Araçlarda Bulunan Güvenlik Sistemleri

Araçlarda Bulunan Güvenlik Sistemleri

Çok fazla araç bilgisi olmayan kişiler araç satın almadan önce güvenlik özelliklerine saatlerce bakar. Genelde kısaltma olarak yazan güvenlik sistemlerinin ne işe yaradığını ya da ne anlama geldiğini bilemeyebilirsiniz. Sıkça duyulan ancak ne anlama geldiği bilinmeyen bu güvenlik kısaltmalarını bilmek araç alırken işinizi kolaylaştıracaktır.

TCS (Traction Control System - Patinaj Engelleme Sistemi) 

Patinaj engelleme sistemi olarak da bilinen bu sistemde aracın çamurlu ve buzlu yollarda veya kalkış sırasında patinaj yapmasını engeller. Tekerleklerde bulunan hız sensörü sayesinde patinajı algılar.  

ABS (Anti-Lock Braking System - Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi) 

Aracın fren mesafesini kısaltmaya yarayan bir sistemdir. Aynı zamanda aracın dört tekerleğinde bulunan fren basıncını da dengeler. Aracı kullanırken frene ani ve sert bir biçimde basıldığı zaman ABS sistemi devreye girer. ABS sistemi bulunmayan araçlarda ani bir frende tekerlekler kilitlenebilir. Sert ve ani frenlerde kilitlenmeyi engelleyerek fren gücünü azaltır.

ESP (Electronic Stability Program - Elektronik Denge Programı)

Elektronik denge programı sayesinde kötü hava ve yol şartlarında araçla güvenli bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Bu program araba motorunun işletim sistemine müdahale eder. Hızlı ve sert olan virajlarda savrulmaların önüne geçer ve ani direksiyon hareketlerinde güvenliği sağlar.

 Yorgunluk Tespit Sistemi

Adı üstünde yorgunluğunuzu tespit eden güvenlik sistemidir. Yorgun ve uykusuz olduğunuzu araç algılar ve yola devam etmemeniz konusunda size uyarı verir. Bu sistem araçla zigzag yaptığınızı, şeritlerden giriş çıkışınızı algılar ve uykusuz olduğunuza karar vererek mola vermeniz için uyarır. 

EBD (Electronic Brake Force Distribution - Elektronik Fren Kuvveti Dağıtım Sistemi) 

Elektronik fren kuvveti dağıtım sistemi ile ön ve arka tekerleklerde oluşan fren kuvveti düzenlenir. Bu sayede kuvvet iki kısma da eşit iletilir. Araç hareket ederken frene basıldığında öne doğru gidersiniz. Bu harekette arabanın ön kısmı yere doğru yaklaşır. Bu sistem sayesinde frene basıldığında kuvvet ikiye bölünmüş olur.

Şehir İçi Fren Desteği 

Seyir halinde öndeki aracı izleyerek frene basılmadığında çarpışmayı önlemek için müdahaleniz olmadan yavaşlayarak durmanızı sağlar. Bu özellik daha çok frene basılmadığı durumlarda devreye girer.

Park Sensörü

Park sensörleri araç etrafında bulunan nesneleri algılayarak park halinde bu nesnelere yaklaştıkça uyarır. Araç içinden kestiremediğiniz uzaklıkları sizin için algılar ve kazaların önüne geçer.

Şerit Takip Sistemi 

Şerit takip sistemi uykulu araç kullan kişileri şeritte tutmaya çalışır. Araçta bulunan sensörler şeritten çıkışı algılayarak ya sürücüyü sesli olarak uyarır ya da direksiyona müdahale eder.

Araçlarda Bulunan Güvenlik Sistemleri İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle