Sıfıraraçal.com

Elektrikli Otomobiller Nasıl Şarj Edilir?

6 Ekim 2022 Perşembe

 

Elektrikli araç satın almayı düşünenler elektrikli otomobiller nasıl şarj edilir merak eder. Elektrikli araçları şarj etmek için 3 farklı şarj sistemi kullanılıyor. Normal şarj, ev tipi şarj ve hızlı şarjdır. Her birinin güç çıkışı ve dolum süresi farklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araçtan araca farklılık gösteren özelliklerin başında şarj gelir. O yüzden de elektrikli otomobil almadan önce şarj desteği hakkında da ayrıntılı bilgi edinin. Üretilen elektrikli otomobillerin şarjların her birinin farklı özelliği olması yanında birlikte işlevlerine bakalım.

  • Normal şarj; hızlı şarjdan bir alt basamakta olup dolum süresi hızlı şarja göre uzundur. Ancak ev tipi şarja göre ise daha yüksektir. Çünkü ev tipinde 120 V civarında akım kullanılır. Normal şarjda 200 V ile 400 V enerji kullanılıyor. Normal şarj ünitelerini AVM’lerde, benzinliklerde ve dinlenme tesislerinde görebilirsiniz. Aracınızı bir saat şarj ettiğinde en fazla 40 km kadar yol gidebiliyor. Araca göre bazen bataryanın tamamen dolması 2 saatten fazla olup 9 saate kadar çıkabiliyor.
  • Ev tipi şarj; evdeki 120 v priz kullanılarak şarj edilir. 1 saatlik şarj ile 10 km yol menzili anca yakalanır. Araç fişini prize takmanız yeterli olup ekstradan aparata ihtiyaç duyulmuyor. Ev tipi şarjda ise dolum süresi 10 saati fazlası ile geçiyor.
  • Hızlı şarj; DC şarj istasyonları olarak bildiğimiz yerler hızlı şarj desteği sağlıyor. DC şarj, AC şarja göre daha kısa sürede dolum sağlıyor. 30 dakika ile 45 dakika arasında bataryayı tamamen doldurabilmeniz mümkündür. Hızlı şarj istasyonu desteği ile DC şarj desteği kullanılabiliyor. Sadece 10 dakikada bile 70 km’ye yakın yol menzili gitmeniz mümkündür. hızlı şarj istasyonları belli noktalarda olduğundan bu yerlere ulaşmak için belli bir yol kat etmek gerekiyor.

Bu şarjlar içerisinde en çok istenen DC yani hızlı şarj özelliğidir. Uzak mesafe yolculuklarını düşleyenler için yolda sürekli durup aracı şarj etmek eziyet haline dönecektir. O yüzden de araç sahipleri araçta ilk olarak hızlı şarj özelliğine dikkat ediyor.

Elektrikli araçların çoğunda şuan için AC şarj özelliği var. Bazı araba markaları ise üretimden itibaren DC şarj özelliği de sunuyor. Bu sayede kısa sürede şarjı % 100 doldurup yolunuza devam edebiliyorsunuz.  Son 1 yıldır piyasaya sürülen birkaç modelde hızlı şarj desteği sunuluyor. Böylece sadece 30 dakikada bataryanın tamamına yakını ya da % 80’i doluyor. Bu da uzun yola çıkacak elektrikli araç sahiplerini rahatlatıyor. DC şarj özelliği fiyatın artmasına da sebep olan durumların başında geliyor. DC hızlı şarj ile şarj edilebilen elektrikli otomobilleri güncel araç yazılarımızdan takip edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Elektrikli Otomobiller Nasıl Şarj Edilir? İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle