Sıfıraraçal.com

Honda'dan 2024 Yılında Hidrojen Yakıt Hücreli Bir EV Gelecek

7 Aralık 2022 Çarşamba

 

Bataryalı elektrikli otomobiller her ne kadar otomobil endüstrisinin temellerini oluştursa da Honda hidrojen yakıt hücreli EV modellerden (FCEV) vazgeçmemiş gibi görünüyor. Öyle ki otomobil devi, 2024 yılında tamamen yeni CR-V crossover modelini temel alan yeni bir FCEV modelini piyasaya süreceği kamuoyu ile paylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honda, şimdilik bu yeni otomobil hakkında çok fazla bilgi vermedi. Şu anda elimizdeki tek bilgi, kendisinin Ohio'daki Performans Üretim Merkezinde üretileceği diyebiliriz. Ayrıca belirtmek isteriz ki bu merkez; Acura NSX supercar, Acura PMC Edition modelleri ve Honda Performance Development yarış otomobillerinin üretildiği bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Bu tesis, yeni FCEV gibi düşük hacimli özel modeller üretmek için tasarlanarak 2016 yılında kullanıma açıldı.

Yeni FCEV modeller, otomobil üreticisinin 2040 yılına kadar küresel otomobil satışlarının tamamını dâhil eden BEV'ler ve FCEV'ler ile markanın hedefine ulaşması konusunda büyük bir kilit taşı olacak. Honda Başkan Vekili Gary Robinson, konu ile ilgili, "Sürdürülebilir bir ulaşım geleceğinin parçası olarak büyük potansiyellerini daha da keşfetmek için orada yakıt hücreli elektrikli araçların düşük hacimli üretimine de başlayacağız" şeklinde görüş bildirdi.

Ayrıca belirtmekte fayda var Honda, ticari olarak temin edilebilen ilk yakıt hücreli modelini 2002 yılında piyasaya sürmüş ve karşımıza çıkarmıştı. FCX olarak ismini alan model, 2017 yılında yerini Clarity modeline bırakacak, ardından marka ise 2021 yılında modelin üretimini sonlandıracaktı.

Honda’nın, hidrojen üzerinde mesai yapan tek otomobil üreticisi olmadığını ifade edelim. İçinde bulunduğumuz yılın Ekim ayında BMW başkanı Oliver Zipse, "Hidrojenin otomobil kullanmak için en havalı şey olacağını" ifade etmişti.

American Honda Motor’dan Otomatik Planlama ve Strateji Başkan Yardımcısı Gary Robinson, konu ile ilgili; “Honda 2050 yılına kadar karbon nötrlüğü gerçekleştirme hedefimizi belirledi ve 2040 yılına kadar araç serimizin tamamen elektrikli hale getirilmesi, bunu başarmak için kritik öneme sahip.

“Amerika Birleşik Devletleri’nde Honda akülü EV’ler üretme planımızı hızlandıracağız.” ifadelerini kullandı. Son olarak kurulan bu üretim tesisinde Mercedes, Toyota ve Hyundai gibi büyük otomotiv markaları için de üretim yapılacağının altını çizelim.

Honda 2024 Yılında Ev Kullanan Araçlarını Üretimine Başlayacak

Japon otomobil devi Honda, karbon emisyonunu sıfıra indirecek çözümler kapsamında ABD’de hidrojen yakıt hücreli arabalar üretmek için kolları sıvamıştı. 2024 yılında üretime başlanması amaçlanan ilk modelin Honda CR-V modeli olacağı da kamuoyu ile paylaşılmıştı. Yenilenemeyen enerji kaynaklarının yakın bir dönemde tükeneceğini şöyle bir aklımıza getirdiğimiz zaman otomotiv devlerinin alternatif yakıtlara yönelmeye oldukça normal. Karbon salınımının da önemli olduğu günümüzde salınımı sıfıra indirecek çözümler geliştirmek için çoğu şirket oldukça yoğun bir mesai harcıyor.

Yakıt hücreli araçlar, elektrik motorunu çalıştırmak için bir yakıt hücresi kullanan ya da bir akü veya ekstra cihazla birlikte kullanan elektrikli otomobil türü olarak karşımıza çıkıyor. Elektrikli sürüşleri desteklediği için gündelik hayatta elektrikli motor kullanılabiliyor. Şehirlerarası daha uzun yollarda ise gücünü hidrojenden alan motorlara rağbet her geçen gün artıyor. Bu sayede karbon salınımı olmadan sıfır emisyonlu sürüşler gerçekleştirmek mümkün oluyor.

Siz de araç karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara tek bir tıkla göz atabilir ve dilediğiniz araçları anında karşılaştırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemiz üzerinde sıfır araç kampanyalarına yer verildiğini de belirtelim. Siz de tek bir tıkla sıfır araç kampanyalarına ulaşabilir ve anında size özel ve ücretsiz fiyat teklifi oluşturabilirsiniz.

 

Honda'dan 2024 Yılında Hidrojen Yakıt Hücreli Bir EV Gelecek İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR

Honda Yorumları

Misafir
26.01.2023
Honda City için yapılmış
1.5 yıldır kullanıyorum 1.5 ivtec motor atmosferik olmasına rağmen gayet performanslı.Bugune kadar herhangi bir sorun ile karşılaşmadım çok memnunum.
Misafir
24.01.2023
Honda City için yapılmış
2022 ford focus ve Corolla ile hemen hemen aynı sürüş hissi var.
Misafir
22.01.2023
Honda City için yapılmış
honda city motoru nasıl sorunlu deniyor, bilgi verirseniz memnun olurum
Misafir
22.01.2023
Honda CR-V için yapılmış
Selamın aleyküm hayırlı geceler Nissan x trail 1.6 dizel veya Honda CR-V 1.6 dizel arasında kaldım hangisini önerirsiniz, kolay gelsin
Misafir
15.01.2023
Honda Civic Sedan için yapılmış
2022 Honda civic yokmu hiç bir bayide
Misafir
11.01.2023
Honda Civic Sedan için yapılmış
Eksiler -Boyası çok kalitesiz, çok ufak bir çantayı bile sürttüğünde çiziliyor. -Trim sesi var -İlkhafta 800km uzun yolda dinlenme tesisi çıkışı LPG modda stop etti. İlk 15 günde 3-4 kere stop etti ,tam rolantiden kalkışa geçerken. (2021 kasası olan arkadaşım yolda giderken bile stop etti). Yazılım güncellemeyle bi daha stop etme olmadı. Opet ve Total'den alma dediler, gazı, ben yine de devam ettim bi daha stop etme yaşamadım 10.000km oldu araç şuan.
Misafir
11.01.2023
Honda Civic Sedan için yapılmış
Mayıs 2022'de sıfır Civic aldım. Elegance Eco Artılar -LPG modda 1 TL yakıyor Ocak 2023 itibariyle (gaz+benzin karışık) -Konforlu, havalı, seri -Şık tasarım, içi rahat, geniş, amortisörler iyi
Misafir
08.01.2023
Honda Civic Sedan için yapılmış
2017 fc 5 ilk el sahibiyim c stünda boya atmaya başlamadı dün yıkatırken bagaj kapağı sağ üstte yaklaşık 15 cm boyunda boya attı servise bagaj kapağı olmadan c stünla ilgili gitmiştim kronik olduğunu garanti sürem bitmesi sebebiyle boyama/tamirat yapmayacaklarını söylediler ne diyeceğimi bilemedim 6 yıllık araba boya atıyor araçtan soğudum alırken iyi düşünün
Misafir
07.01.2023
Honda City için yapılmış
şehir içi binimde çok rahat. dur kalklarda mide bulandırmıyor adamı yormuyor.
Misafir
06.01.2023
Honda Civic Sedan için yapılmış
Çok para boş para yere yakın rahatsız araç Honda alanda akıl yok bence bazıları ovmeyi bazilri doğru lari söyler örnek bende vardiye eniyisi demicen sorana doğru şunu yazacan
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle