kapalı

Bülent Kılıçer, pandemi sürecinde pazarlama ve satış süreçlerini güncellediklerini söyledi.

Tüketici davranışlarının değişmesine paralel olarak süreçleri yenilemek zorunda kaldıklarını belirten Kılıçer; "Satış süreçlerini değerlendirdiğimiz sistemleri yeniledik, bayilerde fiziksel ortamı değişen şartlara göre uygun hale getirdik, bayileri ziyaret edemeyen müşterilerimizle de otomobillerimizin detaylarını uzaktan bağlantı yoluyla paylaşmaya başladık." sözlerini belirtti.

Önümüzdeki dönemde online otomobil satışının gündeme geleceğini de vurgulayan Kılıçer, Türkiye'de online otomobil satışı için düzenleme gerektiğini söyledi.

Kılıçer; "E-ticaretteki koşulsuz iade süreci otomobil satışı için yeniden gözden geçirilmeli. Otomobilin plaka çıktıktan sonra iade edilmesi ciddi sorunlar doğuracaktır. Online araç satışının tıkanmasının en önemli sebeplerinden biri de budur. İleride yapılacak düzenlemeler online araç satışının önünü açacaktır." görüşlerine yer verdi.

Bu Haberi Okudunuz mu?

ÖTV İndirimi Sonrası En Ucuz Sıfır Otomobiller Hangileri?

Honda'dan Büyük Satış Hedefi! Üretimi Durduruyorlar! İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement