Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Trafikte 32 Bin Sürücü Mimlendi

Trafikte 32 Bin Sürücü Mimlendi

Sigorta firmaları "riskli sürücüleri" mercek altına aldı. Her yıl 3 ve üzeri kaza yapan 32 bin sürücü tek tek tespit edildi. Bilgileri, ilgili kamu kurumlarıyla paylaşılan bu sürücüler için gerekli önlemin alınması isteniyor.

Sigorta firmaları, "riskli sürücü" olarak nitelendirilen 32 bin araç sürücüsünü tek tek tespit ederek bilgilerini ilgili kamu kurumlarıyla paylaştı.

Edinilen bilgiye göre, 80 bin sürücü, kendi kusurundan dolayı her sene 3 ve üzeri kaza yapıyor. Son 3 yılda bu kişilerin neden olduğu kaza sayısı ise 300 bin. Toplam kazaların yüzde 12'si 30 milyon sürücü içindeki 81 bin sürücü tarafından gerçekleştiriliyor. 

Bunların içinde 32 bin sürücü ise her sene 3 ve üzeri kazaya karışıyor ve neden oldukları kaza sayısı 110 binin üzerinde.

Bu sürücülerin büyük bir çoğunluğunu; kamyonet, kamyon, minibüs ve taksiler, yani ticari sürücüleri oluşturuyor.

 

HER SENE 5-6 KAZA

Yapılan araştırmaya göre 7 bine yakın kamyon, 7 binin üzerinde kamyonet, 2 binin üzerinde minibüs senede 2 ve üzeri kaza yapıyor. 700’e yakın kamyonun ise her sene 5-6 kaza yaptığı tespit edildi.


4 YILDA 29 KEZ

Yapılan araştırma sonucu bir kamyonun son 4 yılda 29 kaza yapması, bir başka kamyonun sadece iki sene içinde 24 kazaya karışması sigortacıları bile şaşırttı. 


3 MİLYAR LİRA HASAR ÖDEMESİ

Sigortacılar, yaptıkları araştırmayı derinleştirerek, bu sürücüler için son 3 yılda trafik sigortasından ödedikleri tazminat tutarlarını da belirledi. Örneğin, senede 2-3 kaza yapan bir kamyonetin neden olduğu bedeni ve maddi zarar nedeniyle 1,4 milyar TL hasar ödemesi yapılmış. Aynı şekilde riskli sürücü olarak nitelendirilen otobüs sürücüsünün neden olduğu kazalar nedeniyle sigortacılar toplamda 3 milyar liranın üzerinde hasar ödemişler.


TEK TEK TESPİT EDİLDİ
İşte bu 32 bin sürücünün, araç ve kişisel bilgileri tek tek tespit edildi ve bu bilgiler başta Hazine Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere tüm kurumlarla paylaşıldı ve yakın takibe alındı. Bunlar için alınacak önlemler, uygulanacak yaptırımlar ise tartışılıyor. Sektör temsilcileri, bu kişiler için bir an önce önlem alınması gerektiğinin altını çiziyor.

 

TAVAN FİYAT RİSKLİ SÜRÜCÜYE Mİ YARADI?
12 Nisan’da başlayan tavan fiyat uygulaması senede 3 ve üzeri kaza yapan sürücülerin sigorta fiyatı hakkında da tartışma başlattı. Tavan fiyatın, riskli sürücülerin primlerini yüzde 40-50 aşağı çektiği belirtiliyor. Sigortacılar, senede 3-4 kaza yapan sürücüler için trafik sigortasının fiyatının önceden caydırıcı olduğunu şimdi ise bu caydırıcılığın kalktığını ifade ediyor.

 

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
Advertisement Advertisement Advertisement