Sıfıraraçal.com

Otomotivde Çip Krizi Bitiyor Mu?

31 Ocak 2023 Salı

 

Otomotiv sektörünü 2 yıldır süren çip krizinin sonu mu geliyor? Tüketicinin bayilerde araç bulamayarak aylarca sıra beklemesine neden olan çip krizi hakkında Alman otomotiv devi Opel tarafından dikkat çeken bir açıklama yapıldı. Opel Türkiye Genel Müdürü Emre Özocak, çip krizinin kendileri için artık bir sorun olmadığını ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv sektörü, 20221 yılından bu yana tarihindeki en büyük krizlerinden birine şahitlik ediyor. 2021 yılı başında karşımıza çıkan yarı iletken elektronik krizi, bir diğer ismi ile çip krizi, küresel anlamda otomotiv üretimini büyük ölçüde düşürdü. Çip krizi sonrası gelişen süreçte, otomotiv endüstrisi farklı hammadde, tedarik ve lojistik arayışlarına girse de bu alanlar da bir kriz yaşandı. 2022 Mart ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı ile otomotiv sektörü yeni bir darbe daha aldı.

Küresel bir şirket tarafından yapılan açıklamada başta çip krizi le beraber diğer tüm krizler global otomotiv üretiminde 18 milyon adet kayıp ile karşımıza çıktı. Çip krizinin yalnızca Avrupa otomotiv sektörüne maliyeti 2 yılda 100 milyar Euro seviyesine geldi. Çip krizi beraberinde otomotiv sektöründe bayide araç bulamamayı da beraberinde getirdi. Küresel otomotiv markaları krizden daha az etkilenmenin yollarını arasalar da özellikle Türkiye gibi tüketicinin yoğun olduğu ülkelerde fiyat artışları yaşandı.

Üretilen Otomobiller Fabrikada Bekliyor

Opel Türkiye Genel Müdürü Emre Özocak, çip krizi ile ilgili, bu durumun artık bir sorun olmadığını ifade etti. Bayilerde talebi karşılayacak kadar araç olmayışının asıl nedenini lojistik kaynaklı sorunlara bağlayan Özocak, "Çip krizi bizim için bitti. Marka olarak aylardır üretimde hammadde sıkıntısı yaşamıyoruz. Fakat lojistik tarafında zorlanıyoruz. Araçlar üretiliyor ama fabrikada beklemek zorunda kalıyor. Limanlar dolu, dolayısı ile otomobillerimizi gemi ile getirmekte sıkıntı yaşıyoruz. Bunu aşmak için de, ek maliyetlere katlanarak araçları demiryolu ile getirmek gibi farklı çözümler üzerinde çalışıyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Satılan Aracı Takip Ediyoruz

Opel markasının plug-in model ailesi GSe'nin İspanya'nın Malaga semtindeki lansmanında açıklamalar ile karşımıza çıkan Emre Özocak, sektördeki güncel gelişmeleri de anlattı.

Önceki dönemlerde, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, 13 distribütör ve 257 bayi hakkında 260 bin sıfır kilometre otomobilin satış sürecine ilişkin başlatılan incelemeye değinen Özocak, kendileri açısından bir sorun teşkil etmediğini de sözlerine ekledi. Emre Özocak, "Geldiği anda aracını müşteriye teslim ediyoruz. Dolayısıyla müşteriyi yakinen takip ediyoruz. Mart ayından beri, ikili üçlü alım yapan müşteriler için sistemimize bir filtre koyduk. Bu müşteriler galerici mi, spotçu mu yoksa yatırım için mi alıyor, bunu takip etmeye başladık. Çoklu satışlarda bayilerimizi bir arayıp sorguluyoruz. Çünkü gerçekten araçların perakende müşterisine gitmesini istiyoruz. Bunu da haftalık bazda takip ediyoruz. Ürün birikmesi, yığılması gibi bir durum olmuyor. Şeffaf ve açık bir şekilde süreci yönetiyoruz" ifadelerini kullandı.

Opel Türkiye Genel Müdürü, Alman otomotiv devinin gelecek hedeflerine de değindi. 2023 yılında yüzde 40 büyüme hedeflediklerini ifade eden Emre Özocak, "Opel'in toplam satışlarının yüzde 6’sı Türkiye'de yapılıyor. Adet olarak baktığımızda Türkiye Opel’in en büyük 5'inci pazarı. 2023'te, 800 bin adetlik toplam pazarda 52 bin araç satarak yüzde 6,5 pazar payı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 verilerine bakılırsa Opel dünyasında Almanya 158 bin adet ile ilk sırada, İngiltere 111 bin adet ile ikinci, İtalya 51 bin adet ile üçüncü sırada yer alıyor. Bu ülkeleri Fransa 43 bin adet ile dördüncü ve Türkiye 37 bin adet ile beşinci sırada izliyor. Alman otomotiv devinin Türkiye biriminin 2023 için belirlediği hedef ise markaya Türkiye’de sınıf atlatmak olarak açıklandı. Özocak, "Avrupa pazarında yüzde 10-12 civarında bir küçülme var. Avrupa'daki pazar sıkışıklığı Türkiye olarak bize fırsat yaratıyor. Dolayısı ile, Avrupa'daki resesyon bizi harekete geçirdi ve Almanya'daki Opel genel merkezini ikna ederek istediğimiz adetleri almaya yönelik adımlar attık. Pazarın en az 3 yıl daha bu tempoda devam edeceğini öngörüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Siz de araç karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara tek bir tıkla göz atabilir ve dilediğiniz araçları anında karşılaştırabilirsiniz.

Sitemiz üzerinde sıfır araç kampanyalarına yer verildiğini de belirtelim. Siz de tek bir tıkla sıfır araç kampanyalarına ulaşabilir ve anında size özel ve ücretsiz fiyat teklifi oluşturabilirsiniz.

Otomotivde Çip Krizi Bitiyor Mu? İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR

Opel Yorumları

Misafir
24.02.2024
Opel Crossland için yapılmış
Opel crossland alacağım, camtavan için daha fazla ödemeye değer mi, hiç camtavan kullanmadım ama çok beğeniyorum, sorunlu ise vazgeçeceğim
Misafir
17.02.2024
Opel Mokka için yapılmış
Merhaba; 2022 1.2 elegans otomatik almayı düşünüyorum. Tavsiye edermisiniz.
Misafir
11.02.2024
Opel Crossland için yapılmış
Opel Crossland mı Kıa Stonık ? Hemen hemen benzer araclar , Kia cok ses aliyor yazmişlar yorumda. Opelda durum nedır?
Misafir
09.02.2024
Opel Crossland için yapılmış
0pel crossland mı Egea cross.? Ikısınıda kollanan arkadaslar varsa fıkır vera bılır mı .
Misafir
22.01.2024
Opel Zafira Life için yapılmış
kusura bakmayın bilmediğimden soruyorum .... 2021-2023 zafira life için B sınıfı ehliyet yeterli mi acaba ? yani ailemin yanında eş dost 7-8 kişi ile yolculuk için ekstra bir belgeye gerek var mı ? SRC vs gibi belge gerekli mi ? polis durdurunca ehliyet ruhsat yeterli olacak mı ? :) şimdiden teşekkür ederim.
Misafir
18.01.2024
Opel Astra Sedan için yapılmış
Opel astra 2008 model 1.6 enjoy plus manuel h kasa stejıın almayı düşünüyorum. Kullanan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. Teşekkürler
Misafir
17.01.2024
Opel Mokka için yapılmış
Aracı alalı bir ay oldu,770 km yaptım. Genelde şehir içi kullanıyorum. 2 depo benzin harcadım. Su gibi içiyor benzini. Belli bir km sonrası bu durum düzelir mi? Uzun yolda 8 litre şehir içi 12 litre yakıyor şu an.
Misafir
16.01.2024
Opel Crossland X için yapılmış
Merhabalar. Bilgi almak istediğim sıfır opel crosland (2023 Model) aldım .Yakıt tüketimi ilk 500 km de sehir içi 100 km/8 lt civarında. Sıfır araç alıp yakıt tüketimi düsen arkadaslar var mı. Birde düşüyor ise ne kadar bir düsüs yasadılar. Tesekkürler. Herkese kazasız belasız sürüşler
Misafir
15.01.2024
Opel Crossland için yapılmış
Merhaba arkadaşlar. Sorum şu. 0 Opel crosland aldım. Henüz 500 km dolmadı bile. An itibariyle yakıt tüketimi şehir içi/disi ortalama 100 km de 7.7 lt yakmaktadir. Bu durumda ilerleyen zaman icinde düşer mi. Bu tecrübeyi yaşayan var mı.
Misafir
15.01.2024
Opel Crossland için yapılmış
Merhaba arkadaşlar. Sorum şu. 0 Opel crosland aldım. Henüz 500 km dolmadı bile. An itibariyle yakıt tüketimi şehir içi/disi ortalama 100 km de 7.7 lt yakmaktadir. Bu durumda ilerleyen zaman icinde düşer mi. Bu tecrübeyi yaşayan var mı.
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle