Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

BMW 430i Gran Coupe ve Kia Stinger Karşılaştırması

BMW 430i Gran Coupe ve Kia Stinger Karşılaştırması

Spor sedan ligine yeni bir canavar katıldı.

Geçtiğimiz yıl Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Kia Stinger modeline o günden beri hasta olan tek biz değiliz. Otomobil tutkunları olarak spor sedan ligine yeni adım atan markaları gördükçe direkt olarak yeni ürünü piyasanın iz bırakan modelleriyle karşılaştırmak istiyoruz.

Yeni Kia’nın rakipleri bir hayli fazla. Fakat iyi yol tutan, lüks odaklı sedanlar düşünüldüğünde akla direk BMW geliyor. Sürüş odaklı karakteri, şık görünümü ve ABD’de 40 bin $ dolaylarındaki fiyatı ile 430i xDrive Gran Coupe, Stinger GT1 test aracımızla tam anlamıyla rakip oluyor. Evet, Kia kesinlikle biraz daha büyük ve güçlü fakat Koreli model bakalım “Ultimate Driving Machine”lerden bileğine göre olan karşısında nasıl?

İlginizi Çekebilir: Toyota, Japonya'da Raize Modelini Tanıttı

Güç Ünitesi

BMW: 430i GC ile Stinger GT1’i karşılaştırmak oldukça yerinde çünkü müşteri kitleleri ve fiyatları tam örtüşüyor. Ancak güç ünitesi konusunda bu eşitlik geçerli değil. BMW, 2.0 litrelik turbo benzinli motorundan 252 bg ve 350 Nm üretiyor ki bu Stinger’ın da 2.0 turbo I4 motorla da alınabildiğini ve onun fiyatının daha aşağıda olduğunu söyleyebiliriz ancak henüz o paketin test aracı hazır değil.

Yine de drag veya pist alanı haricindeki normal ve spor sürüşlerde 430i gayet çevik hissettiriyor. BMW, 0-100 km/s hızlanmasını 6.4 saniye olarak vermiş. 4 Serisi, 8 ileri otomatik şanzımanında daha tepkili bir avantaj yakalamış durumda.Bir de, BMW’nin daha ufak motoru Kia’nın V6’sından çok daha tutumlu - şehir içi ve şehir dışı yakıt tüketimleri BMW'de 10.2 ve 7.1 iken Stinger'da 12.4 ve 9.4  l / 100 km şeklinde.

Kia: Yeni Kia Stinger, 370 bg ve 510 Nm üreten çift turbolu V6'sıyla net bir şekilde çok daha ilgi çekici. Test aracımızda gücünü dört tekerleğe birden aktaran turbolu Stinger’ı zorladığınızda oldukça agresif hissettiriyor. 100 km/s hızı görmesi yaklaşık 4.6 saniye civarı süren aracın ürperten egzoz sesi, sürüş keyfine eşlik eden hoş bir senfoni gibi.

Yol Tutuş ve Sürüş

BMW: Yeni nesil BMW’ler, 1980’lerdeki kadar kıvrak değil bunu kabul etmek gerekiyor. Fakat firmanın çevik yönlendirme felsefesi ile dengeli ve toplu sürüş sunma konusunda hala işi bildiğini de söylemeden geçemeyiz. Süspansiyonu yol bozukluklarıyla gayet iyi bir şekilde mücadele eden Gran Coupe bu konuya en iyi verilebilecek örnek. Günümüzde 18” jantlar biraz ağırbaşlı satılıyor fakat geniş yanaklı lastikler ve geniş yanaklı lastikler konfora kesinlikle etki sağlıyor.

İlginizi Çekebilir: Ford’un Mustang Tabanlı Elektrikli SUV Modeli Casus Kameralara Yakalandı

Kia: Girdiğiniz ilk sert virajda yeni Stinger’ın dinamiklerinin gelişmesi gerektiğini düşünüyorsunuz. Direksiyon biraz garip kalmış. Spor moda yapay ağırlık çok fazla ve konfor modunda araç adeta tüy gibi. Virajlarda iyi bir performans gösterse bile onu sevmek için elektrik destekli yönlendirme sistemini göz ardı etmeniz gerekli.

2019 Kia Stinger sürüşü gayet iyi fakat bir BMW değil. Standart olarak gelen 19” jantlar, dört mevsim lastiklerine rağmen yol kusurlarını bazı sürüş modlarında hissettiriyor. Süspansiyon görevini yapmadığında bile ses çıkarabiliyor, kısacası alt takım biraz gürültülü.Böyle testlerde sonuç her zaman kişisel isteklere bağlı olarak değişiklik sağlar. Kia Stinger’ın güçlü motoru, asi görünümü ve agresif duruşu ile kesinlikle daha ilgi çekici olduğunu söylememiz gerek. Diğer yandan 2019 BMW 430i GC rafineliği, sakinliği ve daha oturaklı bir sürüş keyfi ile onun tam tersi olduğu da net.

BMW’nin kendini göstermeyen iyi performansı uzun vadede daha belli olacaktır. Şık sedan ve Premium arayışında olan ve bu fiyat barajında gezen alıcıların çoğunluğu BMW’yi tercih edecektir. Tabi bu da Kia’nın kötü olduğu anlamına gelmiyor. Stinger’ın ilk adımıyla oturmuş modellere bu seviyedeki modellere kafa tutması bile bir başarıdır.


Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
Advertisement